Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sulęcinie odbył się IX Polsko-Niemiecki Jarmark Koguci

UM w Sulęcinie
Według ludowego zwyczaju kogucik wielkanocny jest symbolem zbierania po domach datków w drugim dniu świąt wielkanocnych.

Ten zwyczaj połączony był z kurkiem dyngusowym, często nazywanym „chodzenie z kurkiem” lub „chodzenie z kurkiem po dyngusie”. Jak mówi obyczaj, każdego roku w poniedziałek wielkanocny młodzieńcy wozili żywego koguta po wsi na dwukołowym wózku, który wymalowany był na czerwono i ozdobiony suszonymi źdźbłami traw, zbóż, kwiatów i obwiązywany kolorowymi wstążkami. Dzisiaj ten zwyczaj jest rzadko spotykany, ale jeżeli jest obchodzony, żywego koguta zastępuje ulepiony z gliny, wycięty z deski lub wykonany ze sztucznego tworzywa.

Sulęciński Jarmark Koguci nie ma nic wspólnego z wyżej opisanym kogutem, a jest jedynie przedświątecznym jarmarkiem, podczas którego wystawiane są stoiska z ozdobami wielkanocnymi, które można zakupić od rękodzielników. W jarmarku uczestniczą również stowarzyszenia, szkoły, przedszkola i instytucje samorządowe.

Nasz Jarmark Koguci przypada w niedzielę palmową i jest z nią połączony. Niedziela palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Według kalendarza gregoriańskiego w tym roku wypadła w dniu 9 kwietnia. W kolejnych latach, do roku 2020, niedziela palmowa przypadnie: w 2018 roku – 25 marca, w 2019 roku – 14 kwietnia i w 2020 roku – 5 kwietnia.

Dzisiejsza niedziela palmowa oraz Jarmark Koguci, poprzedziła procesja, która rozpoczęła się na placu przy kościele św. Henryka i zakończyła mszą świętą w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja. Mszę celebrował ksiądz proboszcz Parafii Sulęcin Piotr Mazurek.

Dalsze uroczystości palmowej niedzieli zostały przeniesione na sulęciński rynek, na którym odbył się konkurs i pokaz najdłuższych palm wielkanocnych. Podczas jarmarku wystąpiły przedszkolaki z przedszkola nr 1 i nr 2 w Sulęcinie oraz solistki Studia Piosenki Sulęcińskiego Ośrodka Kultury pod kierownictwem instruktora muzyki Waldemara Handzelewicza.

W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy miasta i gminy Sulęcin, Burmistrz Friedland Thomas Hähle z Niemiec, Zastępca Burmistrza Nowego Tomyśla Paweł Mordal, Proboszcz Parafii Sulęcin Piotr Mazurek, Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Szczepański, Burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart, radni rady miejskiej, powiatu oraz pracownicy jednostek organizacyjnych.

Imprezę prowadziła Teresa Masztalerz z Sulęcińskiego Ośrodka Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska