Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiejska szkoła jednak górą

Beata Bielecka
Podstawówka w Smogórach zdetronizowała słubicką "dwójkę", o której w czwartek napisaliśmy, że jej uczniowie wypadli najlepiej w powiecie w sprawdzianie szóstoklasistów.

Przez pomyłkę pominęliśmy szkołę w Smogórach, a okazuje się, że to właśnie tam uzyskano najlepszy wynik - 25,3 pkt. Dwójka miała 24,3.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, także z powodu bardzo wyrównanego poziomu wśród uczniów, ale to właśnie jest taka klasa - mówi dyrektorka szkoły Danuta Piaskowska. Nie było ogromnych różnic. Najwyższa ilość punktów zdobytych na sprawdzianie wyniosła 34, najniższa - 19.

Uczniowie ze słubickiej SP nr 2 też mają się z czego cieszyć, bo zdobyli 24,31 punktów. - Dla mojej klasy i dla mnie to był bardzo łatwy sprawdzian - ocenia Kasia Sikorska z VI a. Zdobyła 36 punktów na 40 możliwych. Średnia klasy - 25,19. - W przygotowaniach bardzo pomogli nam nauczyciele podczas dodatkowych zajęć - mówi dziewczynka.

Tutaj dzieciaki nie próżnowały

Dyrektorka szkoły Małgorzata Kamińska podkreśla, że mocno angażowali się też sami uczniowie i ich rodzice. Wynik sprawdzianu nazywa satysfakcjonującym. W tym roku średnia w kraju wyniosła 22,75, w województwie - 22,27, a w gminie - 22,11. "Dwójka" ma się więc z czego cieszyć. Tym bardziej, że tegoroczny test w ocenie komisji egzaminacyjnej był trudniejszy niż ubiegłoroczny i rezultaty sprawdzianu w całym kraju są często gorsze.

Trzecie miejsce w powiecie ma SP nr 3. Kierująca placówką Hanna Wróbel podkreśla, że wynik też jest lepszy niż w roku ubiegłym. Cieszy się z niego tym bardziej, bo 19 uczniów napisało sprawdzian poniżej 19 punktów, co wpłynęło na ogólną ocenę szkoły. Rekordzista miał natomiast 38 pkt.

Wynik powyżej średniej krajowej uzyskały też dzieci ze szkoły w Górzycy. - Jesteśmy zadowoleni, bo jest on lepszy (22,87) niż w ubiegłym roku (22,38) - mówi dyrektorka Ewa Thiemann. Opowiada, że szkoła realizuje program poprawy efektywności kształcenia, uczniowie mają dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i biorą udział w projekcie "Dzisiaj dobry start, jutro pewny sukces" (są to m.in. popołudniowe zajęcia z matematyki, niemieckiego). To na pewno wpłynęło na wyniki. Ponadprzeciętnie wypadli też szóstoklasiści z Czarnowa (22,42 pkt.)

A tutaj nie poszło dobrze

Najgorzej w gminie Słubice poszło uczniom wiejskich szkół: w Golicach (18,90 punktów) i w Kunowicach (19,17). Co ciekawe ta pierwsza w ubiegłym roku była najlepsza w gminie.

- Taki rocznik nam się trafił - mówi dyrektorka golickiej szkoły Teresa Wieczorek. - Od piątej klasy przygotowywaliśmy te dzieci do sprawdzianu, poświęcając im dużo dodatkowego czasu, ale nie było ani chęci nauki z ich strony, ani często zainteresowania ze strony rodziców. Nie dotyczy to całej klasy, bo mamy chłopca, który uzyskał 29 punktów, ale są też tacy, którzy nie mieli nawet 10 - tłumaczy.

Poniżej oczekiwań sprawdzian napisali uczniowie z Rzepina. - Coś chyba było nie tak z konstrukcją testu, bo wyniki z całej Polski są gorsze niż w ubiegłym roku - mówi dyrektorka Bożena Rudzka. Dodaje, że tegoroczny wynik (22,12) jest znacznie gorszy niż poprzedni (24,98). - Będziemy analizować przyczyny - zapowiada.

Powodów do zadowolenia nie mają też w Ośnie (19,80 punktów), Żabicach (19,00), Pamięcinie (20,16), słubickiej "jedynce" (20,40) i w Cybince (20,68).

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska