Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion piłkarski w Gorzowie do przebudowy! Pierwsza umowa już podpisana

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Koncepcja stadionu po modernizacji znana jest od wiosny zeszłego roku. Przygotował ją architekt Michał Heck.
Koncepcja stadionu po modernizacji znana jest od wiosny zeszłego roku. Przygotował ją architekt Michał Heck. Wizualizacje Michała Hecka
Gorzowskie Inwestycje Miejskie podpisały już umowę na pierwszy dokument związany z przebudową stadionu piłkarskiego. Przetarg na pierwszy projekt może być już w tym roku

Stadion żużlowy? Od ostatniej modernizacji minęło już trzynaście lat. Stadion lekkoatletyczny? Został otwarty jesienią 2022. Nowa hala sportowa? Działa już od dwóch miesięcy. Stadion piłkarski? Hmm… W tym roku będzie miał już 95 lat i musiał swoje odczekać w kolejce.

Pierwsza umowa podpisana

Wygląda jednak na to, że się doczekał. Magistrat szykuje się bowiem do przebudowy obiektu przy ul. Olimpijskiej. Zaczyna od przygotowania dokumentu o wpływie stadionu na środowisko i od uzyskania decyzji środowiskowej.

- Ona jest nam potrzebna, aby móc w ogóle zacząć projektować stadion. To duży obiekt i on będzie wymagał przygotowania raportu oddziaływania na środowisko. Kolejnym krokiem będzie projekt – mówił nam niedawno prezydent Jacek Wójcicki.

Zapowiadał przy tym, że stadion będzie powstawał etapami.

Jak zmieni się stadion przy Olimpijskiej?

O szczegółach etapowania budowy stadionu miejscy urzędnicy piszą m.in. w najnowszym sprawozdaniu dotyczącym miejskich inwestycji. W pierwszym etapie zbudowana ma zostać trybuna zachodnia, czyli ta, na której zwykło siadać najwięcej kibiców. Oprócz tego już na wstępie mają zostać zbudowane miejsca parkingowe, a samo boisko ma zyskać oświetlenie.

Przypomnijmy, że trybuna zachodnia to de facto będzie spory budynek. Na parterze powstaną pomieszczenia przeznaczone dla zawodników, trenerów oraz osób funkcyjnych. Na pierwszym piętrze będą pomieszczenia dla gości specjalnych. Tu będą loże VIP, pomieszczenie dla cateringu oraz przestronne foyer. Z kolei na drugim piętrze będzie strefa pracy osób funkcyjnych oraz przedstawicieli mediów. Powstanie tu również kilka pomieszczeń biurowych służących potrzebom administracji klubowej i pomieszczenia socjalne – czytamy w dokumentach poświęconych miejskim inwestycjom.

Przetarg na projekt jeszcze w tym roku?

Opracowanie dokumentu o wpływie stadionu na środowisko ma powstać do końca lipca. 30 stycznia Gorzowskie Inwestycje Miejskie podpisały już umowę na jego przygotowanie. Firma Środowisko Plus Kąkol i Pietrzak ma sześć miesięcy na sporządzenie dokumentu i uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Jak mówił nam niedawno prezydent Jacek Wójcicki, przetarg na projekt mógłby zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Jesienią zeszłego roku Gorzowskie Inwestycje Miejskie pytały potencjalnych wykonawców, ile może on kosztować. W odpowiedzi usłyszały, że to kilka milionów złotych.

Już wiadomo, że sam projekt stadionu będzie etapowany, bo etapami będzie też prowadzona rozbudowa.
- Nie ma sensu robić projektu całego stadionu, skoro pozwolenie na budowę jest dzisiaj ważne dwa lata, a my chcemy zrobić na początek jedną trybunę. Na razie zobaczmy, jakie jest zapotrzebowanie. Jeśli okaże się, że potrzeba większego stadionu, to będziemy kolejne etapy przygotowywać – mówił nam prezydent Gorzowa.

A trybuna zachodnia szybko może się wypełnić. Według koncepcji, która powstała w zeszłym roku, ma na niej być 1140 krzesełek. Łącznie na całym stadionie ma być 9376 miejsc siedzących.

Władze miasta chcą, aby stadion spełniał standardy I ligi piłkarskiej. Dziś powstały w latach 1927-1929 obiekt piłkarski służy Stilonowi Gorzów i Warcie Gorzów. Oba zespoły grają w III lidze.

Czytaj również:
Gorzów. Stadion piłkarski ma być na miarę I ligi. Właśnie ma powstać jego koncepcja

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska