Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasłużyli swoją pracą

Renata Zdanowicz
H. Wilgocka-Kwiatkowska i W. Furmankiewicz - nie są mieszkańcami gminy, a swoim oddaniem w pracy z zespołem śpiewaczym przyczynili się do jej rozsławienia. Z kolei J. Roszczyk osiadł w gminie już na emeryturze, oddając się tu pracy samorządowej i społecznej.

Rada Gminy Skąpe wyróżniła tytułem Honorowy obywatel kolejne trzy osoby, których szczególne osiągnięcia i zasługi na rzecz społeczności lokalnejznajdują szerokie poparcie wśród mieszkańców. Złożone wnioski oceniła kapituła w skład której wchodzą przewodniczący Rady Gminy, wójt Gminy, przewodniczący stałych komisji Rady oraz osoby wyróżnione tytułem honorowego obywatela.

O nadaniu tytułu decyduje Rada Gminy poprzez podjęcie stosownej uchwały. Osobie wyróżnionej tytułem honorowego obywatela przysługuje prawo używania tego tytułu oraz uczestniczenia na prawach honorowego obywatela w sesjach Rady Gminy oraz innych gminnych uroczystościach. W roku 2008 nadano pierwszy tytuł Honorowego obywatela dla doktora zwanego Judymem naszych czasów - Januarego Golona. W 2011 r. ntytuł nadano trzem osobom: Lucy Brugman, Józefowi Dziale i Zdzisławowi Roszakowi.

Siódmego marca Rada Gminy uhonorowała kolejne osoby: Helenę Wilgocką-Kwiatkowską, Wiesława Furmankiewicza za krzewienie kultury muzycznej na terenie gminy Skąpe oraz Józefa Roszczyka za wieloletnią społeczną działalność na rzecz mieszkańców Gminy Skąpe oraz zasługi w budowaniu i umacnianiu lokalnej tożsamości. Dyplomy dokumentujące akty nadania wręczył wójt Zbigniew Woch wraz z przewodniczącą Rady Gminy Haliną Staszyńską.

Znany i szczególnie ceniony za swą kulturalną działalność Zespół Śpiewaczy z Pałcka, którego początki sięgają lat 60. ubiegłego wieku, swój prężny rozwój odnotował po roku 2000, kiedy to znalazł się pod opieką dwóch niezwykłych osób - animatorki oraz autorki wielu tekstów Zespołu - Heleny Wilgockiej-Kwiatkowskiej, jak również twórcy muzyki do wielu utworów Zespołu i jednocześnie akompaniatora oraz aranżera muzycznego - Wiesława Furmankiewicza.

W ciągu 15 lat pracy na terenie Gminy Skąpe pani Helena i pan Wiesław wraz z Zespołem Śpiewaczym z Pałcka dokonali istotnej zmiany w propagowaniu ludowej tradycji muzycznej, postrzeganiu roli kultury opartej na lokalnym dziedzictwie kulturowym oraz zachowaniu i utrwalaniu tradycyjnych wartości wśród członków lokalnej społeczności. Życie zawodowe Józefa Roszczyka związane było pierwotnie z policją, następnie współpracował z Radiem „Zielona Góra”, później Radiem „Zachód”, gdzie realizował programy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Po przejściu na emeryturę doświadczenie zawodowe przeniósł na płaszczyznę działalności społecznej. Będąc inicjatorem projektów: „Bezpieczna szkoła”, „Bezpieczne lato” oraz konkursów o ruchu drogowym w szkołach na terenie województwa lubuskiego, na emeryturze kontynuuje swoją pasję w placówkach oświatowych Gminy Skąpe.
Pan Józef od 1980 roku związany jest z miejscowością Łąkie, a od 2001 roku jest stałym mieszkańcem Gminy Skąpe. Posiada trzynastoletnie doświadczenie samorządowe jako radny Gminy Skąpe. Trzy kadencje pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Gminy, jednocześnie będąc aktywnym członkiem komisji oświaty i komisji budżetu Rady Gminy Skąpe.

Silnie angażuje się w życie gminy. W powszechnej opinii mieszkańców pan Józef jest bardzo dobrym organizatorem, potrafiącym zjednać sobie mieszkańców wsi. Dzięki jego aktywności w Łąkiem po raz pierwszy w dziejach miejscowości odbyły się dożynki gminne. Pan Józef doprowadził również do reaktywacji plaży gminnej.

Wiesław Furmankiewicz
Repertuar Zespołu, dzięki staraniom pana Wiesława, był niezwykle różnorodny i często wyróżniał się. Gama prezentowanych przez niego utworów była bardzo szeroka, od piosenek ludowych i biesiadnych po kresowe oraz patriotyczne, za które cały Zespół wraz z opiekunami nagradzany był licznymi nagrodami.

HelenaWilgocka-Kwiatkowska
Animatorka oraz autorka tekstów zespołu swoją osobowością nadawała rozmach wszelkim poczynaniom muzycznym. Zabiegała o koncerty, nagrania audycji radiowych, płyty. Jej naczelnym zadaniem było krzewienie ludowej tradycji muzycznej opartej na lokalnym dziedzictwie kulturowym członków zespołu.

Józef Roszczyk

Od 1980 r. związany jest z miejscowością Łąkie, a od 2001 r. jest stałym mieszkańcem Gminy Skąpe. Posiada 13-letnie doświadczenie samorządowe jako radny Gminy Skąpe. Jest bardzo dobrym organizatorem, potrafiącym zjednać sobie mieszkańców wsi. Inicjator większości imprez i festynów w całej gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska