Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na najbardziej popularnej ścieżce rowerowej w okolicy Nowej Soli. Co się dzieje?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Jakub Kosiak ze Stowarzyszenia Cykliści z Soli maluje znaki, które przydadzą się zainteresowanym trasą rowrzystom.
Jakub Kosiak ze Stowarzyszenia Cykliści z Soli maluje znaki, które przydadzą się zainteresowanym trasą rowrzystom. Visit Nowa Sól - Informacja Turystyczna/Facebook
Prawie pół setki kilometrów dawną trasą kolejową Żagań - Wolsztyn. To najbardziej popularna ścieżka rowerowa w okolicy Nowej Soli. Pasjonaci jazdy rowerowej szykują znaki dla zainteresowanych tą trasą. Ale to nie wszystko.

Kolej na rower. Popularna ścieżka rowerowa na dawnych torach

Z wycieczek rowerowych po dawnej trasie kolejowej korzystają całe rodziny nie tylko z Nowej Soli, ale i dalszych okolic miasta. Ścieżka Kolej na rower stała się znana również wśród rowerzystów spoza województwa lubuskiego. Stąd częste pytania w siedzibie Centrum Informacji Turystycznej o to, jak trafić na tę atrakcję.
Cykliści z Soli wraz z Klub Turystyki Kolarskiej TURKOT Nowa Sól dzięki wsparciu finansowemu od Urzędu Miejskiego właśnie malują odpowiednie znaki, które pomogą trafić zainteresowanych na ścieżkę.

– Robimy oznakowanie na wszelkiego rodzaju skrzyżowaniach – mówi Jakub Kosiak ze Stowarzyszenia Cykliści z Soli. – Chcemy wyznaczyć trasę dla tych, którzy chcieliby dojechać od części trasy, od strony Kożuchowa na odcinek koło firmy NORD Napędy.

Prace ruszyły od firmy NORD w kierunku kożuchowskiego odcinka. Później będą prowadzone w drugą stronę od ul. Przyszłości z powrotem do okolic tej firmy.
Pierwsze znaki są malowane na zielono. – Jest pomysł, aby drugą linię zrobić na pomarańczowo. Wprawdzie zielony jest kolorem logo ścieżki, ale dzięki dwóm kolorom nie będą mieszały się kierunki – dodaje Jakub Kosiak.

Ścieżka Kolej na rower. Miejsce Obsługi Rowerzystów

W Otyniu powstało ostatnio Miejsce Obsługi Rowerzystów. – Ten z pozoru drobny element infrastruktury rowerowej był na tym odcinku trasy Kolej na rower bardzo potrzebny, bo dzięki zestawowi narzędzi dostępnych dla każdego, cykliści mogą czuć się pewniej i bezpieczniej - mówił nam Artur Lawrenc, członek otyńskiego Stowarzyszenia Europejskie Centrum Innowacji.
Będzie kolejne takie miejsce na trasie.

- Na przystanku rowerowym przy ul. Przyszłości w Nowej Soli, tuż przy wjeździe na ścieżkę rowerową w kierunku Kożuchowa postawimy niebawem naszą nową stację naprawczą dla rowerów. Zapracowaliśmy na nią wspólnie w tegorocznej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski - poinformowała mieszkańców Beata Kulczycka, naczelnik wydziału promocji i programowania w Urzędzie Miejskim w nowej Soli.

Ścieżka Kolej na rower. Trasy alternatywne

Przy ścieżce rowerowej oraz na profilu ścieżki rowerowej Kolej na rower na Facebooku można poznać trasy alternatywne, z których można korzystać przy okazji. - Podoba mi się, że te trasy są realistycznie oznakowane. Napisane jest wprost, ile jest szutru, a ile asfaltu - ocenia Jakub Kosiak ze Stowarzyszenia Cykliści z Soli.

- Oznaczone kolorem zielonym ścieżki to propozycja łatwych i przyjemnych tras, które polecamy dorosłym i dzieciom - zachęcają do skorzystania pracownicy starostwa powiatowego.

Trasy można poznać tutaj.

Ścieżka rowerowa Kolej na rower

Ścieżka na dawnej linii kolejowej nr 371 Żagań - Wolsztyn powstała pomiędzy Stypułowej a Sławocinem. Liczy ok. 50 km. Liderem projektu był powiat nowosolski. Największą atrakcją trasy jest przejazd zabytkowym mostem przez Odrę pomiędzy miejscowościami Bobrowniki w gm. Otyń, a Stanami w gm. Nowa Sól.
Starostwo powiatowe wyliczyło, że na podbudowę tej ścieżki wykorzystano 90 tys. ton tłucznia. Położono też 13,5 tony asfaltu.

- Barierki antyrowerzystowe pokazują filozofię, że to rowerzysta stwarza zagrożenie na drodze. Wciąż widać wyższość transportu samochodowego nad rowerowym. Jeśli trzeba postawić znak stop, to oczywiście dotyczy rowerzystów – wskazuje na obecne mankamenty ścieżek rowerowych Jakub Kosiak.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Oto kilka prostych czynności, które zapewnią bezpieczną i przyjemną jazdę

Źródło: x-news

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska