Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schronisko w Zielonej Górze zostanie wkrótce otwarte. Ogłoszono konkurs na nazwę i mural, który ozdobi budynek dla psów

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Oto projekty murali, które są przedmiotem konsultacji społecznych.
Oto projekty murali, które są przedmiotem konsultacji społecznych. fot. Mariusz Kapała
Budowa nowego budynku dla psów w zielonogórskim schronisku idzie pełną parą, według planów będą tam 53 wygodne boksy z wybiegami, które mają zmieścić łącznie 147 psów. Będzie to niepodpiwniczony budynek z płaskim dachem. Prace niedługo się kończą, co z nazwą placówki? Ogłoszono konkurs.

Obiekt ma być przystosowany do odseparowania od siebie zwierzaków o różnych potrzebach, tak żeby pobyt w schronisku nie sprawiał im dodatkowego stresu.

Nowoczesne klatki

Przyłączenie kanalizacji do każdej woliery będzie dużym ułatwieniem dla pracowników schroniska czy wolontariuszy, którzy na co dzień dbają o higienę i porządek w klatkach. Zamontowanie fotowoltaiki i pompa ciepła mają zapewnić prawie bezkosztowe ogrzewanie ze źródeł odnawialnych.

Prezydent Janusz Kubicki na swoim facebookowym profilu informuje, że prace najprawdopodobniej skończą się za dwa miesiące, bo postęp widać gołym okiem. Konstrukcja budynku zakończona, trwają prace elewacyjne, montaż stolarki okiennej i drzwiowej, wykonywanie tynków i posadzek i montaż ogrzewania oraz instalacji elektrycznych.

Nazwa placówki

W związku z nadchodzącym otwarciem budynku dla bezdomnych psiaków, prezydent zaproponował, aby nazwę i mural, który ozdobi jedną ze ścian, wspólnie wybrali mieszkańcy. - Zapraszamy Was do współtworzenia schroniska i wyboru muralu, który znajdzie się na ścianie oraz nazwy naszego schroniska — napisał w SM prezydent Janusz Kubicki.

Trwa głosowanie...

Który mural powinien znaleźć się na ścianie schroniska w Zielonej Górze?

Oto projekty murali, które są przedmiotem konsultacji społecznych.
Oto projekty murali, które są przedmiotem konsultacji społecznych. Urząd Miasta Zielona Góra

- Na początku muszę chyba wspomnieć, że mural został zlecony przez firmę wykonującą remont schroniska, a nie przez miasto dlatego nie konsultowałem tego [projektów] z nikim z magistratu. Kiedy zgłoszono się do mnie, przedstawiono mi wstępną wizję oraz nazwę „Psia Oaza”, do której nawiązują projekty, lecz jak się później dowiedziałem, nazwa także została przedmiotem konkursu. - tłumaczy Łukasz Chwałek — zielonogórzanin, który zaprojektował i ma wykonać mural w schronisku.

Co, o zaproponowanych wizualizacjach murali myślą mieszkańcy?

Większość zwraca uwagę na mało realistyczne ujęcie tematu i brak nawiązania do charakterystyki miasta. - Żaden nie ma nic wspólnego z Zieloną Górą niestety — zauważa pani Aleksandra. - A ja polecam zrobić coś w stylu muralu, jaki jest w Lubsku. Te psiaki wyglądają bardziej realistycznie niż te proponowane. Prosty projekt, prosty przekaz. Żadnych udziwnień! -dodaje pani Asia. Pani Krystyna natomiast pisze, że żaden z czterech zaprezentowanych murali jej nie przekonuje. - Na każdym tło zbyt dominuje, co powoduje, że zwierzątko na pierwszym planie jest mało wyraźne, a to ono ma być bohaterem. Myślę, że głównymi lokatorami schroniska są (i nadal będą) zarówno psy jak i koty. Może więc niech na muralu znajdzie się obok psa także kotek? - komentuje mieszkanka.

Pan Łukasz zaznacza, że jest to tylko projekt, a mural ostatecznie może różnić się od projektu. - Jestem oczywiście otwarty na uwagi oraz modyfikacje. Czytając komentarze, zauważyłem kilka ciekawych uwag odnośnie nawiązania do schroniska – dodaje

Sztuczna Inteligencja

AI jest narzędziem wykorzystywanym w tak wielu dziedzinach, że trudno je zliczyć. Eksperymentować z jej możliwościami zaczynają również artyści. Takie działania wywołują kontrowersje i publiczną debatę np. na temat mało kreatywnego podejścia i pójścia na łatwiznę. Także w projekcie zielonogórskiego muralu mieszkańcy dopatrzyli się cech wskazujących na współtworzenie projektu ze sztuczną inteligencją. Pamiętać jednak należy, że projekt pozostaje projektem, a AI nie jest w stanie urzeczywistnić wizji, które w jej systemy tchnął artysta. To, jak wizualizacja będzie wyglądała w ostateczności, zależy od pracy twórcy.

- Do niektórych z projektów faktycznie zostały użyte elementy wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji. To narzędzie, które w ostatnim czasie ma swój bum. Wykorzystanie jej przyspiesza pracę i daje wiele możliwości. AI jest też dość kontrowersyjnym tematem podobnie jak kilka lat temu wykorzystywanie Photoshopa w malarstwie. Dziś ludzie przywykli do pięknych kolorowych wizualizacji a nikt nie wyobraża sobie oglądać projektu w formie szkicu ołówkiem. Choć kilka lat temu w takiej formie przedstawiało się projekt murali. Wiadomo, że projekt czy to w formie fotokolażu, czy wykonany przy pomocy AI to tylko projekt, efekt finalny może mocno różnić się od wizualizacji — tłumaczy artysta.

  • Głosować na mural oraz nazwę schroniska można od 4 do 10 marca na stronie: Konsultacje JST

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska