Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop wypoczynkowy

Grażyna Mazurek
rys. Tomasz Wilczkiewicz
Marcin w tym roku skończył studia i podjął pierwszą w swoim życiu zawodowym pracę. Wie, że oprócz obowiązków ma też prawo do urlopu wypoczynkowego.

Każdy pracownik, czyli osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, ma prawo do corocznego wypoczynku. Te kwestie reguluje Kodeks pracy. Pracownik, który podejmuje zatrudnienie po raz pierwszy, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wysokości 1/12 urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

W jakiej wysokości
Długość urlopu zależy od lat pracy i wynosi:

  • 20 dni - jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni - gdy ma staż 10-letni lub dłuższy.

    Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego na niepełnym etacie ustala się proporcjonalnie do jego czasu pracy.

    Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo i wymiar urlopu wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

    Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go harmonogramem. Urlop rozliczany jest w godzinach. Jeden dzień urlopu odpowiada ośmiu godzinom pracy.

    Liczy się szkoła

    Do okresu pracy, od którego zależy długość urlopu wlicza się czas nauki. I tak, ukończenie:
  • zasadniczej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, ale nie więcej niż trzy lata;
  • średniej szkoły zawodowej - nie więcej niż pięć lat;
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - cztery lata;
  • szkoły policealnej- sześć lat;
  • szkoły wyższej - osiem lat.
    Okresów nauki nie sumuje się.

    W całości lub w części

    Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem. Plan urlopów powinien być podany do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Szef ma obowiązek udzielić urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlopu nie wykorzystanego w danym roku pracodawca musi udzielić pracownikowi najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku.

    Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim przypadku jedna część wypoczynku powinna trwać co najmniej 14 kolejnych dni.

    W okresie wypowiedzenia pracownik jest zobowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeśli w tym czasie szef mu go udzieli.

    Na żądanie

    Pracodawca ma obowiązek na żądanie pracownika i w podanym przez niego terminie udzielić czterech dni urlopu w roku kalendarzowym. Jest to tzw. urlop na żądanie. Pracownik powinien zgłosić takie żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Tych czterech dni nie obejmuje się planem urlopów.

    Wynagrodzenie

    Za urlop pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadku znacznego wahania wysokości wynagrodzenia, okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.

    TU SĄ PRZEPISY

  • Kodeks pracy - Dział siódmy. Rozdział I - urlopy wypoczynkowe.
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu za urlop (DzU z 1997 r. , nr 2, poz. 14 ze zm.).




  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska