MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapadł wyrok w sprawie nielegalnego składowiska odpadów w Lubnie. Wybuchł tam wielki pożar!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Jest wyrok w sprawie nielegalnego składowiska odpadów w podgorzowskim Lubnie.
Jest wyrok w sprawie nielegalnego składowiska odpadów w podgorzowskim Lubnie. WIOŚ
Jest finał sprawy nielegalnego składowiska odpadów w Lubnie w gminie Lubiszyn. Właściciel terenu został skazany na ponad dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności. Na posesji, gdzie były zmagazynowane opony oraz wyposażenie samochodowe, wybuchł ogromny pożar!

Proces w sprawie nielegalnego składowiska odpadów w podgorzowskim Lubnie, w którym oskarżonym był jeden z mieszkańców tej miejscowości zakończył się wyrokiem skazującym. Mężczyzna usłyszał wyrok dwóch lat i sześciu miesięcy bezwzględnej kary pozbawiania wolności za składowanie odpadów w sposób, który mógł stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Pożar składowiska opon i wraków

Mężczyzna w ramach prowadzonej nielegalnej działalności, która poległa na demontażu samochodów, zmagazynował ogromne ilości odpadów w postaci tapicerek samochodowych, opon, plastikowych elementów wyposażenia samochodowego. Trzy lata temu na posesji wybuchł ogromny pożar. Działania ponad dwudziestu zastępów strażaków na miejscu zdarzenia trwały kilkanaście godzin. Do ugaszenia ognia wykorzystano między innymi kontener ze środkiem pianotwórczym, pojazdy z zapasowymi butlami powietrznymi i sprężarką oraz cysterny. Ponieważ pożar wybuchł w bliskim sąsiedztwie bloków mieszkalnych, zdecydowano o ewakuacji kilkunastu okolicznych mieszkańców.

Na posesji przeprowadzono odwierty

Na miejscu pogorzeliska pojawili się inspektorzy z gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze, którzy natychmiast rozpoczęli czynności kontrolne. Pobrali próbki gleby, a na posesji przeprowadzono także odwierty w celu potwierdzenia zakopywania odpadów.

W ramach prowadzonych działań inspektorzy zebrali dowody w postaci oddawanego złomu, który był pozyskiwany z karoserii samochodowej oraz silników, elementów wydechu samochodowego, katalizatorów. Zebrano także dokumenty potwierdzające oddawanie w dużej ilości akumulatorów samochodowych. Pozyskany materiał został przekazany do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim - mówi Mówi Joanna Michalik-Pietraszak, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

Głównym oskarżonym w tej sprawie był Korneliusz S. Na podstawie zeznań biegłych oraz zebranego materiału dowodowego wina i sprawstwo oskarżonego nie budziły żadnych wątpliwości. Sąd skazał go w sumie na dwa lata i sześć miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska