MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UL. BOH. WESTERPLATTE 9: Uczy i łączy samorządowców

Leszek Kalinowski Data publikacji artykułu w "GL" > 25 czerwca 2008
Część zespołu Ośrodka Regionalnego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej - organizatora wielu szkoleń i kursów
Część zespołu Ośrodka Regionalnego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej - organizatora wielu szkoleń i kursów fot. Marek Marcinkowski
Tym razem zaprosili nas pracownicy Ośrodka Regionalnego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Bo choć działają po lubusku, to przecież czują się zielonogórzanami i chcą dołączyć do naszego Albumu.

Właśnie wysyłają sprawozdanie z projektu ,,Szkoła równych szans", w którym udział wzięło 65 placówek. I już przygotowują się do następnego. Tym razem od 1 lipca ze szkoleń skorzystają mamy dzieci niepełnosprawnych. Projekt koordynuje Elżbieta Cuda (socjolog).

Dyrektor ośrodka Elżbieta Polak oprowadza nas po siedzibie, która zajmuje część budynku przy ul. Bohaterów Westerplatte, w sumie 152 m kw. W sali wykładowej trwa szkolenie dla kierowników urzędów stanu cywilnego. Część kursów odbywa się też w salach Uniwersytetu Zielonogórskiego, Muzeum Ziemi Lubuskiej, filharmonii czy bibliotece.

Z gminy do fundacji

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej działa w Polsce od 19 lat, ośrodek w naszym mieście od 11 lat (jest jednym z 16 w kraju).

- To była jedyna instytucja, która kształciła samorządowców. Sama jako jeden z nich korzystałam ze szkoleń w Warszawie, w Zielonej Górze - wspomina E. Polak, która pracowała w samorządzie w Małomicach, a ostatnio w Zielonej Górze. Przedstawia swoją zastępczynię - Patrycję Radajewską, która przed podjęciem pracy w fundacji zajmowała się funduszami europejskimi w gminie Skąpe.

W pokoju na górze zastajemy też przy pracy Alicję Karniewicz (absolwentka polonistyki), Michała Mordowskiego (socjolog), stażystów Jakuba Merenę (politolog) i Adriana Fedrę (absolwent VII LO) oraz wolontariuszkę Ewę Olender (pedagog). Piętro niżej spotykamy też Marka Kamińskiego (historyk) i Sławomira Głowackiego (polonista), zaangażowanych do projektu ,,Szkoła równych szans", obecnie - wolontariusze.

- By ruszył ten projekt, musieliśmy zatrudnić 10 osób, specjalistów wysokiej klasy - przyznaje E. Polak.

Nowe wyzwania

Dwie panie z zespołu Marta Czarnecka-Susłowicz (administracja) i Katarzyna Bronisz-Bogacz (rachunkowość) zostały w tym roku mamami, trzecia - Elżbieta Banicka (administracja - koordynator szkoleń) lada dzień spodziewa się dziecka.

Pani dyrektor wymienia też dalszą część załogi: Iwona Szablewska (absolwentka historii), Sylwia Świderska (ekonomistka), Małgorzata Rulińska (ekspert od funduszy unijnych), Małgorzata Zasina, Zofia Rękosiewicz (ekonomistki), Joanna Petelska, Adam Urbaniak (obsługa prawna), Robert Walków (polonista). Jolanta Karwowska kończy pracę i wyjeżdża do Łodzi.

- Przy różnych projektach na zasadzie umowy zlecenia czy o dzieło pracuje u nas ok. 200 osób rocznie - przyznaje E. Polak. - Teraz przygotowaliśmy kolejnych sześć nowych projektów m.in. z Lubuską Federacją Sportu - Lubuską Akademię Sportu (dla trenerów, którzy nie mają kwalifikacji), Lubuską Szkołę Równych Szans (dla placówek oświatowych), Lubuską Szkołę Kadr (dla samorządowców). Wspólnie zaś z gorzowską Wyższą Szkołą Biznesu organizuje trzy projekty, a także podyplomowe studia, dotyczące pozyskiwania i zarządzania funduszami europejskimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska