W Nowej Soli będzie odstrzał dzików. To ma skończyć problemy mieszkańców z tymi zwierzętami

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska /Facebook
Udostępnij:
- Wataha dzików plądruje ogrody w okolicy parku przy ul. Gajowej i Południowej w Nowej Soli od maja. I nikt z tym nic nie robi - zgłosił sprawę Czytelnik. Okazuje się, że będzie odstrzał dzików Nowej Soli.

Dziki w ogrodach w Nowej Soli

- Wataha dzików plądruje ogrody w okolicy parku w rejonie ulic Gajowa i Południowa. Zgłaszałem problem, gdzie mogłem. Minęło mnóstwo czasu i brak reakcji. Czy to efekt mojego braku upierdliwości? Czy wszyscy mnie olali? - zapytał Czytelnik z Nowej Soli.
- Dziki coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej i na terenach zamieszkałych, w okolicach placów zabaw, boisk sportowych, ogródków działkowych, pól uprawnych czy hodowli zwierząt. Dziki na ulicach miast i wsi budzą realne obawy mieszkańców - przyznała starosta Iwona Brzozowska i poinformowała o planowanym odstrzale dzików. Chodzi o teren wskazany przez Czytelnika. Działania będą prowadzone też w innych miejscach.

W Nowej Soli myśliwi będą strzelać do dzików

Zaplanowany został odstrzał redukcyjny 30 dzików, które bytują m.in. w dzielnicy Stare Żabno i okolicy Kaczej Górki. - Odstrzał ma być przeprowadzony do końca grudnia 2021 roku przez osoby uprawnione do polowania zrzeszone w Polskim Związku Łowieckim. Odstrzelone dziki zostaną przebadane w kierunku ASF, a następnie zutylizowane - informuje starosta Iwona Brzozowska.

Dziki w gminie wiejskiej Nowa Sól

Pod koniec czerwca do starostwa powiatowego w nowej Soli wnioskowała gmina wiejska Nowa Sól o odstrzał redukcyjny 20 dzików, które spotykane są na terenie Starej Wsi i Nowego Żabna. ustalono, że są to te same dziki, które widziane są w granicach administracyjnych miasta (obręb 4 i 5, czyli okolicach Starego Żabna i Kaczej Górki).
Będzie też odstrzał sanitarny w gminie wiejskiej Nowa Sól na podstawie Rozporządzenia Wojewody Lubuskiego z 26 czerwca 2020 r. - Jeśli zaistnieje taka potrzeba Powiatowy Lekarz Weterynarii wystąpi do Wojewody Lubuskiego o zwiększenie ilości dzików do odstrzału sanitarnego - dodaje starosta.

Dziki na Pleszówku w Nowej Soli

Na początku lipca do starostwa zwróciło się miasto Nowa Sól o zgodę na odstrzał sześciu dzików w okolicach. - W tym wypadków w porozumieniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz Prezesem Koła Łowieckiego „Ryś” ustalono, że na wskazanym obszarze będzie realizowany odstrzał sanitarny zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Lubuskiego - wyjaśnia starosta Iwona Brzozowska. - Mam nadzieję, że podjęte działania pozwolą rozwiązać problem dzików, które zagrażają życiu i zdrowi ludzi. Liczymy również, że dobra współpraca włodarzy z kołami łowieckimi oraz rosnąca świadomość mieszkańców dotycząca konsekwencji dokarmiania dzików, pozwolą nam w przyszłości uniknąć podobnych problemów.

Protest w obronie dzików w Zielonej Górze

W Zielonej Górze zorganizowano protest w obronie dzików. "Ni...

Stado dzików przyłapanych na ulicy Ludowej w Zielonej Górze. Film Czytelnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie