Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend i nuda? Nie u nas! W Lubuskiem mnóstwo się dzieje! Dni Sławy, Wieczory u Luteranów, Wolna Grupa Bukowina, Noc Kabaretowa

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Łagowska Noc Kabaretowa odbędzie się w niedzielę, 13 sierpnia.
Łagowska Noc Kabaretowa odbędzie się w niedzielę, 13 sierpnia. fanpage zespołu
Połowa wakacji jeszcze przed i zapewne lubuskie placówki kultury nie raz nas jeszcze zaskoczą. Pogoda nieco chwiejna, ale lato nie powiedziało nam jeszcze ostatniego słowa. W tym tygodniu warto pojechać do Sławy na dni miasta. W Żarach natomiast rozpoczynają się Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką. Wracają także Noce u Luteranów w Zielonej Górze. Gorzów kusi m.in. koncertami Wolnej Grupy Bukowiny oraz Moniki Kowalskiej. Korzystajcie Państwo bo lato nie trwa wiecznie.

ŁAGÓW

Łagowska Noc Kabaretowa ze względu na pogodę, została przeniesiona z 5 sierpnia na niedzielę, 13 sierpnia. Wieczór pełen humoru rozpocznie się o godz. 19. Będzie można zobaczyć sprawdzone oraz najnowsze skecze znanych lubuskich artystów tego gatunku, a na scenie pojawią się: „Kabaret Ciach”, „Kabaret Małżeński” oraz „Kabaret Jurki”. Przed występami warto skorzystać z uroków lata i spędzić dzień w „Perle Ziemi Lubuskiej”. Wstęp płatny.

BOBOWICKO

W niedzielę 6 sierpnia w Bobowicku, odbędzie się II etap wojewódzki „Bitwy Regionów”. O udział w finale kulinarnego konkursu powalczy sześć lokalnych kół Gospodyń Wiejskich. „Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs kulinarny, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. „Bitwa Regionów” dowodzi, że polska kuchnia jest nie tylko smaczna i niezwykle różnorodna. Konkurs jest organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

ŻARY

W piątek (11.08), w Żarach, rozpoczynają się „32. Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką”. W w parku miejskim, Teatr Katarynka o godz. 13 i 15, przeprowadzi warsztaty i animacje, o 14 rozpocznie się spektakl „Frania Recykling, Cztery Żywioły i Ekodancing”, zaś o godz. 18, Teatr „Kultureska” zaprezentuje spektakl „Bajeczna Fiesta”. Na koniec o 19 – rozpocznie się poligon muzyczny czyli koncert Orkiestry Dętej Żarskiego Domu Kultury z Orkiestrą Wojskową z Żagania. Wstęp wolny.

ŻAGAŃ

W sobotę (5.08) w Sali Kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury, zagoszczą artyści tegorocznego Festiwalu „Muzyka w Raju”. O godz. 18 wystąpi Orkiestra Kore, Joanna Boślak-Górniok (klawesyn) w programie „Gdy barok zamieniał się w klasycyzm”, zaś o 20 – wystąpi Jesenka Balic Zunic (skrzypce). Z kolei w niedzielę (6.08) o godz. 18, zagra zespół średniowiecznych fletów prostych „Consort Fowr - Alors on danse” w składzie: Corina Marti, Fiona Kizzie Lee, Ann Allen i António Godinho, w programie „Średniowieczne tańce I muzyka taneczna”. Muzycy tego zespołu są znani z odtwarzania i zastosowania dawnych technik wykonawczych charakteryzujących się stosowaniem m.in. licznych ornamentów w celu osiągania ekspresji właściwej muzyce wokalnej. O 19.30 zagra Elena Andreyev (wiolonczela), która zaprezentuje utwory J.S. Bacha na wiolonczelę solo. Wstęp płatny.

SŁAWA

Tegoroczne Dni Sławy, obchodzone w ramach "Lata Bez Granic". Gwiazdą sobotniego koncertu na sławskiej plaży będzie Agnieszka Chylińska.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Niechaj zabrzmi Bukowina w barwie malin

W niedzielę (6.08) o 19, na scenie na Starym Rynku obok katedry, z cyklu Dobry Wieczór Gorzów, zagra i zaśpiewa „Wolna Grupa Bukowina” to legendarna grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej. Formację założył Wojciech Bellon, na początku lat 70. ubiegłego wieku, a zespół zadebiutował w 1971 r. na IV. Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Piosenką Bellona „Ponidzie” młodzi artyści wyśpiewali jedną z głównych nagród. W zespole występowało, także gościnnie, wielu znanych polskich wykonawców i muzyków np. Elżbieta Adamiak, a trzon zespołu stanowili: nieżyjący już Wojciech Bellon - twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swoim koncie wielokrotnie nagradzane występy na polskich festiwalach, w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Brał ponadto udział w studenckich festiwalach FAMA w Świnoujściu oraz dwukrotnie na Przystanku Woodstock. Reaktywacja zespołu nastąpiła w 1992 roku. W latach 1995–1996 grupa ponownie pojawiła się na festiwalu opolskim w koncertach pt. „Kraina Łagodności”. Bukowina słynie choćby z takich piosenek jak: „Bez słów (Chodzą ulicami ludzie)”, „Majster bieda”, „Pejzaże harasymowiczowskie”, „Rzeka” czy „Sielanka o domu”. Wstęp wolny.

Skąd są Polacy?
W czwartek (3.08) o godz. 18 w Klubie Kultury „Jedynka” odbędzie się spotkanie z Tomaszem J. Kosińskim pt. „Misja Wedukacja, czyli skąd się wzięli Polacy”. Kosiński to znawca dawnej Słowiańszczyzny, autor m. in. „Rodowodu Słowian”, „Wiary Słowian”, „Bogów Słowian” „Życia erotycznego Słowian” czy „Słowiańskich tajemnic”. W swojej najnowszej książce stara się wyjaśnić kto wzniósł tzw. kujawskie piramidy, czyli kamienne grobowce mające 5500 lat, a więc starsze od egipskich piramid i angielskiego kręgu kultowego w Stonehenge, a także co produkowali, sprzedawali i jedli dawni Słowianie oraz dlaczego Słowianie nie mogli być niewolnikami u Rzymian. Najdawniejsze dzieje ziem polskich, a także losy Słowian, zwłaszcza z czasów przed przyjęciem chrześcijaństwa, kryją wiele tajemnic. Pojawia się także mnóstwo teorii i hipotez dotyczących pochodzenia poszczególnych ludów. O tym, będzie się właśnie dyskutować podczas tego spotkania. Wstęp wolny.

Różności z Gorzowa
Gorzów Wielkopolski kusi m.in. koncertem Moniki Kowalskiej (5.08 godz. 19). Na scenie na Starym Rynku, artystka wykona piosenki czeskiego barda - Jaromíra Nohavicy, które są już dobrze znane polskiej publiczności. Zabrzmią liryczne ballady, przyśpiewki kabaretowe, filozoficzne, a nawet piosenki dla dzieci. Kowalskiej towarzyszyć będą: Marcin Nowak – gitara, Krzysztof Ciesielski – kontrabas i Grzegorz Snopek – akordeon. W niedzielę (6.08) o godz. 17, na placu Sztuk przez Filharmonią Gorzowską, w ramach Pikniku Chopinowskiego wystąpi Kacper Żaromski. To student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród pianistycznych, w tym drugiego miejsca na VII. International Chopin Piano Competition w Budapeszcie oraz I miejsca na konkursie im. Leopolda Bellan w Paryżu (2018, 2020). Za swoje osiągnięcia artystyczne dwukrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Wieczorem na scenie na Starym Rynku wystąpi Wolna Grupa Bukowina (o tym występie piszemy obszerniej osobno). Nie zabraknie także muzyki w ramach „Wartowni”, a także jogi nad Wartą (godz. 10), warsztatów sportowych (godz. 11), warsztatów artystycznych z „Pracownią Dzikiej Wyobraźni” (godz. 12.30) czy targów rękodzieła (16) na Błonach nad Wartą. Z kolei w czwartek (10.08) można się załapać na warsztaty szycia (godz. 11) lub na warsztaty graffiti dla dzieci i młodzieży (godz. 16.30). Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

Lato Muz Wszelakich zaprasza
W ramach Lata Muz Wszelakich w Zielonej Górze, w sobotę (5.08) na Wzgórzu Winnym obok Palmiarni, odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Rodzynkowanie – czyli winobranie dla dzieci”. Uczestnicy dowiedzą się m.in. skąd się biorą rodzynki. O 19, z kolei w ramach koncertów promenadowych na scenie przed Filharmonią Zielonogórską, wystąpią Paweł Maślanka i Marcin Danilewski (skrzypce), którym towarzyszyć będzie Orkiestra Smyczkowa FZ w programie poświęconym Antoniemu Vivaldiemu. Kto lubi niebanalną scenerię, może wybrać się na godz. 21 do Parku Książęcego w Zatoniu na projekcję filmową. W niedzielę (6.08) o godz. 19, w kościele ewangelickim, zostanie zainaugurowana tegoroczna edycja „Wieczorów u Luteranów”. W koncercie kameralnym wystąpi „Cappella Viridimontana”. W środę (9.08) przewodnik lubuski – Jan Frydryk, zaprasza na spacer tematyczny „Zabytki sakralne Zielonej Góry”, który rozpocznie się o godz. 11. Wieczorem o 21, będzie można obejrzeć film francuski pt. „Niezwykła podróż Fakira, który utknął w szafie”. W czwartek (10.08) o godz. 19, na scenie na placu Teatralnym w ramach „Odwiedzin w urodziny”, z recitalem wystąpi Krzysztof Daukszewicz. W piątek (11.08) o 20, w Cafe Noir, odbędzie się Wojewódzki Przegląd Młodych Zespołów Light/Rock oraz Afterparty Disco lat 70, 80, 90. Wstępy wolne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska