Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie nasze gminy przystąpiły do projektu Lubuski e-Urząd

(slon)
Koniec z niekończącymi się kolejkami, odsyłaniem od okienka, do okienka i osobistym załatwianiem każdej, nawet najdrobniejszej sprawy. Za dwa lata Lubuskie wchodzi w erę e-Urzędu.

Przeczytaj też: 300 miejscowości w Lubuskiem będzie miało wreszcie dostęp do internetu

W czwartek marszałek Elżbieta Polak i Magdalena Taczanowska, wiceprezes zarządu firmy Sygnity podpisały umowę na realizację projektu Lubuski e-Urząd. W tren sposób staliśmy się jedynym regionem w Polsce, który w 100 procentach (95 gmin, powiatów i miast na prawach powiatu) realizuje tego typu projekt.

Przystąpiły do niego wszystkie lubuskie gminy. - Dla nas, to same korzyści - przyznała Anna Mołodciak, wójt Kłodawy. - Elektroniczny obieg dokumentów sprawi, że obsługa interesanta stanie się szybsza i prostsza.

W erę e-Urzędy wejdziemy na wiosnę 2013 roku. - Najwyższy czas - mówiła marszałek. - W tym roku obchodzimy 20 rocznicę internetu w Polsce, a wciąż nie wszyscy z niego korzystają. Nasz projekt to zmieni. W ten sposób chcemy budować społeczeństwo informacyjne.

Przeczytaj też: Internet. Co piąty Polak to e-analfabeta. A jak jest w Lubuskiem?

Wartość podpisanej umowy, to 22 mln zł. Za te pieniądze firma Sygnity stworzy m.in. elektroniczną skrzynkę podawczą, dzięki której większość spraw załatwimy online. Przez internet będziemy mogli również sprawdzić, co dzieje się z naszym podaniem, odwołaniem, czy prośbą.

Firma realizowała już projekty typu Wrota, ale Taczanowska przyznaje, że ten jest wyjątkowy. - Jesteśmy dumni i szczęśliwi - mówiła. - Rozwiązania, które zaproponowaliśmy są czysto regionalne. Podwykonawcy są stąd, podobnie jak firma Max Elektronik, która należy do naszej spółki.

Urząd stanie się dostępny dla mieszkańców 24 godziny na dobę i to z każdego miejsca na świecie. A trzy tysiące urzędników już niedługo zacznie szkolenia. Danymi będą mogły się również wymieniać urzędy między sobą. Nowoczesny system umożliwi elektroniczną wymianę dokumentów.

Lubuski e-Urząd będzie działał na bazie realizowanego równolegle projektu Internet szerokopasmowy. Za dwa lata światłowody pojawiają się we wszystkich miastach i wioskach województwa likwidując tzw. białe plamy. - Te dwa projekty zbiegną się w czasie - zauważył wicemarszałek Tomasz Gierczak.

Projekt Lubuskie e-Urząd realizowany jest z pieniędzy Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska