MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W bloku

MAREK BIAŁOWĄS
Planując remont mieszkania nie zaprzątamy sobie głowy formalnościami i robimy go bez pytania o zgodę. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w ten sposób można złamać prawo. Niektóre prace wymagają bowiem pozwolenia.

Właściciele domków jednorodzinnych większość prac remontowych mogą wykonać bez konieczności uzyskania zgody. Utrudnienia czekają tych, którzy chcą postawić nowy komin. Wiąże się to z koniecznością kucia otworów w elementach konstrukcyjnych budynku. Do tego trzeba zamówić projekt architektoniczno-budowlany i uzyskać pozwolenie na budowę.
Zgoda taka nie jest wymagana, gdy chcemy zbudować kominek.

W bloku

Jeżeli mieszkasz w bloku spółdzielczym powinieneś poznać zasady panujące w swojej spółdzielni, według których przeprowadzane są remonty. W statucie lub regulaminie można wyczytać, co należy do obowiązków spółdzielni, a co do lokatora.
Zgody spółdzielni wymaga np. wyburzenie ściany. Na miejscu dowiesz się, czy ściana, którą chcesz usunąć nie jest ścianą nośną.
Lokatorzy bloków często wraz z remontem decydują się na wymianę drzwi. Na montaż drzwi antywłamaniowych nie trzeba żadnych pozwoleń. Trzeba tylko pamiętać, że ten nowy element nie może ograniczać innym dostępu np. do schodów lub korytarza klatki schodowej.
Pozwolenia na budowę wymaga zabudowa balkonu. Żeby je uzyskać trzeba przedstawić tytuł prawny do dysponowania nieruchomością. Większy kłopot czeka osoby, które mają mieszkanie w domu wpisanym na listę zabytków, bo wtedy trzeba jeszcze uzyskać zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Okna do wymiany

Większość lubuskich spółdzielni finansuje lub dofinansowuje ten wydatek ze środków funduszu remontowego. Aby uzyskać wsparcie należy napisać podanie do spółdzielni i czekać na wizytę komisji, która sprawdzi czy okna nadają się do wymiany. Jeżeli tak - będziesz czekać zazwyczaj w bardzo dużej kolejce. Od wizyty komisji do wymiany może minąć kilka lat. Dlatego niektórzy decydują się wykonać remont na własny koszt i czekać na zwrot pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że spółdzielnia odda ci tylko tyle, ile kosztują standardowe okna montowane przez jej ekipę remontową. Warto dowiedzieć się więc na jaką kwotę możesz liczyć i na tej podstawie szukać okien, które nie będą dużo droższe od spółdzielczych.

Kłopot administracji

Planując remont trzeba też pamiętać, że niektóre zadania wykonuje spółdzielnia mieszkaniowa. Najczęściej są to naprawy i wymiana urządzeń na klatkach schodowych, w piwnicach, suszarniach itp. Spółdzielnia zajmuje się też instalacją wodociągową i kanalizacyjną, gazową i centralnym ogrzewaniem.
Administracja nie wyręczy cię jednak przy tapetowaniu i malowaniu mieszkania, wymianie wanny lub zlewozmywaka. Lokatorzy sami muszą wykonać naprawy i konserwacje stolarki okiennej i drzwi. Nie wszyscy pamiętają, że spółdzielnia nie pokryje wszystkich strat wynikłych np. przy wymianie rur wodociągowych, gdy trzeba zbić część położonej przez ciebie glazury. Fachowcy po wymianie rur powinni ponownie uzupełnić zburzony fragment ściany, nie są jednak zobowiązani do położenia w tym miejscu kafelek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska