Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Przy Bachusie pojawiło się mnóstwo obrazów i innych dzieł, związanych z naturą. Zobacz, co się tam działo

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wystawa prac pokonkursowych (Natura moich okolic) oraz grupy Babie Lato - Zielona Góra - 7 lipca 2021
Wystawa prac pokonkursowych (Natura moich okolic) oraz grupy Babie Lato - Zielona Góra - 7 lipca 2021 Leszek Kalinowski
Tradycyjnie już Bachus oniemiał, gdy zobaczył, co się wokół niego dzieje. Obrazy, rzeźby, hafty… Nie wiadomo, w którą stronę skierować wzrok. Tyle oryginalnych prac pojawiło się na deptaku na pokonkursowej wystawie Natura moich okolic, zorganizowanej przez ZNP i grupę Babie Lato z ZOK-u.

To już tradycja, że w ramach Lata Muz Wszelakich na zielonogórskim deptaku możemy oglądać plenerową wystawę prac, uczestników konkursu "Natura moich okolic" oraz grupy Babie Lato z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

Wystawa prac pokonkursowych (Natura moich okolic) oraz grupy Babie Lato - Zielona Góra - 7 lipca 2021

Zielona Góra. Przy Bachusie pojawiło się mnóstwo obrazów i i...

Wystawa pokonkursowa "Natura moich okolic" na zielonogórskim deptaku

W środę, 7 lipca, przy zielonogórskim pomniku Bachusa, zatrzymywało się wielu przechodniów, by podziwiać obrazy, hafty i inne dzieła z pokonkursowej wystawy.

Prezes lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Bożena Mania tłumaczyła, że to już 26, edycja konkursu "Natura moich okolic" i że bardzo się cieszy z możliwości prezentowania prac. Przedstawiła też Katarzynę Jarosz - Rabiej, która w kapitule zajmuje się oceną prac literackich i Leopolda Kolbiarza, który ocenia prace malarskie. Wszyscy podkreślali zgodnie, że wybór laureatów jest bardzo trudny, ale wymogi konkursowe są, jakie są... Mają nadzieję, że w kolejnych edycjach nie zabraknie zgłoszeń i wspaniałych dzieł, bo to wielka przyjemność móc oceniać prace i talenty pracowników oświaty z całej Polski.

Przy okazji też podziękowano za lata współpracy Mirosławowi Musiołowi z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, który przeszedł na emeryturę.

- Nadal liczymy na współpracę - mówiła Bożena Mania, podkreślając, ze z M. Musiołem zna się od wielu, wielu lat, kiedy jako biegacze brali udział w wielu zawodach sportowych. Wręczyła mu oryginalny tort z pączków (miało być gorąco stąd taki pomysł), walizkę na dalsze i bliższe podróże, torbę z gadżetami.

Wystawa prac pokonkursowych (Natura moich okolic) oraz grupy Babie Lato - Zielona Góra - 7 lipca 2021
Wystawa prac pokonkursowych (Natura moich okolic) oraz grupy Babie Lato - Zielona Góra - 7 lipca 2021 Leszek Kalinowski

Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu

- Fajnie, że są takie wydarzenia na deptaku, że mogą pokazać tu swoje wspaniałe prace nauczyciele, członkowie Babiego Lata. Brawo! Niech innym też się tak chce, jak im się chce - mówi Wanda Gębura z Zielonej Góry, której najbardziej podobały się obrazy z dmuchańcami, makami i abstrakcyjne dzieła. Na dłużej zatrzymała się też przy stoisku z haftami.

Przypomnijmy, że w tym roku w XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literacko - Plastyczno -Fotograficznego pod hasłem: „Natura Moich Okolic" zorganizowanego przez Zarząd Okręgu Lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zielonej Górze uczestniczyło w nim 112 nauczycieli i pracowników oświaty. Nadesłano 108 utworów literackich. Jury oceniało 21 prac plastycznych, 26 prac fotograficznych i 11 prac rękodzieła artystycznego.

- Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w naszym konkursie w przyszłym roku – mówi prezes lubuskiego okręgi ZNP Bożena Mania.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się Lubuszanie, reprezentujący Zieloną Górę, Sulechów, Wschowę, Lubsko, Deszczno. Gratulujemy!

Co roku prace uczestników pokazywane są na zielonogórskim deptaku, a artyści biorą udział w plenerach, które teraz – z powodu pandemii koronawirusa – zostały wstrzymane.

Takie były początki "Natury moich okolic"

Nauczyciele i pracownicy oświaty od 26 lat chwalą naturę swoich okolic. Pięć tysięcy osób rywalizowało - i nadal to robi – w różnych kategoriach artystycznych. Jak mówią uczestnicy, najważniejsze są ludzkie kontakty i niepowtarzalna atmosfera. Konkurs Natura moich okolic narodził się w... Wojnowie.

W piękny letni wrześniowy wieczór w 1994 roku, nad jeziorem, podczas koleżeńskiej rozmowy z Leszkiem Frey- Witkowskim- nauczycielem, grafikiem, poetą, autorem exlibrisów ze Świebodzina, i śp. Leszkiem Wysockim- prezesem Okręgu Zielonogórskiego ZNP oraz Martą Byczkowicz- prezesem Oddziału ZNP w Świebodzinie , narodził się pomysł przeniesienia idei ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci „Przyroda Moich Okolic” na działania nauczycieli.

Wideo: 25 lat konkursu "Natura moich okolic"

Plenery odbywały się w całej Polsce

Z czasem ten artystyczny konkurs stał się także Ogólnopolskimi Artystycznymi Spotkaniami Nauczycieli, a wystawa pokonkursowa na zielonogórskim deptaku, została wpisana w ogólnopolski projekt Festiwalu Lata Muz Wszelakich, jaki odbywa się w Zielonej Górze w lipcu i sierpniu. Plenery odbywały się nie tylko w Łagowie Lubuskim, Przytoku, Płotach, Kalsku czy Zielonej Górze, ale także poza województwem lubuskim, m.in. w Gdańsku, Szklarskiej Porębie, Augustowie, Sopocie, Świeradowie Zdroju, Polanicy Zdroju. Wszędzie tam mieszkańcy i turyści mogli podziwiać obrazy, rzeźby, zdjęcia, rysunki, grafiki, hafty, prace literackie uczestników artystycznych spotkań.

- Wielu pracowników oświaty dzięki konkursowi miało okazję pokazać szerszej publiczności swoje inne oblicze. Wielu też odkryło w sobie talenty czy zaraziło się nowymi pasjami – mówi prezes Lubuskiego Okręgu ZNP Bożena Mania.

Wideo: Co się działo na zielonogórskim deptaku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska