Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoja firma stawia na innowacyjność? Weź udział w nowym projekcie

(paw)
Estera Lindner-Kuhlmann, kierownik Deplinno, tłumaczyła polskim przedsiębiorcą dlaczego warto przyłączyć się do projektu (fot. Paweł Kozłowski)
Estera Lindner-Kuhlmann, kierownik Deplinno, tłumaczyła polskim przedsiębiorcą dlaczego warto przyłączyć się do projektu (fot. Paweł Kozłowski)
Dwa tygodnie temu ruszył Deplinno. Pod tajemniczą nazwą kryje się projekt, który ma służyć rozbudowie polsko-niemieckich powiązań gospodarczych, poszerzeniu współpracy pomiędzy nauką i gospodarką, a tym samym wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw szukających nowych rozwiązań.

- Jesteśmy pośrednikiem, który chce wiązać przedsiębiorstwa z Polski i Niemiec, a także kojarzyć je z uczelniami. Jeśli np. firma chciałaby unowocześnić linię produkcyjną, mogą jej w tym pomóc pracownicy jednej z uczelni lub studenci - tłumaczyła Estera Lindner-Kuhlmann z Polsko-Niemieckiego Eurocentrum.

Impulsem były pytania Niemców

Partnerem wiodącym projektu jest Centrum Innowacji i Technologii z Forst. Biorą w nim udział także: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, Agencja Rozwoju Cottbus, Wyższa Szkoła Łużycka, Uniwersytet Technologiczny z Cottbus i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Sulechowa. - Projekt powstał, ponieważ zgłaszały się do nas niemieckie firmy z pytaniami, jak mogą znaleźć partnerów biznesowych w Polsce - mówiła E. Lindner-Kuhlmann podczas prezentacji, która odbyła się dziś na walnym zgromadzeniu członków Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej hotelu Paradise w Torzymiu.

Zachęcają do przyłączenia się

Eurocentrum w pierwszej kolejności poszukuje małych i średnich firm, które stawiają na innowacyjność. Ale zgłaszać się mogą też przedsiębiorstwa, które chcą nawiązać współpracę transgraniczną.

Na razie do projektu, który jest współfinansowany z Unii Europejskiej, zgłosiły się niemieckie firmy. - Ale ruszyliśmy dopiero dwa tygodnie temu. Po to jesteśmy na spotkaniu Izby, aby zachęcać do przyłączenia się do projektu - dodaje E. Lindner-Kuhlmann. Deplinno ma trwać trzy lata, lecz członkowie Eurocentrum mają nadzieję, że w tym czasie przedsiębiorcy nawiążą wieloletnie kontakty.

Dwa państwa, jeden region

- Marzy mi się, aby na terenie dwóch państw był jeden region - mówi dr Bogdan Ślusarz, który prowadzi Lubuski Instytut Badań Innowacyjnych. - Do tego potrzeba czasu, lecz właściwą drogą, by to osiągnąć są właśnie wspólne projekty transgraniczne.

Więcej informacji przedsiębiorcy znajdą na dwujęzycznej stronie internetowej www.deplinno.com .

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska