MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żary: Srebrna Róża dla poezji i muzyki

Redakcja
– Jestem kompletnie zaskoczony, nie spodziewałem się, że otrzymam Srebrną Różę – mówił w czwartek  Mariusz Massier.
– Jestem kompletnie zaskoczony, nie spodziewałem się, że otrzymam Srebrną Różę – mówił w czwartek Mariusz Massier. fot. Janczo Todorow
Tym razem laureatem Srebrnej Róży Żarskiego Towarzystwa Kultury został Mariusz Massier, kompozytor i muzyk, zdobywca wielu nagród i wyróżnień.

Nie przyznano nagrody sponsorom, co zdarzyło się po raz pierwszy.

W mieście działa wielu malarzy, rzeźbiarzy, muzyków i artystów. Powstał pomysł, aby w sposób szczególny, raz w roku uhonorować jednego z twórców. I tak zrodziła się Srebrna Róża, którą przyznaje kapituła Żarskiego Towarzystwa Kultury. Pierwszym laureatem tej nagrody w 2003 roku był artysta plastyk Ryszard Tomczak. Kapituła od początku ustaliła, że róże będą przyznawane także sponsorom. Jako pierwszy, nagrodę za wspieranie lokalnej kultury dostał Kronopol. W drugiej edycji nagrodę zdobył poeta i społecznik Janusz Werstler, a za wspieranie twórców - firma Andrzeja Wojtaszka.

Żadnych wątpliwości

W następnych latach Srebrną Róże przyznano nieżyjącemu już plastykowi Stanisławowi Antoszowi oraz sponsorom Małgorzacie i Stefanowi Bielawskim, malarzowi Ireneuszowi Pruszyńskiemu oraz firmie Relpol. W ubiegłym roku nagrodę odebrali kapelmistrz miejskiej orkiestry dętej Ryszard Kasztelan oraz Danuta, Witold i Wojciech Olender.

W czwartek prezes Żarskiego Towarzystwa Kultury Franciszek Wołowicz wręczył Srebrną Różę Mariuszowi Massierowi. - Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, kto ma zostać w tym roku wyróżniony decyzja wśród członków kapituły była jednomyślna - stwierdził prezes. Wołowicz. Dodał, że tym razem nie przyznano nagrody dla sponsora, bo jak określił, firmy i przedsiębiorcy, którzy od początku wspierali twórców nadal to robią, ale nie ma nowych, równie hojnych ofiarodawców.

Współpraca z teatrem

- Jestem kompletnie zaskoczony, nie spodziewałem się tak wysokiego wyróżnienia - stwierdził odbierając nagrodę Mariusz Massier. - Zasługę ma w tym moja żona Magda. Bez niej nie udałoby się napisać tylu piosenek.

Żarski kompozytor tworzy głównie muzykę do wierszy znanych autorów, ale pisze też muzykę instrumentalną. Jest autorem ponad 300 piosenek. Nagrał do tej pory trzy płyty z poezją śpiewaną, jest twórcą zespołów Wyspa i Immunitet.

M. Massier ma w dorobku wielu nagród, m.in. w 1997 r. wraz z Magdaleną Łazar - Massier zdobywa Grand Prix w Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewamy poezję" w Olsztynie oraz nagrodę ministra kultury i sztuki za występ na Zamku Królewskim w Warszawie. Obecnie współpracuje z poetą Zygmuntem Kowalczukiem. - Do współpracy zaprosił mnie znany reżyser teatralny Leszek Mądżyk - zaznacza M. Massier.

- Cieszymy się ogromnie z sukcesów Mariusza, od początku swojej kariery muzycznej związany jest z naszą placówką, wspieramy go cały czas - mów Roman Krzywotulski, dyrektor Żarskiego Domu Kultury.

Janczo Todorow
0 68 363 44 99
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska