Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzepinie ścieki wkrótce trafią do sieci

Bożena Bryl
- Turystów to raczej w Rzepinie nie uświadczymy, ale dla mieszkańców miasto może być atrakcyjne. Dobrze by było pomalować stare kamienice, wyczyścić Ilankę i zagospodarować teren wokół niej. Zrobić ścieżki rowerowe. Ale przysłowie mówi, że: tak krawiec kraje, jak mu materii staje, więc cieszmy się z tego, co już zostało zrobione - mówi Ewa Bednarczyk z Rzepina
- Turystów to raczej w Rzepinie nie uświadczymy, ale dla mieszkańców miasto może być atrakcyjne. Dobrze by było pomalować stare kamienice, wyczyścić Ilankę i zagospodarować teren wokół niej. Zrobić ścieżki rowerowe. Ale przysłowie mówi, że: tak krawiec kraje, jak mu materii staje, więc cieszmy się z tego, co już zostało zrobione - mówi Ewa Bednarczyk z Rzepina Mariusz Szpakowski
- Wreszcie doczekaliśmy się kanalizacji! - cieszy się Krystyna Hewner, która od pół wieku mieszka w rynku. Właśnie dobiegła finału inwestycja za około 5,4 mln zł. Koniec ze smrodem przelewających się szamb i zatruwaniem przepływającej w pobliżu Ilanki.

Większość ścieków z kamienic wokół rynku trafiało prosto do rzeki. Ulubiona przez kajakarzy Ilanka jest w Rzepinie szambem. Dlatego spływy zaczynają się przed albo za miastem. Problemy z nieczystościami miało też Technikum Leśne w Starościnie, bo oczyszczalnia, przyjmująca nieczystości ze szkoły i większości wsi, już dawno przestała spełniać swoją funkcję. Dlatego kanalizacja dla starego miasta i Starościna została uznana za sprawę o pierwszorzędnym znaczeniu. Burmistrz Andrzej Skałuba mówi, że budżet gminy nie udźwignąłby takiej inwestycji, dlatego zostały podjęte starania o pieniądze zewnętrzne. I udało się. Do inwestycji, wyliczonej ostatecznie na 5,4 mln zł, aż 71 proc. dopłaciła Unia Europejska. Prace zaczęły się w zeszłym roku i teraz się skończyły.
- Koniec z przepełnionymi i wybijającymi szambami, z pełną ścieków, śmierdzącą Ilanką, płynącą pod naszymi oknami - mówi pani Halina, która także od wielu lat mieszka w pobliżu ratusza. Nie może się już doczekać kiedy dom, w którym mieszka, zostanie podłączony do sieci. - Zaczęło się właśnie przyłączanie budynków do kanalizacji. Myślę, że to potrwa do sierpnia - twierdzi A. Skałuba.
Na tę inwestycję Rzepin czekał ponad 60 lat. - Wokół rosły nowe osiedla, już z kanalizacją, a u nas nic się nie zmieniało - twierdzą ludzie ze starego miasta. - Teraz i do nas zajrzała nowoczesność, gdyby jeszcze wyremontować odrapane kamienice wokół rynku, byłoby wspaniale - słyszeliśmy wczoraj w Rzepinie.
Burmistrz mówi, że budowa kanalizacji stwarza dla tej części miasta nowe możliwości. W planach jest rewitalizacja, gmina ma już projekt tego przedsięwzięcia. Na to trzeba jednak dużych pieniędzy i zgody na uczestniczenie w kosztach remontu kamienic wspólnot mieszkaniowych, które nimi zarządzają. A. Skałuba mówi, że to nie będzie proste, bo w większości mieszkają tu starsi ludzi, żyjący z emerytur.
- Na pewno jednak, tak szybko jak to możliwe, będziemy chcieli uporządkować nawierzchnię w rynku i ulice w tej części miasta, a także lepiej zagospodarować parki - podkreśla A. Skałuba. Mówi, że nadal aktualny jest plan utworzenia nad Ilanką promenady ze ścieżkami spacerowymi i budowa przystani dla kajaków.
Na razie jedną z najpilniejszych inwestycji jest modernizacja i rozbudowa stacji uzdatniania wody przy al. Wolności. Chodzi o to, że latem w mieście brakuje wody i te prace by to zmieniły. Jednak okoliczni mieszkańcy protestują przeciw rozbudowie, boją się hałasu hydroforni. - Te obawy są nieuzasadnione, mam nadzieję, że uda się ludzi o tym przekonać - twierdzi A. Skałuba.
Zapytaliśmy burmistrza, na co jeszcze czekają mieszkańcy Rzepina. - Na pewno na drugą część obwodnicy, która zmniejszy w mieście ruch wielkich ciężarówek. Zarząd Dróg Wojewódzkich obiecuje przystąpić do jej budowy w przyszłym roku - mówi burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska