Pokazują, że warto pomagać
Lubuski Urząd Wojewódzki od kilkunastu lat organizuje konkurs "Społecznik Roku". Główną ideą plebiscytu jest promowanie lokalnych inicjatyw, rozwiązań i postaw zasługujących na wyróżnienie w obszarze pomocy społecznej. Statuetki trafiają do osób, instytucji i organizacji, które podążają wbrew utartym schematom oraz pokazują, że pomagać można na wiele sposobów.
Celem nagrody jest docenienie społecznych, bezinteresownych działań osób i organizacji na rzecz innych. To także wyróżnienie szczególnego zaangażowania i dbałości o dobro wspólne oraz uznanie dla prospołecznych postaw. Warto dostrzec i upowszechniać działania ponadstandardowe, innowacyjne, świadczące o szczególnym zaangażowaniu i poczuciu pełnienia misji na rzecz osób słabszych i wymagających wsparcia - mówi Grażyna Jelska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.
Dzielą się wrażliwością i empatią
W tym roku konkursowi przyświeca hasło "Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli". Słowa wypowiedziane przez Alberta Schweitzera, filozofa i lekarza, który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla mają symboliczne znaczenie. Pokazują, że obok nas są ludzie, którzy nie liczą na zaszczyty, a jednak bardzo dużo robią na rzecz drugiego człowieka. Mimo trudności dzielą się otwartością, empatią oraz wrażliwością i w ten sposób uszczęśliwiają innych.
Można zgłaszać kandydatów
Konkurs organizowany jest w czterech kategoriach. Przyznana zostanie nagroda zespołowa za działania na rzecz środowiska lokalnego, nagroda zespołowa za wydarzenie roku, nagroda indywidualna za szczególne osiągnięcia w pomocy społecznej oraz nagroda indywidualna w kategorii "Przyjaciel Roku". Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do trzynastego października. Rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się tradycyjnie w listopadzie podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Pracownika Socjalnego.
Pomagają i zostają docenieni
W ubiegłym roku podczas uroczystej gali, która odbyła się w gorzowskim teatrze statuetka trafiła między innymi do Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, które zostało docenione za wsparcie udzielane seniorom i obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Kapituła dostrzegła też działania wspierające uchodźców, które realizował Zespół Koordynatorów Pracy Socjalnej Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie. W gronie laureatów znalazła się również Katarzyna Rucioch, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku, za projekty skierowane do seniorów i osób z niepełnosprawnościami oraz Tomasz Szurkało, który otrzymał wyróżnienie za wolontariat na rzecz społeczności Domu Pomocy Społecznej im. Marie Juchacz w Gorzowie.
Zobacz również:
Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?