Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szprotawie podczas sprzątania Ziemi znaleźli zabytkową studnię!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Sprzątanie parku w Szprotawie
Sprzątanie parku w Szprotawie Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom
Podczas sprzątania parku przy hucie aktywiści znaleźli zabytkową studnię artezyjską. - Można powiedzieć, że Matka Ziemia odpłaciła szprotawianom za dobry uczynek - opowiada regionalista Baciej Boryna. - Było dużo słońca, radosna atmosfera, ognisko, poczęstunek, upominki i… niespodziewane znaleziska. Bo fragment poniemieckiej płyty z datą 1806 r. to niby nic szczególnego, ale zapomniana unikatowa studnia artezyjska to już coś.

- Tym razem nie tylko zbieraliśmy porzucone śmieci, lecz postanowiliśmy ponadto odmalować ławki i wytyczyć nową ścieżkę do schronów przeciwlotniczych z II wojny światowej - relacjonuje Maciej Boryna ze stowarzyszenia Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom, współorganizator akcji. - Położony malowniczo nad Bobrem Park Huta to miejsce szczególne, w otoczeniu kulturowym historycznej Iławy, obecnie dzielnicy Szprotawy. Wedle kroniki biskupa Thietmara, gdzieś tutaj w 1000 roku władca Polski Bolesław Chrobry wystawnie podejmował pielgrzymującego do Gniezna cesarza rzymskiego Ottona III.

Ciekawe miejsca w szprotawskim parku

W parku są poniemieckie szczeliny przeciwlotnicze, do których prowadzi oznakowana ścieżka dydaktyczna. Od kilku lat mieszkańcy wraz z władzami Szprotawy małymi krokami rewitalizują do niedawna zaniedbany park. Odtworzono alejki spacerowe, ustawiono ławki, urządzono parking turystyczny i punkt widokowy nad Bobrem, postawiono pomnik dla urodzonego tu zasłużonego entomologa.

Opony, klozety, dywany - to znaleźli szprotawscy aktywiści

- Co bardzo cieszy, w tym roku śmieci przy samych alejkach było mniej, ale łączna ilość zebranych odpadów jest niestety niewiele mniejsza niż w minionych latach. Ostatnio zebraliśmy 44 worki, a obecnie 37, nie licząc opon, telewizorów, klozetów, dywanów - wylicza Janina Matkowska z GiPPL.
Na podsumowaniu było ognisko z poczęstunkiem, który ufundowały Zakłady Usługowe Zachód z Poznania, obsługujące akcję w zakresie technicznym. Do zbierających dołączył także burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik.

Historyczne odkrycie

Mieszkańcy podczas przeczesywania parku zawsze coś znajdą. Raz były to fragmenty naczyń z sygnaturą hitlerowskiej formacji "SS", inny razem wojskowy bagnet czy drobne monety III Rzeszy. Przy parku działała niegdyś huta, podczas wojny zajmująca się produkcją zbrojeniową. Teraz znaleziono fragment płyty z wyrytą datą 1806, zapewne część nagrobka. Ale skąd on się tutaj wziął?
Niemniej na lokalną sensację zapowiada się odkrycie zapomnianej studni artezyjskiej! W najdalej wysuniętym zakątku parku, gdzie nikt nie zagląda, w niewielkim kopcu odnaleziono dwa szyby z sączącą się wodą. Materiały historyczne potwierdzają, że w dawnych czasach źródła artezyjskie w Iławie za pośrednictwem drewnianych rurociągów zasilały Szprotawę. Trzeba to jeszcze zbadać - mówi Aniela Cichalewska z Muzeum Ziemi Szprotawskiej.

Cudowny park w Szprotawie

Pod względem przyrodniczym park to nadrzeczny grąd z przewagą sędziwych dębów, wczesną wiosną wyściełany kobiercami z zawilców gajowych. I prawie na każdym drzewie dorosły bluszcz. Pośrodku na cienistej polanie rośnie tu także egzemplarz buka czerwonego, chroniony jako pomnik przyrody za swój wiek i morfologię. W przepływającym przez park Rowie Mikołaja widywane są traszki, co świadczy o czystości cieku.
Park sprzątano po raz piąty. Udział wzięło kilkadziesiąt osób, w tym co ważne - rodzice z dziećmi. Akcję od kilku lat organizuje lokalne stowarzyszenie Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom, a gościnnie pomagali także dyrekcja i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, druhowie z OSP Lubiechów, radni gminni i powiatowi, miejscowe Koło Zielonych, Towarzystwo Bory Dolnośląskie, Muzeum Ziemi Szprotawskiej, Stowarzyszenie Cyklista Szprotawski i inni.
Źródło: Maciej Boryna

Czytaj również na naszym portalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska