Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowej Soli zbliża się koniec handlu alkoholem na wynos w nocy. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie. Dyskusja była długa

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Kolejne lubuskie miasto wprowadza prohibicje
Kolejne lubuskie miasto wprowadza prohibicje unsplash.com
W Nowej Soli wkrótce nie będzie można kupić alkoholu na wynos między godz. 23, a 6 rano. 13 radnych zagłosowało za przyjęciem projektu uchwały, za którym opowiedzieli się przedstawiciele środowisk abstynenckich.

– Kto szuka alkoholu w mieście po godz. 23? – zadała pytanie radna Monika Owczarek i wyjaśniła, że są to głównie osoby, które danej nocy chcą wypić jeszcze więcej, niż wypiły. Radna zwróciła uwagę, że te osoby wracają potem do domu, a tam zaczynają się rodzinne dramaty, zakładane są niebieskie karty.

Zakaz sprzedaży alkoholu. Nowa Sól wyznacza godziny

Radni Nowej Soli omawiali temat ograniczenia sprzedaży alkoholu w nocy poza lokalami gastronomicznymi podczas sesji w czwartek, 26 maja. Projekt tej uchwały powstał po nocnych interwencjach policyjnych w mieście i apelach środowisk abstynenckich do miasta.

– Kto ma wątpliwości co do tej uchwały, niech przyjdzie na mityngi osób uzależnionych. Tam są coraz młodsi ludzie – mówiła radna Anna Ast.

Radny Ryszard Szablowski przypomniał, że jest zapraszany na spotkania w stowarzyszeniach abstynenckich. Wyraził szacunek i podziw dla tych, którzy wyszli z alkoholizmu i działają w takich klubach. Podkreślił, że jest przeciw alkoholizmowi, ale stwierdził, że taka uchwała to karanie przedsiębiorców.

– Jeśli jednego człowieka da się wyciągnąć z alkoholizmu, to ja jestem za – mówił radny Piotr Szyszko.

– Jestem za, ale to nie rozwiąże problemu. Zobaczycie – przewidywał radny Kazimierz Ekiert, który wiele lat przepracował w policji.

Sprzedaż alkoholu w Nowej Soli. Ile jest takich miejsc?

Dyskusję podsumował prezydent Nowej Soli Jacek Milewski, który wyliczył, o ilu przedsiębiorców w mieście chodzi. Koncesję na sprzedaż alkoholu w Nowej Soli ma 90 parę punktów. W nocy działa osiem takich miejsc, w tym pięć z nich to stacje benzynowe.

– Nie szafujmy argumentem gospodarczym, który jest ważny, to trzeba brać pod uwagę, ale to nie może przesłaniać tej drugiej strony, o której większość tutaj mówi, tego aspektu społecznego – mówił prezydent. – Trzeba wybrać interes społeczny rozumiany, jako interes większości.

Prezydent przyznał, że uchwała nie zlikwiduje problemu i go nie uleczy, ale też nie zaszkodzi. – Mówimy o wąskim czasie. Przecież od 6 do 23 będzie alkohol dostępny wszędzie tam, gdzie są udzielone koncesje – przypomniał włodarz.

Zakaz sprzedaży alkoholu. Kiedy wejdzie w życie?

W głosowaniu wzięło udział 18 radnych, 13 było za, 2 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Uchwała wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.
Jeden z czytelników, których zapytaliśmy o opinie w tej sprawie, przyznał, że to będzie ograniczenie wolności. Inny zasugerował, że w pobliskiej Modrzycy może powstać całodobowy sklep z alkoholem i dostęp będzie.

CZYTAJ TEŻ NA NASZYM PORTALU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska