Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współpraca polsko - saksońska jest ważna

(alucz)
Samorządowcy z Polski i Niemiec dyskutowali o współpracy transgranicznej.
Samorządowcy z Polski i Niemiec dyskutowali o współpracy transgranicznej. fot. Aleksandra Łuczyńska
- Wciąż szukamy czegoś nowego w relacjach polsko - niemieckich, ta konferencja to wspaniała okazja do tworzenia wspólnych pomysłów - powiedział Czesław Fedorowicz, prezes konwentu euroregionu Sprewa - Nysa - Bóbr.

W folwarku zamkowym w Parku Mużakowski odbyła się niezwykła konferencja, na którą przyjechała niemal setka samorządowców z Polski i Niemiec. Tym samym rozpoczęto realizację projektu pod hasłem "Inicjowanie, wspieranie i rozwój transgranicznych partnerstw projektowych". Chodzi między innymi o tworzenie nowych partnerstw między miastami województwa lubuskiego i Saksonii.
O tym, jak może wyglądać współpraca transgraniczna opowiadali m.in. burmistrzowie Łęknicy i Bad Muskau - miast, które od wielu lat działają na zasadach partnerskich realizując wiele ciekawych projektów.

- Podstawą jest wzajemne zaufanie i wspólne działanie na zasadach równy z równym - podkreśla burmistrz Bad Muskau - Andreas Baender. - Dla nas jest to tym łatwiejsze, że nasze miasta leżą po sąsiedzku, wystarczy przejść parę kroków przez most i już jesteśmy u siebie. Działamy na wielu płaszczyznach, od gospodarki, po kulturę czy turystykę. Do tej pory naszym najważniejszym wspólnym osiągnięciem były owocne starania o wpisanie Parku Mużakowskiego na listę dziedzictwa UNESCO. Doskonale współpracują ze sobą nasi sportowcy, karatecy, piłkarze, do tego strażacy i mnóstwo różnych organizacji. Przy współpracy transgranicznej liczą się osobiste kontakty, od nich zależy wszystko. Najważniejsze jest to, żeby przy podejmowaniu działań parnterskich, nie wypatrywać w pierwszej kolejności pieniędzy.
- Wciąż szukamy czegoś nowego w relacjach polsko - niemieckich, ta konferencja to wspaniała okazja do tworzenia wspólnych pomysłów - powiedział Czesław Fedorowicz, prezes konwentu euroregionu Sprewa - Nysa - Bóbr. - Samorządowcy mają okazję do wzajemnego poznania, mogą precyzować zakres tematyczny ewentualnej współpracy, możliwości wspólnych przedsięwzięć. Oświata, kultura, turystyka, sport - możliwości. O tym, jak ta współpraca mogłaby wyglądać decydują partnerzy. Na razie oswajamy się ze sobą.

Burmistrz Jasienia, Helena Sagasz nie ukrywa, że konferencja jest wspaniałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów. - Jasień ma już swoje miasta partnerskie, ale chcielibyśmy taką współpracę nawiązać także z miastami Saksońskimi - zapewniła.

Po konferencji uczestnicy spotkania, podzielenie na mniejsze grupy, wzięli udział w specjalnych dyskusjach podzielonych tematycznie. Jednej z takich grup przewodniczył burmistrz Żar, Roman Pogorzelec, który gościom z Polski i Niemiec objaśniał zasady współpracy na płaszczyźnie gospodarczej.

Samorządowcy, ale nie tylko, bo także dyrektorowie szkół, członkowie rozmaitych organizacji, już teraz propozycje dotyczące ewentualnej współpracy z sąsiadami mogą zamieszczać na powstałej niedawno dwujęzycznej stronie internetowej www.partner-neisse-snb.eu poświęconej współpracy polsko - saksońskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska