Zielona Góra. Wojna spółdzielni z zarządem wspólnoty mieszkaniowej Pomorskie 12 ABCD. Po zniszczeniu infrastruktury sprawę zbada policja

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Nowy zarządca budynku os. Pomorskie 12 ABCD ocenia poniesione straty na ok. 50 tys. zł
Nowy zarządca budynku os. Pomorskie 12 ABCD ocenia poniesione straty na ok. 50 tys. zł ARBUD
Udostępnij:
Wygląda na to, że konflikt pomiędzy zarządem wspólnoty mieszkaniowej Pomorskie 12ABCD a Spółdzielnią Mieszkaniową Kisielin uległ zaostrzeniu. Po wyjściu wspólnoty ze spółdzielni ta w piątek, 23 lipca, zdemontowała węzeł cieplny. – Ale w poniedziałek na miejscu znów pojawili się robotnicy, którzy tym razem zniszczyli infrastrukturę należącą do wspólnoty, odcięli nas od zimnej wody i jeszcze zalali pomieszczenie. A wszystko to z uśmiechem na twarzy – skarży się Przemysław Dymek, mieszkaniec. Sprawę zgłoszono na policję.

„Nie chcieliśmy się z nimi szarpać i wezwaliśmy policję”

W ostatnich dniach informowaliśmy o konflikcie między pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową Kisielin a zarządem wspólnoty mieszkaniowej Pomorskie 12ABCD. Mieszkańcy odłączyli się w czerwcu od spółdzielni, bowiem byli niezadowoleni ze sposobu jej pracy. - Dziwne rachunki i remonty, trudność z uzyskaniem wyjaśnień ze strony spółdzielni, brak reakcji na realne problemy, to przeważyło – tak argumentowali swoją decyzję.

Warto w tym kontekście zaznaczyć, że urządzenia tworzące węzeł cieplny w budynku należały dotychczas do spółdzielni, z kolei samo pomieszczenie oraz pozostałe instalacje do wspólnoty. W piątek, 23 lipca, przedstawiciele SM Kisielin zdemontowali swoją infrastrukturę odcinając tym samy ciepłą wodę i ogrzewanie.

- Myśleliśmy, że na tym się skończy, bowiem i tak czekaliśmy już na podłączenie do Elektrociepłowni. Ale w zeszły poniedziałek (26 lipca – przyp. red.), na miejscu znów pojawili się robotnicy – relacjonuje Przemysław Dymek, mieszkaniec bloku.

- Ku naszemu zdziwieniu zaczęli niszczyć i dewastować instalacje należące do wspólnoty. Weszli bezprawnie do naszych pomieszczeń, odcięli nam zimną wodę nikogo nie informując o tym. A jako że spółdzielnia nie dbała odpowiednio o wcześniejszą konserwację urządzeń to jeszcze zalali te pomieszczenie i spowodowali dalsze szkody. Nie chcieliśmy się z nimi szarpać i wezwaliśmy policję. Patrol poinformował nas jednak, że sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd – tłumaczy Dymek.

Ale zwraca też uwagę na inną kwestę. – Najbardziej uderzające było to, z jakim zadowoleniem działały te osoby. Zniszczeń dokonano z uśmiechem na ustach. Powiedzieć, że było to skandaliczne zachowanie to za mało. Na pewno nie odpuścimy tej sprawy – zapowiada nasz rozmówca.

Nowy zarządca budynku os. Pomorskie 12 ABCD ocenia poniesione straty na ok. 50 tys. zł
Nowy zarządca budynku os. Pomorskie 12 ABCD ocenia poniesione straty na ok. 50 tys. zł ARBUD

„To wygląda jak zwykła bandyterka”

W sprawę zaangażowana jest firma ARBUD, która po wyjściu wspólnoty ze spółdzielni została zarządcą budynku. – Pierwszy raz spotykam się z takim zachowaniem. To wygląda jak zwykła bandyterka – uważa Ryszard Wojtyniak, przedstawiciel ARBUD.

– Zbadaliśmy wszystkie powstałe szkody, oceniamy, że straty mogą sięgać nawet 50 tys. zł. Jesteśmy w kontakcie z Elektrociepłownią i będziemy się starali, aby mieszkańcy otrzymali nowy węzeł cieplny w ciągu trzech tygodni. Złożyliśmy również zawiadomienie na policji i będziemy się teraz dochodzić sprawiedliwości przed sądem – twierdzi Wojtyniak.

Policja: Przyjęliśmy oficjalne zgłoszenie

We wtorek, 28 lipca, w związku z całą sytuacją przesłaliśmy pytania do SM Kisielin. Na razie nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnej odpowiedzi. Z kolei zielonogórska komenda potwierdza, że przyjęła zgłoszenie mieszkańców i obecnie bada sprawę.
Do tematu wrócimy.

Wideo: Czy deptak w Zielonej Górze powinien zostać poszerzony? Sonda uliczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie