Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Velo Sprotavia już na ukończeniu! Wkrótce zakończy się budowa ścieżki rowerowej ze Szprotawy do Sypułowa!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
Do końca listopada 2023 ma się zakończyć budowa najdłuższej ścieżki rowerowej w gminie Szprotawa, liczącej prawie 16 km ścieżki Velo Sprotavia, która biegnie aż do Stypułowa. W samym mieście, we wszystkie remontowane ulice wpięta zostanie sieć ścieżek rowerowych, a na parkingu Taxi przy Basztowej powstanie stacja rowerowa. Mieszkańców bardzo cieszy nowa inwestycja.

Trasa nowej ścieżki wiedzie ze Szprotawy, przez Kartowice, Witków, Siecieborzyce, do Stypułowa. Połączy się ona z działającą ją ścieżką: Stypułów – Kożuchów – Ciepielów - Nowa Sól – Otyń – Lipiny – Lubięcin –Konotop – Kolsko – Sławocin i utworzy jednolity system tras rowerowych na terenie województwa lubuskiego, łączący się z systemem dolnośląskim.
Ścieżka rowerowa ma w sumie ok. 16 km, za miastem ok. 14 km. Na jej trasie są stacje - miejsca obsługi rowerzystów, a dworzec rowerowy powstanie w centrum miasta.
Koszty inwestycji to 8,5 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego to ponad 6,8 mln zł. Umowa między gminą, województwem samorządowym i wykonawcą została podpisana w czerwcu 2022 roku. Termin jej oddania do użytku to koniec listopada 2023.

Ścieżka z pomnikiem w Kartowicach

Jan Kuśmierzowski z Kartowic mieszka tuż przy nowej ścieżce. - Mam 73 lata, a tutaj mieszkam już od 66 lat. Wciąż jeżdżę na rowerze - powiedział nam. - Cieszę się ze ścieżki, będę z niej korzystał, moja rodzina również.
Tuż koło ścieżki stanie pomnik upamiętniający dawnych mieszkańców. Od wielu lat leżał przewrócony w trawie. - Pomnik zostanie odrestaurowany i stanie na postumencie tuż przy ścieżce - opowiada Maciej Boryna, regionalista i kierownik wydziału w magistracie. - Będzie stanowił jedną z atrakcji turystycznych.

Velo Sprotavia biegnie na niektórych odcinkach przy istniejących drogach, ale też z dala od ruchliwych tras, zapewniając przemieszczającym się na rowerach ludziom spokój i powietrze bez spalin. - Wielu seniorów przemieszcza się na rowerach - mówi Zenona Piwtorak, szefowa szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Te ścieżki to dla nas wielkie udogodnienie. Z całą pewnością będziemy z nich często korzystać, a także wyruszać na wycieczki Velo Sprotavia.

Zielony transport w Szprotawie

Burmistrz Mirosław Gąsik podkreśla, że w gminie powstaje cały system powiązanych ze sobą ścieżek. - Nasza gmina stanie się doskonałym miejscem do rekreacji i odpoczynku - będzie też zielona komunikacja.
Szprotawa będzie miała zdecydowanie czystsze powietrze nie tylko dzięki dobrej komunikacji rowerowej, ale również dzięki 8 autobusów elektrycznych, którymi mieszkańcy będą mogli się przemieszczać po terenie gminy.

Prace wykonuje żagańska firma Tandem, która bardzo się stara dotrzymać terminów. Widać, że drogowcy pracują przy ścieżce bez względu na pogodę. - Prace posuwają się zgodnie z planem - stwierdza Michał Rybak, kierownik brygady Tandemu. - Największe problemy sprawiała nam konieczność karczowania niektórych odcinków terenu, a także utwardzanie miejsc podmokłych. Skończymy zgodnie z umową.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska