Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra świętuje i nagradza [ZDJĘCIA, WIDEO]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Honorowe obywatelstwo miasta Zielona Góra ks. bp Stefanowi Regmuntowi wręcza radny Marcin Pabierowski
Honorowe obywatelstwo miasta Zielona Góra ks. bp Stefanowi Regmuntowi wręcza radny Marcin Pabierowski Natalia Dyjas
Winobranie to doskonała okazja, by podziękować tym, którzy sprawiają, że miasto pięknieje. We wtorek, 6 września, honorowe obywatelstwo otrzymali: ksiądz biskup Stefan Regmunt oraz Józef Malski

Dni Zielonej Góry to nie tylko okazja do świętowania na wesoło, ale także poważnych uroczystości. Jedna z nich odbyła się we wtorek, 6 września, kiedy to przyznano honorowe obywatelstwo miasta i nagrodzono tych, którzy zasłużyli się w kulturze.

- Szanowni państwo, proszę wybaczyć tremę, bo wydarzenie jest naprawdę wielkie - takimi słowami rozpoczął sesję przewodniczący Adam Urbaniak. Władze miasta zdecydowały się wręczyć godność honorowych obywateli: ks. bp seniorowi Stefanowi Regmuntowi, który w latach 2008–2015 był biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Swą posługę wypełniał pod hasłem „Służyć w miłości” oraz Józefowi Malskiemu, który przez kilkadziesiąt lat nie tylko nauczył ok. 20 tysięcy zielonogórzan pływać, ale także promował sport i zdrowy tryb życia w regionie.

- Czuję się bardzo skrępowany, kiedy mam przyjmować taką nagrodę. To wyróżnienie zobowiązuje, nie bardzo wiem, jak można spłacić dług zaufania, które mi okazuje miasto - mówił wzruszony biskup senior Regmunt. - Zielona Góra staje się moim miastem, z którym się identyfikuję, któremu życzę jak najlepiej.

Biskup podkreślał, że miasto tworzą ludzie. I oni są najważniejsi. Dzięki nim można wiele zdziałać... - Jeśli ktoś ma problemy z pływaniem, to ja chętnie zapraszam na lekcję. Trzeba tylko zapłacić za wstęp na basen - śmiał się trener i wychowawca wielu pokoleń Józef Malski, odbierając honorowe obywatelstwo.

Miasto zdecydowało się docenić również osoby ważne dla regionalnej kultury. Nagrody z rąk prezydenta, a także radnych i Bachusa, który przez ten tydzień sprawuje realną władzę w mieście, odebrali: Iwona Peryt-Gierasimczuk – historyk sztuki, konserwator zabytków, krytyk sztuki i kurator, Ludmiła Pawłowska – pianistka, która od ponad 30 lat prowadzi działalność artystyczną, edukacyjną i kulturalną, Małgorzata Bukowicz – artystka rzeźby i ceramiki, Mirosław Kuleba – korespondent wojenny, znawca Kaukazu, Czesław Grabowski – dyrektor i dyrygent Filharmonii Zielonogórskiej, Robert Czechowski – dyrektor Lubuskiego Teatru, Jarosław Skorulski – nauczyciel, autor publikacji „Zatonie - ślady historii”. Nagrody zespołowe otrzymali: Związek Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze, Szkoła Tańca Gracja oraz Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji Dom Harcerza.

- Pięknie, że nagradza się tych, których pracy może na co dzień nie doceniamy - mówiła Stanisława Marczewska, zielonogórzanka od 1977 roku. - Każdy lubi być doceniony. To dodaje skrzydeł. Niech to będzie winobraniowa tradycja.

Zobacz też: WINOBRANIE 2016. SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WINOBRANIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska