Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żagański zabytek jest prawdziwą perłą architektury. Czy byliście w sali Opackiej?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Żagańskie opactwo. Dziedziniec
Żagańskie opactwo. Dziedziniec Małgorzata Trzcionkowska
Kompleks dawnego klasztoru w Żaganiu jest nazywany potocznie "zespołem poaugustiańskim". Faktycznie jest to dawny konwikt kanoników regularnych reguły św. Augustyna, którzy zostali sprowadzeni w ten rejon w 1217 roku przez księcia Henryka Brodatego i jego żonę Jadwigę. Najpierw do Nowogrodu Bobrzańskiego, a w 1284 roku do Żagania. Zabytek został uznany za pomnik historii w 2011 roku.
od 16 lat

Żagański konwikt powstał w XIII wieku, ale w 1730 roku pożar miasta i klasztoru spowodował ogromne zniszczenia. Po nim zespół został przebudowany, nadano mu zachowany do dziś barokowy charakter. Wybitnym opatem 2. połowy XVIII wieku był Ignacy Felbiger, reformator szkolnictwa na Śląsku, a później - dzięki protektoratowi cesarzowej Teresy - w całym państwie habsburskim. Za jego czasów założono na wieży kościelnej pierwszy na terenie dzisiejszej Polski piorunochron, jeden z wcześniejszych w Europie. Sekularyzacja konwentu augustianów w Żaganiu nastąpiła w 1810 roku. Kościół został zamieniony na parafialny, a w zabudowaniach poklasztornych istniały w XIX wieku: elementarna szkoła katolicka, dom parafialny, plebania oraz królewski sąd powiatowy i więzienie. Jak informują lubuscy konserwatorzy, część bogatego księgozbioru klasztornego i archiwum przewieziona została do biblioteki uniwersyteckiej we Wrocławiu, gdzie znajduje się do dziś.

Żagańska perełka
Najpiękniejszym elementem zespołu jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP, którego zewnętrzna architektura zachowała swój gotycki charakter.
Od północnego zachodu dziedziniec klasztorny zamyka barokowy gmach dawnego konwiktu, powstały w latach 1740-1758 przez scalenie różnych budynków, w tym pałacu opatów. Po południowej stronie znajduje się dawny gotycki spichlerz z XV wieku. Do zabytkowego zespołu wyznaczonego granicami pomnika historii należy także ogród przyklasztorny.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska