Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowej Soli będzie odstrzał dzików. To ma skończyć problemy mieszkańców z tymi zwierzętami

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska /Facebook
- Wataha dzików plądruje ogrody w okolicy parku przy ul. Gajowej i Południowej w Nowej Soli od maja. I nikt z tym nic nie robi - zgłosił sprawę Czytelnik. Okazuje się, że będzie odstrzał dzików Nowej Soli.

Dziki w ogrodach w Nowej Soli

- Wataha dzików plądruje ogrody w okolicy parku w rejonie ulic Gajowa i Południowa. Zgłaszałem problem, gdzie mogłem. Minęło mnóstwo czasu i brak reakcji. Czy to efekt mojego braku upierdliwości? Czy wszyscy mnie olali? - zapytał Czytelnik z Nowej Soli.
- Dziki coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej i na terenach zamieszkałych, w okolicach placów zabaw, boisk sportowych, ogródków działkowych, pól uprawnych czy hodowli zwierząt. Dziki na ulicach miast i wsi budzą realne obawy mieszkańców - przyznała starosta Iwona Brzozowska i poinformowała o planowanym odstrzale dzików. Chodzi o teren wskazany przez Czytelnika. Działania będą prowadzone też w innych miejscach.

W Nowej Soli myśliwi będą strzelać do dzików

Zaplanowany został odstrzał redukcyjny 30 dzików, które bytują m.in. w dzielnicy Stare Żabno i okolicy Kaczej Górki. - Odstrzał ma być przeprowadzony do końca grudnia 2021 roku przez osoby uprawnione do polowania zrzeszone w Polskim Związku Łowieckim. Odstrzelone dziki zostaną przebadane w kierunku ASF, a następnie zutylizowane - informuje starosta Iwona Brzozowska.

Dziki w gminie wiejskiej Nowa Sól

Pod koniec czerwca do starostwa powiatowego w nowej Soli wnioskowała gmina wiejska Nowa Sól o odstrzał redukcyjny 20 dzików, które spotykane są na terenie Starej Wsi i Nowego Żabna. ustalono, że są to te same dziki, które widziane są w granicach administracyjnych miasta (obręb 4 i 5, czyli okolicach Starego Żabna i Kaczej Górki).
Będzie też odstrzał sanitarny w gminie wiejskiej Nowa Sól na podstawie Rozporządzenia Wojewody Lubuskiego z 26 czerwca 2020 r. - Jeśli zaistnieje taka potrzeba Powiatowy Lekarz Weterynarii wystąpi do Wojewody Lubuskiego o zwiększenie ilości dzików do odstrzału sanitarnego - dodaje starosta.

Dziki na Pleszówku w Nowej Soli

Na początku lipca do starostwa zwróciło się miasto Nowa Sól o zgodę na odstrzał sześciu dzików w okolicach. - W tym wypadków w porozumieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz Prezesem Koła Łowieckiego „Ryś” ustalono, że na wskazanym obszarze będzie realizowany odstrzał sanitarny zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Lubuskiego - wyjaśnia starosta Iwona Brzozowska. - Mam nadzieję, że podjęte działania pozwolą rozwiązać problem dzików, które zagrażają życiu i zdrowi ludzi. Liczymy również, że dobra współpraca włodarzy z kołami łowieckimi oraz rosnąca świadomość mieszkańców dotycząca konsekwencji dokarmiania dzików, pozwolą nam w przyszłości uniknąć podobnych problemów.

Protest w obronie dzików w Zielonej Górze

W Zielonej Górze zorganizowano protest w obronie dzików. "Ni...

Stado dzików przyłapanych na ulicy Ludowej w Zielonej Górze. Film Czytelnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska