Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda i kurator oświaty dyscyplinują marszałek Polak

Daniel Sawicki
Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa i wojewoda Władysław Dajczak wezwali marszałek Elżbietę Polak do wykonywania swoich obowiązków wobec CKZiU Medyk.
Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa i wojewoda Władysław Dajczak wezwali marszałek Elżbietę Polak do wykonywania swoich obowiązków wobec CKZiU Medyk. screenshot
Medyk musi mieć dyrektora! Lubuski Kurator Oświaty w piśmie skierowanym do marszałek Elżbiety Polak zażądała powołania dyrektora zielonogórskiego Medyka. Polecenie ma rygor natychmiastowego wykonania.

W poniedziałek na konferencji prasowej w Gorzowie Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa odnieśli się do sytuacji, która ma miejsce w zielonogórskim Medyku. A przypomnijmy, że od początku roku szkoła nie ma dyrektora, co stanowi bardzo poważny problem dla uczniów, nauczycieli i samej placówki. Brak powołania osoby na stanowisko dyrektora jest też poważnym uchybieniem ze strony organu prowadzącego, czyli zarządu województwa lubuskiego.

- Ta sytuacja musi się skończyć – mówiła Ewa Rawa. - Sytuacja w Medyku jest bardzo niepokojąca. Od kilku miesięcy wysyłamy pisma i prośby o informacje od zarządu województwa o tym, jak zamierza rozwiązać ten problem. Wcześniej wiadomo było, że poprzednia pani dyrektor mogła pełnić funkcję tylko do 31 sierpnia. Wystąpiłam więc z pismem do pani marszałek z pytaniem, kto będzie dyrektorem szkoły od 1 września. Otrzymałam odpowiedź, że od 1 września dyrektor będzie w szkole. Tak się składa, że podczas inauguracji roku szkolnego nie było osoby powołanej na dyrektora. Obowiązki zastępcy pełni tam osoba powołana przez dyrektora, ale nie może wykonywać zgodnie z prawem wszystkich obowiązków, gdy nie ma dyrektora - tłumaczyła E. Rawa.

Jako organ nadzoru pedagogicznego kurator skierował do szkoły kontrolę. Od początku września nie ma kto kierować placówką, nie może być opracowany plan nadzoru pedagogicznego, nie jest realizowana podstawa programowa i nie mogą zostać zatrudnieni nauczyciele. A to de facto oznacza, że szkoła nie może normalnie funkcjonować, co grozi zapaścią finansową i naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wskazywał, że zaistniała sytuacja jest konsekwencją braku realizacji podstawowych obowiązków przez marszałek Elżbietę Polak.

- Gdyby osoby, które mają obowiązek wywiązywać się ze swoich zadań zrobiły to co do nich należy, to nie byłoby dziś problemów z zielonogórskim Medykiem – mówił na konferencji prasowej Władysław Dajczak.

- Dziś szkoła ma problemy z decyzjami finansowymi, z zatrudnianiem nauczycieli i podpisywaniem umów na praktyki dla uczniów. Ja się pytam, co pani robi pani marszałek? Jaki jest problem z powołaniem dyrektora Medyka? Pani marszałek, zamiast wypełniać swoje obowiązki samorządowca, biega w trampkach po polu woodstockowym, albo widzimy ją biegającą za panem prezydentem Rafała Trzaskowskim, który nie jest najlepszym wzorem do naśladowania - dodał W. Dajczak.

Wojewoda zwrócił też uwagę na wtrącanie się marszałek Elżbiety Polak do spraw, które nie leżą w zakresie jej kompetencji.

- Pani marszałek przejmuje się zadaniami, które nie są w jej kompetencji. Tak był w przypadku pożaru w Przylepie, czy w sprawie Odry, gdy wszystkim głosiła, że w wodzie jest rtęć. Gdyby pani zajęła się sprawą medyka, nie byłoby teraz problemów. A tak szkodzi pani ponad 400 uczniom i słuchaczom tej szkoły. Gdy są sytuacje dramatyczne, kryzysowe niepotrzebnie wkracza pani do akcji, a tam, gdzie trzeba załatwić sprawę, pani po prostu nie ma. Dlatego apeluję do pani o powołanie dyrektora Medyka. Czy może nawet tego pani nie potrafi? - pytał Dajczak.

W sprawie powołania dyrektora Medyka, kilka dni temu skierowaliśmy pytania do urzędu marszałkowskiego.

W piątek otrzymaliśmy odpowiedź od Pawła Kozłowskiego rzecznika prasowego zarządu województwa. Oto jej treść: „W czwartek 14 września 2023 r. pan Jarosław Marcinkowski złożył do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego wymagane przez prawo oświadczenie, że nie prowadzi żadnej firmy stanowiącej konkurencję dla CKZiU Medyk oraz że z dniem 14 września 2023 r. wycofał upoważnienie do pełnienia funkcji pełnomocnika innego przedsiębiorcy. Od tego momentu nie ma już przeszkód, by powołać Jarosława Marcinkowskiego na stanowisko p. o. dyrektora szkoły. Projekt uchwały w tej sprawie zostanie przedłożony pod obrady Zarządu Województwa Lubuskiego na najbliższym posiedzeniu w dniu 19 września”.

Wygląda więc na to, że już jutro powinna zapaść decyzja o powołaniu osoby pełniącej obowiązki dyrektora Medyka.

Do sprawy będziemy wracać.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska