Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Zespołu Szkół w Czerwieńsku będą się uczyć na symulatorze lokomotywy. Podpisano projekt “Modernizacji kształcenia zawodowego"

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Od lewej: Przemysław Góralczyk - dyrektor Zespołu Szkół w Czerwieńsku, Łukasz Porycki – wicemarszałek województwa lubuskiego, Piotr Iwanus - Burmistrz Czerwieńska i Urszula Napierała - Skarbnik Gminy w Czerwieńsku. Podpisanie projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego" w Zespole Szkół w Czerwieńsku
Od lewej: Przemysław Góralczyk - dyrektor Zespołu Szkół w Czerwieńsku, Łukasz Porycki – wicemarszałek województwa lubuskiego, Piotr Iwanus - Burmistrz Czerwieńska i Urszula Napierała - Skarbnik Gminy w Czerwieńsku. Podpisanie projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego" w Zespole Szkół w Czerwieńsku Agnieszka Linka
3 listopada w Zespole Szkół Zawodowych w Czerwieńsku podpisano projekt “Modernizacji kształcenia zawodowego. Absolwenci jedynego w województwie lubuskim technikum kształcącego kolejarzy mają być jeszcze lepiej wyszkoleni i przygotowani do pracy w zawodzie. Swoje kompetencje będą też podwyższać nauczyciele.

Profesjonalna szkoła to dobrzy kolejarze

Celem głównym projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Zespole Szkół w Czerwieńsku” jest poprawa jakości kształcenia zawodowego i dostosowania go do potrzeb rynku pracy, co przyczyni się bez wątpienia do zwiększenia szans absolwentów szkoły na zatrudnienie. Chodzi o stworzenie uczniom warunków zbliżonych do tych, jakie zastaną w zakładach pracy. Projekt wpłynie też na lepsze przygotowanie nauczycieli do wykonywania na wysokim poziomie zadań niezbędnych w kształceniu zawodowym.

Będzie symulator lokomotywy

Podpisanie umowy pozwoli również na zakup symulatora lokomotywy. Dzięki niemu uczniowie będą mogli nauczyć się w praktyce obsługi lokomotyw oraz tego, jak postępować w określonej sytuacji. Dla przyszłych maszynistów to jedyna okazja prowadzenia pojazdu trakcyjnego. W rzeczywistości bowiem ze względów bezpieczeństwa nie przeprowadza się podobnych lekcji. Przemysław Góralczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Czerwieńsku chce, aby oprogramowanie symulatora dotyczyło linii kolejowych naszego regionu. W końcu to na tym terenie mają podjąć w przyszłości pracę absolwenci szkoły.
Grupami docelowymi, które skorzystają na podpisaniu umowy są nauczyciele zawodu w szkole wraz z dyrektorem oraz uczniowie kształcący się w zawodach kolejowych.
Umowę podpisali Łukasz Porycki – wicemarszałek województwa lubuskiego i Piotr Iwanus - Burmistrz Czerwieńska.
Partnerem w realizacji projektu będzie: Gmina Nowogród Bobrzański. Wsparcia udzielą także pracodawcy z branży kolejowej.
Wartość całego projektu to niemalże 1 milion zł z czego 850 000 zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jedyna w województwie szkoła dla kolejarzy

Zespół Szkół w Czerwieńsku jest jedyną szkołą w woj. lubuskim, kształcącą w zawodach kolejowych. Został utworzony 26 czerwca 2019 r. W jego skład od 01 września 2019 r. wchodzą: Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Czerwieńsku oraz Technikum w Czerwieńsku.
Pierwsi uczniowie technikum rozpoczęli naukę we wrześniu 2019 r. w zawodzie: technik elektroenergetyk transportu szynowego. W 2020 r. doszły kolejne kierunki: technik pojazdów kolejowych oraz technik transportu kolejowego. Obecnie w Zespole Szkół w Czerwieńsku uczy się 27 uczniów w trzech zawodach.

Szkoła ma podpisane porozumienia o współpracy z: PKP Cargotabor Sp. z o.o. Zakładem Napraw Taboru w Czerwieńsku oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakładem Linii Kolejowych w Zielonej Górze. W najbliższym czasie zostanie podpisane kolejne porozumienie o współpracy z PKP Cargo S.A. Zachodnim Zakładem Spółki. Tak szeroka współpraca na pewno otworzy przed absolwentami Zespołu Szkół w Czerwieńsku rynek pracy nie tylko w naszym województwie.

ZOBACZ TEŻ: Zielona Góra. Obchody 150-lecia zielonogórskiej kolei w Skansenie Kolei Szprotawskiej

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska