Z czołgiem i czerwonym sztandarem. Rosjanie znowu przełamali...

  Z czołgiem i czerwonym sztandarem. Rosjanie znowu przełamali bunkry MRU [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału
  Dariusz Brożek

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Ponad 2 tys. osób obejrzało w niedzielę widowisko batalistyczne, którego scenariusz luźno nawiązywał do różnych epizodów z ostatnich dni stycznia 1945 r., kiedy czerwonoarmiści przełamali w kilku miejscach fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
  Inscenizację zorganizowali pracownicy Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy przy pomocy rekonstruktorów z 3. Bastionu Grolman. Jak podkreślał Kamil Mirowski,
  1/87
  przejdź do galerii

  Inscenizację zorganizowali pracownicy Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy przy pomocy rekonstruktorów z 3. Bastionu Grolman. Jak podkreślał Kamil Mirowski, wzięło w niej udział 180 rekonstruktorow z ponad 20 stowarzyszeń z całego kraju. ©Dariusz Brożek

  Inscenizacja odbyła się na przedpolu bunkra 717, który pod koniec drugiej wojny był jednym z bojowych ogniw fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Obecnie znajduje się w nim wejście do podziemnej trasy turystycznej, która jest największą atrakcją Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. To turystyczny przebój nie tylko powiatu, ale także całego regionu. Każdego roku zwiedzają ją dziesiątki tysięcy turystów z całego świata.
  Zobacz galerię
  W niedzielę ponad dwa tysiące osób obejrzało tam widowisko, którego scenariusz przygotował Michał Matuszewski z grupy rekonstrukcji historycznej 3. Bastion Grolman.

  - Chcieliśmy pokazać publiczności epizody ze zdobywania bunkrów na ich różnych odcinkach - mówi.

  Zapowiedzią radzieckiego natarcia była kolumna uciekających przed Rosjanami niemieckich cywili i maruderów, która dotarła do pozycji żołnierzy Wehrmachtu. Niemieccy żołnierze przepuścili kobiety z dziećmi, a mężczyzn i maruderów skierowali do okopów.

  Siódme zwycięstwo wojownika. Kamil Oniszczuk w mistrzowskiej formie


  Niemcy obsadzili bunkier oraz znajdujące się przed nim okopy i lekki schron. Odparli pierwszy atak czerwonoarmistów. Kolejny szturm poprzedził ostrzał radzieckiej artylerii, a odziały piechoty wzmocnił czołg T-34. Obrońcy nie mieli broni przeciwpancernej, a pociski z karabinów maszynowych i granaty wystrzeliwane z szybkostrzelnego moździerza nie mogły przebić pancerza radzieckiej maszyny. Dlatego ostatecznie poddali się Rosjanom.
  Zobacz galerię

  Alarm bombowy w Międzyrzeczu. Ewakuacja prokuratury i opieki społecznej  Na koniec czerwonoarmiści weszli na pancerne kopuły i na znak zwycięstwa zaczęli wymachiwać czerwonymi flagami.

  Inscenizację zorganizowali pracownicy Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy przy pomocy rekonstruktorów z 3. Bastionu Grolman. Jak podkreślał Kamil Mirowski, wzięło w niej udział 180 rekonstruktorów z ponad 20 stowarzyszeń z całego kraju.
  Zobacz galerię

  Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w dzienniku „Gazeta Lubuska”.


  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.