Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia dnia i zapowiedzi ważne dla biznesu - 6 lipca

źródło: Biuro Prasowe Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego
W środę, 7 lipca 2010 r., od godz. 11.00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu marszałek Marcin Jabłoński brać będzie udział w spotkaniu marszałków czterech województw zaangażowanych w tworzenie wspólnej Strategii Rozwoju Polski Zachodniej.

W rozmowach udział wezmą także: Władysław Husejko – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Marek Łapiński – Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Tego dnia, w ramach prac grupy roboczej, spotkają się również dyrektorzy rozwoju regionalnego z wspomnianych czterech województw.

To już trzecie spotkanie robocze. Pierwsze z nich odbyło się w Zielonej Górze, drugie we Wrocławiu. W Poznaniu zebrani dyskutować będą m.in. nad zakresem strategii oraz możliwościami współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.

W połowie czerwca marszałkowie czterech województw byli też gośćmi Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, która z dużym zainteresowaniem przyjęła koncepcję Strategii Rozwoju Polski Zachodniej.

MILIONY Z POKL

6.07.2010 r. Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął do realizacji szereg projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jednym z nich jest inicjatywa pod nazwą: „Podnoszenie kwalifikacji kadr pomocy i integracji społecznej w województwie lubuskim”. Beneficjentem jest Departament Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, który otrzyma blisko 3 mln zł.

Jest to projekt systemowy wybrany do dofinansowania w ramach Poddziałania 7.1.3 – Podnoszenie kwalifikacji kadr pomocy i integracji społecznej, Priorytetu VII – Promocja integracji społecznej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Z tego samego priorytetu dofinansowanie w kwocie ponad 2 mln zł otrzymała też Łużycka Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Jana Benedykta Solfy na projekt pt. ”Akademia Ekonomii Społecznej inwestycją w przyszłość województwa lubuskiego”. Jego celem jest m.in.: wzrost świadomości Lubuszan w zakresie roli sektora ekonomii społecznej w funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego, wsparcie tego sektora poprzez szkolenia o charakterze biznesowo-społecznym oraz promocję wolontariatu.

 

CORAZ MNIEJSZE BEZROBOCIE

Trwa ożywienie na lubuskim rynku pracy. Czerwiec był kolejnym miesiącem, w którym zanotowano spadek bezrobocia. Pracę znalazło blisko 2 tys. osób, głównie mężczyźni. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się na terenie trzynastu powiatów, a największy spadek zanotowano w powiecie żagańskim.

Trend spadkowy

Wśród powiatów, które odnotowały największy spadek bezrobocia, jest także powiat zielonogórski (ziemski) – o 224 osoby oraz nowosolski – o 201 osób. Wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych odnotowano tylko w powiecie słubickim. Liczby pokazują, że trend spadkowy w czerwcu br. był wyższy od analogicznego okresu 2009 r., kiedy odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 315 osób. W czerwcu pracę znalazło 1417 mężczyzn i 549 kobiet.

Więcej pracy sezonowej

Do spadku bezrobocia przyczyniała się wysoka liczba wyrejestrowań, która wyniosła 10,5 tys. osób. Powodem takiej sytuacji było podjęcie pracy, głownie sezonowej w budownictwie, rolnictwie i leśnictwie. Część z tych osób trafiła na staże, szkolenia i do prac społecznie użytecznych.

W porównaniu do maja br. zaobserwowano niewielkie zwiększenie liczby rejestracji osób bezrobotnych, a głównym powodem takiej sytuacji jest wzmożona rejestracja absolwentów szkół średnich i wyższych. W czerwcu 2010 r. zarejestrowało się 8,5 tys. osób, w maju 2010 r. 8,3 tys. Ogółem 30.06.2010 r. w województwie lubuskim zarejestrowanych było 56 tys. 966 osób bezrobotnych (o 1966 mniej niż 31.05.2010 r.), z czego 29 tys. 876 to kobiety.

SPOTKANIE ZESPOŁU WSPIERAJĄCEGO BUDOWĘ ELEKTROWNI

15.07.2010 r., o godz. 10.00 w Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze przy Alei Niepodległości 15 odbędzie się pierwsze oficjalne spotkanie Zespołu ds. Wspierania Projektu Budowy Elektrowni opartej na zasobach węgla brunatnego na terenie gmin: Gubin i Brody, powołanego przez Zarząd Województwa Lubuskiego.

Podczas spotkania przedstawione zostaną informacje dotyczące zachodzących procesów społecznych w kontekście planowanej inwestycji, aktualnej sytuacji budowy kompleksu energetyczno-wydobywczego, założeń strategicznych polityki energetycznej Polski do 2030 roku, mających na celu umożliwienie zagospodarowania krajowych złóż węgla brunatnego oraz dokumentów planistycznych województwa w odniesieniu do przyszłej realizacji Projektu Gubin.

Powyższa debata, zaplanowana początkowo na dzień 13.04.2010 r. nie odbyła się w wyznaczonym terminie, ze względu na trwającą wówczas żałobę narodową.

 

TARGI Z ENERGIĄ

„Wprawiamy w ruch społeczną energię” – pod takim hasłem 03.07.2010 r. w Słubicach odbyły się Targi Aktywności Społecznej. Imprezę zorganizowała Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, a wzięli w niej udział m.in. pracownicy Departamentu Polityki Społecznej i Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, a także Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze.

Dwudniowa impreza skierowana była do organizacji pozarządowych z województwa lubuskiego i odbyła się w ramach polsko-niemieckiego „Miejskiego Święta Hanzy”. W Collegium Polonicum zaprezentowało się 13 organizacji pozarządowych z województwa lubuskiego, w tym 4 organizacje niemieckie. Targi oficjalnie otworzył dr Krzysztof Wojciechowski - Prezes Fundacji na Rzecz Collegium Polonicum. Podczas wydarzenia można było zapoznać się z charakterem pracy osób zaangażowanych w działalność społeczną, a także zobaczyć przedstawienie teatralne z udziałem członków Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Gorzowie Wlkp. W programie znalazły się także występy artystyczne i informacyjne przygotowane przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Zielonej Górze. Ponadto Fundacja Inicjatyw Społecznych „Dla Przyszłości” z Gorzowa Wlkp. zorganizowała licytację kwiatów, a Stowarzyszenie „Twój Głos” ze Słubic przeprowadziło konkurs pod hasłem „Twój głos przeważy”. Poza tym można było spróbować wypieków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Drzecina oraz Sołectwo Drzecin.

Od kilku lat targi w Słubicach są miejscem, w którym III sektor ma możliwość zaprezentowania się mieszkańcom regionu. Impreza była okazją do zintegrowania sektora pozarządowego, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. Stoiska urzędu marszałkowskiego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy cieszyły się zainteresowaniem nie tylko wśród Polaków, ale także gości z Niemiec. Przedstawiciele Departamentu Polityki Społecznej udzielali informacji na temat realizowanych programów i możliwości dofinansowania zadań podejmowanych przez organizacje pozarządowe.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska