Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sala Witrażowa w Zielonej Górze, jak klub jazzowy w Nowym Jorku. Co się działo w Muzeum Ziemi Lubuskiej? WIDEO

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
– Fantastyczny klimat jest w tej sali. Wygląda, jak klub jazzowy w Nowym Jorku. Jest fantastyczna akustyka. Bardzo dobrze się gra. Jest świetny fortepian, który sam gra. Ja bym tutaj zamieszkał niedaleko tego fortepianu – przyznaje z uśmiechem pianista jazzowy Alex Pruzhinin. Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej Leszek Kania wyjaśnia, że atmosferę klubu jazzowego stworzyły niezwykłe fotogramy.

Muzeum Ziemi Lubuskiej. Jazzujące Muzeum

Jazzujące muzeum to cykl wydarzeń w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze realizowany już od ośmiu lat. Alex Pruzhinin (fortepian), Arek Skolik (perkusja) i Michał Nienadowski (kontrabas), z gościnnym udziałem wokalistki – Asi Czajkowskiej wystąpili w Muzeum Ziemi Lubuskiej w ramach cyklu Jazzujące muzeum.
Muzeum informuje, że Trio JazzAAM powstało z inicjatywy Alexa Pruzhinina w 2022 roku. Wraz z perkusistą Arkiem Skolikiem i basistą Michałem Nienadowskim pojechali do studia RecPublica w Lubrzy, by nagrać materiał na płytę "Good Intentions" z muzyką i w aranżacjach założyciela. Pierwszy występ tria odbył się na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Crossing w Zielonej Górze w październiku 2022 roku.

– Fantastyczny klimat jest w tej sali. Wygląda, jak klub jazzowy w Nowym Jorku. Jest fantastyczna akustyka. Bardzo dobrze się gra. Jest świetny fortepian, który sam gra. Ja bym tutaj zamieszkał niedaleko tego fortepianu – przyznaje z uśmiechem pianista jazzowy Alex Pruzhinin, opisując Salę Witrażową MZL.

W Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Jazzujące Muzeum. Zobacz więcej zdjęć w galerii >>>

Sala Witrażowa w Zielonej Górze, jak klub jazzowy w Nowym Jo...

Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wystawa „Cały ten jazz”

Koncertowi towarzyszyło otwarcie wystawy pt. „Cały ten jazz”. To fotografie Wojciecha Druszcza i Andrzeja Dąbrowskiego.

– Każdorazowo nasz cykl Jazzującego Muzeum łączy się z aspektem wizualnym, tym razem nie był to obraz z naszej kolekcji, ale cały zestaw fotogramów, które sprawiły, że czujemy się, jak w klubie jazzowym – mówi Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej. – Jeden z autorów zdjęć – Andrzej Dąbrowski to przede wszystkim znakomity jazzman, tworzący historię polskiego jazzu. Znakomity perkusista i zapalony fotografik. Drugi z autorów to Wojciech Druszcz – nestor polskiej fotografiki, fotoreporter, można powiedzieć znany na całym świecie. Mamy cały przegląd znakomitości światowego i polskiego jazzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska