Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: Ekoenergetyka z nagrodą i nowym biurem w Berlnie [ZDJĘCIA]

kali
Odbiór nagrody w kategorii Polski produkt oraz otwarcie nowego biura w Berlinie
Odbiór nagrody w kategorii Polski produkt oraz otwarcie nowego biura w Berlinie Archiwum Ekoenergetyka
Ekoenergetyka dostała nagrodę, otworzyła biuro w Berlinie, buduje centrum badawczo-rozwojowe... i stawia w mieście ładowarki do autobusów na prąd.

Zielonogórska firma Ekoenergetyka - Polska, założona przez absolwentów Uniwersytetu Zielonogórskiego w 2009 roku, rozwija się z dnia na dzień. Właśnie jej wiceprezes Maciej Wojeński odebrał nagrodę w ramach projektu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” w kategorii „Polski Produkt”. Ekoenergetyka otrzymała wyróżnienie m.in. za umiejętność łączenia dobra wspólnego, rozwoju lokalnej społeczności z dobrze działającym biznesem. Ponadto w uzasadnieniu podkreślono wkład w ogólnoeuropejskie przemiany na rzecz trwającej transformacji energetycznej. Niedawno firma uruchomiła też swoje biuro w Berlinie. To siedziba nowej spółki Ekoenergetyka-Deutschland GmbH. Otwarcie przedstawicielstwa sprzedażowego w Berlinie daje większe możliwości współpracy w partnerami z branży elektromobilności w Niemczech i w innych krajach.

- To kolejny krok w ekspansji naszych produktów na nowe rynki - mówi prezes Ekoenergetyka-Deutschland GmbH – Maciej Wojeński, a firma zajmować będzie się projektami, które będą zasilały transport elektryczny w sektorze prywatnym i publicznym. Warto też dodać, że firma Ekoenergetyka-Polska jest już obecna na rynku niemieckim. Jednym z obecnie największych projektów firmy jest elektryfikacja floty autobusowej dla operatora transportu publicznego - Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein. Ekoenergetyka zrealizowała projekty dla 52 miast w 11 krajach, w tym także dla Zielonej Góry.

Niedawno też Ekoenergetyka otworzyła w Centrum Kształcenia Zawodowego i Praktycznego Elektronik w Zielonej Górze pracownię patronacką.

Jest to pierwsza tego typu szkolna pracownia w Polsce. Wyposażone, nowoczesne laboratorium pozwoli uczniom zgłębić tajniki stacji ładowania oraz rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu innowacyjnych technologii. Będą oni mogli korzystać m.in. ze specjalnie przygotowanej makiety do ładowania pojazdów, oscyloskopu oraz interaktywnej tablicy.

Działania związane ze stworzeniem takiego miejsca Ekoenergetyka – Polska rozpoczęła już jakiś czas temu. W planach jest jeszcze uruchomienie dedykowanego kierunku kształcenia. Rynek pracy powoli odczuwa deficyt wysokiej klasy specjalistów, dlatego też firma chce dołożyć wszelkich starań, by młodzież zdobyła solidne wykształcenie.

ZOBACZ TEŻ

Ekonergetyka się rozwija coraz bardziej, buduje centrum badawczo-rozwojowe, zdobywa nowe kontrakty...

Od marzenia do wielkiego sukcesu. Ekoenergetyka z Zielonej G...

W środę, 19 września, w Parku Przemysłowo-Technologicznym w Zielonej Górze Nowym Kisielinie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego. W tubie obok aktu erekcyjnego, pamiątkowego zdjęcia, znalazła się egzemplarz dzisiejszej „Gazety Lubuskiej”. Centrum buduje się dla znanej zielonogórskiej firmy Ekoenergetyka. Dofinansowanie do inwestycji otrzymała ona z Ministerstwa Rozwoju. Pracownicy placówki będą się tutaj zajmować nowymi technologiami w transporcie elektrycznym. Ekoenergetykę założyli absolwenci Uniwersytetu Zielonogórskiego: Bartosz Kubik i Maciej Wojeński. Działalność rozpoczęli w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości. W 2009 roku była to praktycznie firma dwuosobowa. Z czasem coraz bardziej się rozwijała, choć były i trudne momenty. Jak wspominał prezes Bartosz Kubik, był czas, że on żył bez prądu, a pracownicy bez wynagrodzeń. Ale – dzięki wsparciu uczelni, potem miasta (firma znalazła swoją siedzibę w miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości w Parku Przemysłowo-Technologicznym) – udało się pokonać problemy. Teraz czas na swoją siedzibę. Widać już jej zarys. Gotowa jest konstrukcja, ba – firma wykupiła sąsiednią działkę i będzie stawiać drugie centrum. Dziś firma zatrudnia ponad sto osób i sprzedaje swoje produkty na całym świecie. Ostatnio m.in. ładowarki do autobusów elektrycznych dla Zielonej Góry, Paryża, Hamburga. W ramach  Centrum Badawczo-Rozwojowego - powstaną dwie jednostki badawcze związane z elektromobilnością i nowoczesną energetyką. Jedno centrum będzie bardziej zorientowane na technologie natury informatycznej, wsparcie w zakresie eksploatacyjnym i systemów transportu komunikacji miejskiej. Drugie będzie zorientowane na rozwój i kreowanie nowych produktów (rozwój technologii ładowarkowych, w zakresie konstrukcji mechanicznych, energoelektroniki oraz optymalizacji).Jak zapewnia prezes – inwestycja będzie gotowa na wiosnę przyszłego roku. POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Pod wiaduktem na Batorego znów nie przejdziemy...

Ekoenergetyka będzie miała swoje Centrum Badawczo-Rozwojowe ...

CENTRUM NAUKOWO-BADAWCZE

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska