Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Górzycy trwa uzbrajanie ul. Dębowej i Jarzębinowej. To ważne drogi dla nowego osiedla

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 16 lat
W niewielkiej Górzycy domy rosną jak grzyby po deszczu. Nic dziwnego. Miejscowość położona jest między Kostrzynem i Słubicami. Kusi nowych mieszkańców atrakcyjnymi cenami działek. Wraz z rozbudową osiedli idzie budowa nowych dróg, kanalizacji i innych mediów.

- Trwa inwestycja na ul. Dębowej i Jarzębinowej, chodzi o uzbrojenie w kanalizację i wodę. Inwestycja jest realizowana w stu procentach ze środków własnych gminy. Rozpoczęła się w połowie zeszłego roku i wciąż trwa - mówi Robert Stolarski, wójt Górzycy.

Inwestycja się wydłuża

Inwestycja trwa dłużej, niż zakładano, z powodu licznych znalezisk archeologicznych. Archeolodzy pełne ręce roboty mieli na tych terenach już wcześniej, gdy prywatni inwestorzy budowali tu domy. Obiekty archeologiczne nie są więc zaskoczeniem. Niemniej faktem jest, że prace przy budowie kanalizacji i wodociągów zostały mocno spowolnione.

Przeważnie odbywa się to tak, że wykonujemy trzy-cztery metry kanalizacji, stajemy, wchodzą archeolodzy, przez dwa-trzy tygodnie badają teren, potem znowu wchodzą robotnicy, kładą kilka metrów rur, odsłaniamy teren i ponownie wchodzą archeolodzy. Zdaję sobie sprawę, że jest o uciążliwe dla mieszkańców i osób, które kupiły tam działki, jednak pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przyspieszyć. To musi być zrobione zgodnie z procedurą – tłumaczy wójt.

Archeolodzy znajdują prawdziwe cacka

Archeolodzy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn pracują na ul. Dębowej od października 2022 r. – Od tego czasu prace archeologiczne posuwają się do przodu. Prace wciąż trwają i odkrywamy historię tych ziem – mówi Krzysztof Socha, archeolog z kostrzyńskiego muzeum. Badacze przyznają, że podczas prac udało się odkryć cenne zabytki. – To między innymi bransoleta ołowiana oraz bardzo piękna kolia wykonana z 30 szklanych paciorków o różnej barwie. Ponadto odkryliśmy bardzo dużo naczyń grobowych oraz towarzyszących im zabytków z brązu i żelaza – mówi Julianna Sójkowska-Socha, archeolog w Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Archeolodzy przyznają, że górzyckie stanowisko jest wyjątkowe. Znajdowane tutaj przedmioty mają nawet 2600 lat!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska