Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W strefie rządzi budownictwo i motoryzacja

Rafał Krzymiński
(Mariusz Kapała) Mający swoją siedzibę w strefie, Stelmet to jeden z większych w Europie producentów tzw. architektury ogrodowej.
(Mariusz Kapała) Mający swoją siedzibę w strefie, Stelmet to jeden z większych w Europie producentów tzw. architektury ogrodowej.
Często narzekamy na na rodzime firmy, a to przede wszystkim one dają nam pracę. Poznajmy przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie Strefy Aktywności Gopsodarczej. Dominują firmy z branży budowlanej i motoryzacyjnej.

 

Przeczytaj też: Ponad 1,5 tys. osób znalazło już zatrudnienie w strefie  

Najwięcej miejsc pracy stworzyły San-Bud i LUG. Każda z tych firm zatrudnia 400 osób. Zielonogórski San- Bud działa na rynku budowlanym już od ponad 25 lat. Firma była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność. W 2007 otrzymała prestiżowy tytuł Gazeli Biznesu przyznawany przez dziennik Puls Biznesu małych i średnim firmom. Zawdzięczamy jej remont większości miejskich dróg, budowę hali akrobatycznej przy ul. Urszuli i urokliwie osiedle przy ul. Strumykowej.

Prestiż strefy znacznie podnosi firma LUG, założona w 1982, lider wśród polskich producentów profesjonalnych opraw oświetleniowych. Z małej lokalnej spółki przekształciła się w nowoczesne przedsiębiorstwo notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych na rynku akcji NewConnect skupiającym firma zaliczane do sektora nowych technologii. Plany spółka ma ambitne. Przymierza się do zakupu kolejnej działki w strefie. Dzięki temu zatrudnienie znajdzie kilkaset osób.

Centrum Materiałów Budowlanych CemBe to kolejny reprezentant branży budowlanej. Ta jedna z najstarszych firm budowlanych w mieście powstała w 1990 roku. Do strefy przeniosła się z ul. Rzeźniczka. Poza handlem materiałami budowlanymi i artykułami wyposażenia wnętrz świadczy usługi budowlane z zakresu montażu stolarki.

Kolejną zielonogórską firmą jest Stelmet S.A., który zatrudnia 250 osób. To duży producent drewnianej architektury ogrodowej. Zakład przy ul. Gorzowskiej powstał na terenie strefy w 2007 roku. Firma zainwestowała tu ponad 440 mln. zł. Do SAG przeniósł się też z ul. Dąbrowskiego Lumel, jeden z czołowych europejskich producentów urządzeń automatyki przemysłowej.

Unipak zawitała do strefy w 2006 roku. Ta duńska spółka produkuje artykuły chemiczno-techniczne dla branży instalacyjnej. Jest obecna na ponad 20 rynkach europejskich i azjatyckich. Zielonogórska firma jest spółką córką firmy Unipak. Jej pojawienie uznano za sukces świadczący o tym, że nasza strefa jest w stanie przyciągnąć znane marki.

Nie można zapomnieć o hurtowni Makro Cash and Carry, należącej do grupy Metro, międzynarodowego koncernu obecnego w 30 krajach świata. Zielonogórska hala powstała w 2006 rok i jest jedną z 29 w całym kraju.

Strefa byłaby niepełna bez przedstawiciela branży spedycyjnej, a jest nim prawdziwy rynkowy potentat z dalekiej Australii, firma TNT Express. Liczby są imponujące. Flota spółki składa się z ponad 26 tys. samochodów i 47 samolotów. To prawdziwy rekordzista, który działa w ponad 200 krajach na świecie.

Poza tym na terenie strefy działają jeszcze firmy: Techbud, Profi, BobCat, Braciak Autoserwis, Renault Truck, Ramirent.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska