Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualna rzeczywistość nie tylko dla zabawy. Tak szkolą się lubuscy strażacy!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Lubuscy strażacy stawiają na innowacyjne metody dydaktyczne. We wszystkich jednostkach w województwie lubuskim będą się szkolić w... wirtualnej rzeczywistości.
Lubuscy strażacy stawiają na innowacyjne metody dydaktyczne. We wszystkich jednostkach w województwie lubuskim będą się szkolić w... wirtualnej rzeczywistości. KW PSP w Gorzowie
Lubuscy strażacy przenieśli się do wirtualnej rzeczywistości. Szkolą umiejętności udzielania pierwszej pomocy na urządzeniach symulujących wypadki samochodowe, pożary czy katastrofy kolejowe. To dla nich istna kopalnia realistycznych doznań, które mogą się przydać podczas prawdziwej akcji ratunkowej.

Virtual Reality to dynamicznie rozwijająca się dziedzina informatyki, która wielu może kojarzyć się z zabawą, bo jest wykorzystywana między innymi w grach komputerowych. Nie dla zabawy korzystają z niej lubuscy strażacy, którzy dzięki tej nowoczesnej technologii mogą doskonalić swoje umiejętności techniczne, strategiczne i sprawnościowe.

Jest to nowoczesna i zupełnie nowatorska forma kształcenia zawodowego, która daje możliwości, dotychczas niemożliwe do osiągnięcia. Za pomocą wirtualnej symulacji uczestnicy szkolenia mogą w realnym czasie działać przy jednym zdarzeniu, znajdując się fizycznie w innym miejscu - mówi Dariusz Szymura, rzecznik KW PSP w Gorzowie.

Wirtualny ranny zamiast manekina

Do tej pory lubuscy strażacy podczas takich szkoleń korzystali tylko z fantomów i manekinów. Teraz zakładają na głowę gogle i przy pomocy specjalnych kontrolerów, które pełnią funkcję wirtualnych dłoni wykonują czynności przy poszkodowanych i nie tylko.

Strażak przenosi się do tego wirtualnego świata, który jest odpowiednio zaaranżowany. Widzi na przykład wypadek oraz poszkodowane osoby i musi im pomóc. Może pewne sytuacje i czynności przećwiczyć kilka razy, tak, aby wyeliminować wszystkie błędy i wypracować właściwe nawyki. Wirtualna rzeczywistość nie ma ograniczeń, więc nieograniczona jest również liczba scenariuszy, które możemy wykorzystywać do takich szkoleń - dodaje Dariusz Szymura.

Strażacy mogą się szkolić na odległość

Przeskok do wirtualnej rzeczywistości wymusiła też trwająca pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, które ograniczają możliwość prowadzenia szkoleń w tradycyjnej formie.

Trzeba podkreślić, że wirtualna rzeczywistość nigdy nie zastąpi części praktycznej - realizowanej w sali wykładowej, ale doskonale ją uzupełnia. Ogromnym plusem tej formy szkoleń zawodowych jest możliwość kształcenie na odległość - przekonuje rzecznik lubuskich strażaków.

Lubuska straż taki zestaw do wirtualnych szkoleń kupiła jako pierwsza w kraju. Sprzęt będzie wykorzystywany przez wszystkich strażaków w regionie, bo niebawem odwiedzi każdą komendę.

Czytaj także:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska