MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy kościół w Trzebulach został przebadany. Rozwikłano jego tajemnicę | ZDJĘCIA, FILM

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zakończyły się badania architektoniczne kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Trzebulach. Dzięki nim wiemy, że XVII-wieczna konstrukcja kościoła zachowała się w 90 procentach! Badania było konieczne do tego, by starać się o pieniądze na remont kościoła z rządowych funduszy.

Jak mówi Alicja Duda, kierownik wydziału do spraw zabytków w LWKZ w Zielonej Górze, badania architektoniczne zostały przeprowadzone na zlecenie parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Leśniowie Wielkim. Badania wykonywała grupa badaczy pod kierunkiem prof. Ulricha Schaafa z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. Wyniki pozwoliły nam ustalić przekształcenia i fazy przebudowy i już możemy stwierdzić, że jest to kościół w 90 procentach z zachowaną konstrukcją oryginalną z 1670 roku. Jest to konstrukcjach zrębowa, natomiast w przestrzeni konstrukcji więźby dachowej wyróżnione zostały późniejsze fazy...

Zabytkowy drewniany kościół w Trzebulach w powiecie krośnieńskim przeszedł badania architektoniczne

Zabytkowy kościół w Trzebulach został przebadany. Rozwikłano...

Badania potrzebne, by pozyskać fundusze na remont kościoła

Parafia stara się o dotacje ze środków rządowych. Badania pozwolą na złożenie dokumentacji projektowej, a w dalszej kolejności uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego i pozwolenia na budowę.

Zadowolenia nie kryje sołtys wsi Zbigniew Węgrzyn i długo opowiada o historii miejscowego kościoła, o dzwonach, bo dawniej były dwa, jeden wrócił…

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje

Jak podaje na swoich stronach Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków – badania objęły drewnianą konstrukcję ścian ośmiobocznego korpusu kościoła, więźbę dachową, przechodzącą w konstrukcję latarni oraz wieńczący ją hełm, a także konstrukcję dzwonną. Badania wykazały, że XVII-wieczna konstrukcja kościoła zachowała się w 90 procentach!. Ściany wieńcowe mają jednorodny charakter, świadczący o oryginalności niemal całości korpusu kościoła. Wtórne elementy to uzupełnienia w ścianie zachodniej, wzmocnienie ściany północno-zachodniej lisicami oraz wejście w ścianie wschodniej. W trakcie badań natrafiono na dekoracyjne opracowanie pierwotnych odrzwi południowych (obecnie zasłoniętych przez podział zakrystii na kondygnację), w których bierwiono pełniło funkcję nadproża. Wartym odnotowanie jest również fakt, że konstrukcja więźby dachowej przetrwała niemal w pierwotnej formie, zyskując tylko miejscowe wzmocnienia. Natrafiono na znaczną ilość znaków ciesielskich i innych oznaczeń więźby dachowej. Wiele interesujących informacji, obrazujących tradycje budowlane i zastosowane przy budowie kościoła rozwiązania, jakie udało się rozpoznać w ramach przeprowadzonych badań architektonicznych, zostanie wykorzystanych w celu wyboru odpowiednich rozwiązań przy planowanym remoncie świątyni, skupiających się na poszanowaniu wartości zabytku.

Dawny kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki, to świątynia o konstrukcji zrębowej, założona na planie ośmioboku z dostawioną od strony południowej zakrystią, korpusem nakrytym ośmiobocznym dachem, z ośmioboczną, ślepą latarnią zwieńczoną hełmem. Jej budowa w 1670 r. związana jest z fundacją Dietricha von der Marwitza, właściciela trzebulskiego majątku. Na przestrzeni wieków kościół ulegał nieznacznym przekształceniom, m.in. na przełomie XVII i XVIII w. dodano konstrukcję dzwonną, a w XVIII w. z inicjatywy Żychlińskich (ówczesnych właścicieli Trzebuli) dostawiono do kościoła lożę patronacką od zachodu i zakrystię ze schodami na poddasze od wschodu, w XIX w. wybudowano nową kruchtę (w miejscu wcześniejszej) i empory. Pokrycie dachu z gontu zastąpiono dachówką. Po 1945 r. kościół przystosowano do liturgii katolickiej poprzez m.in. usunięcie loży patronackiej, ołtarza ambonowego oraz redukcję empory zachodniej.
(A. Balcerowiak)

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska