Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie o Winobraniu i to w jakiej formie! Bardzo ciekawa wystawa patchworku czeka na Państwa w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Śmiało można powiedzieć, że ich prace to prawdziwe dzieła sztuki. Co więcej nawiązują do różnych aspektów lubuskiego winiarstwa.
Śmiało można powiedzieć, że ich prace to prawdziwe dzieła sztuki. Co więcej nawiązują do różnych aspektów lubuskiego winiarstwa. Jarosław Wnorowski
Do 9 października 2022 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, będzie można obejrzeć arcyciekawą wystawę patchworków o tematyce winiarskiej. Wykonały je, a właściwie uszyły lokalne artystki ze Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. Śmiało można powiedzieć, że ich prace to prawdziwe dzieła sztuki. Co więcej, nawiązują do różnych aspektów lubuskiego winiarstwa.

Winiarskie motywy dominują

Wystawa składa się z ponad 20, starannie wybranych tkanin wykonanych metodą patchworku. Ich inspiracją są tradycje winiarskie województwa lubuskiego, a także motywy związane z wrześniowym Winobraniem w Zielonej Górze.

Patchwork to technika szycia, która polega na łączeniu ze sobą kawałków materiałów o różnorodnej kolorystyce, fakturze, wzorach i wielkości w większą całość. W tym celu wykorzystuje się fragmenty materiałów w kształcie trójkątów, kwadratów, wielokątów i prostokątów, zszyte ze sobą według ustalonej kolejności, które w efekcie tworzą dekoracyjną powierzchnię. Niewątpliwą zaletą wykonanych w ten sposób ozdób, jest nie tylko unikatowy charakter, bo ich wzory są praktycznie niepowtarzalne, ale także możliwość wykorzystania niepotrzebnych skrawków i resztek tkanin.

- mówi Joanna Szalpuk ze stowarzyszenia oraz autorka kilku prac.

Różne techniki

Prace wykonane są różnymi technikami patchworku z wykorzystaniem elementów farbowania tkanin, malowania farbami oraz naszywania drobnych ozdobnych elementów. Zastosowanie różnych technik patchworku pozwoliło na tworzenie tzw.: art quiltów czyli „artystycznych obrazów”. Patchwork jest wykonywany na całym świecie, często za pomocą najprostszych środków i technik, i stosowany do najróżniejszych celów, w zależności od potrzeb. Przede wszystkim ma zastosowanie praktyczne w codziennym życiu jako materiał na namioty, chorągwie, narzuty itd. Niekiedy jest również wykorzystywany na cenne przedmioty, takie jak luksusowe draperie, poduszki, torby lub kunsztownie zdobione ubrania. Obecnie wykorzystanie patchworku ma mniejsze znaczenie praktyczne, a często zdarza się, że wyroby te są wykonywane raczej ze względu na walory artystyczne. Wraz z nastaniem mody na patchworki głównym wyrobem szytym w tej technice były narzuty na łóżko, dziś można znaleźć wszelkie możliwe artykuły w stylu patchworkowym. Zarówno poduszki i torby, jak i zabawki i obrazy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska