Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żniwa nie tylko na polach, ale także w lubuskiej kulturze. Muzyka w raju, powstańcze pieśni, Adam Bałdych z Kari Sal, nowe wystawy

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W ramach cyklu Miej Czas na Koncerty. 29 lipca 2023 r. o 20.30, w Amfiteatrze MCK zagra Mikromusic Acoustic Trio.
W ramach cyklu Miej Czas na Koncerty. 29 lipca 2023 r. o 20.30, w Amfiteatrze MCK zagra Mikromusic Acoustic Trio. fanpage zespołu
Trochę nam się pogoda zmieniła i przyszły do nas deszcze, a i temperatury spadły do poziomu jesieni. Czyżby to zapowiedź rychłego końca lata? Oby nie, bo zasłużyliśmy sobie na ciepłe (choć nie gorące) chwile, wszak wiosna nas nie rozpieszczała. Całe szczęście, że lubuskie placówki kulturalne nie szczędzą wysiłków, abyśmy mogli nadal spędzać miło czas na wolnym powietrzu. Korzystajmy, bo lato niestety szybko się skończy.

GOŚCIKOWO-PARADYŻ

W dniach 4 - 20 sierpnia odbędzie się XXI. edycja festiwalu „Muzyka w Raju”. W tym roku, oprócz pocysterskiego klasztoru w Paradyżu, miejscem koncertów będą inne miejscowości na Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku. To okazja do spotkania z muzyką, ale także szansa na poznanie ciekawych wykonawców. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Muzyka w Raju”, odbywa się od roku 2003 roku w pocysterskim klasztorze w Paradyżu-Gościkowie. W ciągu dwudziestu lat zyskał on sobie renomę jednego z najciekawszych wydarzeń w polskim życiu muzycznym i zdobył wierną grupę słuchaczy, którzy w sierpniu zjeżdżają z kraju i z Europy, by przez kilkanaście dni towarzyszyć wykonawcom z całego świata. Dla wielu z artystów jest to często pierwszy kontakt z Polską i z polską publicznością. Festiwal dał początek wielu innym projektom muzycznym takim jak choćby „Przedsionek Raju”, „Filharmonia bez Filharmonii’, „Nasz Telemann”, „Infinite Baroque”, a wcześniej „Festiwal Haendlowski” w Toruniu, „Festiwal Trzech Baroków” we Wrocławiu, „Poznań Baroque”, „Poznań Vivaldi Days”, „Sound of Early Poznań” i „Festiwal Barokowych Smyczków i Strun” w Poznaniu. Podobnie jak w roku 2022 wybrane programy będzie można usłyszeć kilkukrotnie w różnych miejscach. W ten sposób twórcy festiwalu chcieliby umożliwić wysłuchanie koncertów jak największej liczbie słuchaczy, w szczególności tym melomanom, dla których codzienny przyjazd do Paradyża może okazać się problem organizacyjnym lub, o czym musimy dzisiaj pamiętać, ekonomicznym. Od piątku (4.08) do wtorku (15.08), koncerty festiwalowe odbywać się będą się w Żaganiu, Zielonej Górze, Letnicy, Zaborze, Gorzowie Wlkp., Świebodzinie, Międzyrzeczu i Jerzmanowej. Finałowa część „Muzyki w Raju” będzie miała miejsce od 16 do 20 sierpnia, tradycyjnie w Gościkowie (Paradyżu). Wykonawcy tegorocznej edycji festiwalu to m.in. międzynarodowa orkiestra barokowa „Kore”, zespoły „La Morra”, „FOWR” i „La Nébuleuse”, a także soliści występujący, zgodnie z festiwalową tradycją, w różnych konfiguracjach: Michał Gondko, Corina Marti, Jesenka Balic Zunic, Teodoro Bau, Francesca Benetti, Max Volbers, Manon Papasergio, Gabriel Rignol, Georges Bathel, Elena Andreyev, Katarzyna Olszewska. W czasie festiwalu odbędzie się blisko pięćdziesiąt koncertów, a programy większości z nich zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. Będę one obejmować szerokie spektrum repertuarowe od średniowiecza po muzykę późnego baroku i wczesnego klasycyzmu. Obok dzieł należących do kanonu muzyki dawnej usłyszymy wiele utworów, które stanowią rzadkość nie tylko na polskiej scenie muzyki dawnej. Swoimi tytułami kuszą cykle koncertowe np. „Verde Barocco - Arie na głos z towarzyszeniem teorby” oraz „Toccaty na teorbę inspirowane życiem kwiatów i innych roślin” czy „Chelys Hexachorda - Muzyka na lutnię sześciochórową w latach 1500-1550”. Bilety na koncerty dostępne są w internecie oraz bezpośrednio przed koncertami. Informacji na ten temat warto szukać na stronie internetowej festiwalu.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Zagrają muzykę płynącą prosto z serca

W sobotę (29.07), na scenie na Starym Rynku obok katedry, z cyklu Dobry Wieczór Gorzów, zagra i zaśpiewa Kari Sál także ze związanym z Gorzowem, polskim skrzypkiem i kompozytorem - Adamem Bałdychem. Kari Sál (Karina Bałdych) to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Tworzy i mieszka w Warszawie. Ma na swoim koncie realizację zamówienia kompozytorskiego dla Filharmonii Łódzkiej oraz nagrodzoną przez krytyków muzycznych debiutancką płytę „Betesda”. Kolejny krążek zatytułowany „Butterfly” artystka nagrała ze znakomitymi muzykami ze świata jazzu: m.in szwedzkim wirtuozem fortepianu Jacobem Karlzonem i skrzypkiem Adamem Bałdychem (prywatnie mąż Kari). Muzyczne inspiracje artystki sięgają m.in. jej głębokich korzeni - folkloru Łemków i Bojków karpackich, a także świata jazzu, współczesnej muzyki elektronicznej i world music. Projekt "Butterfly” to muzyczna metafora cyklu życia motyla do życiowej wędrówki człowieka. Płyta jest metaforą kruchości natury i ludzkiego życia, wędrówki i wzrastania, aż do osiągania dojrzałości ujęta jest w środkach artystycznych, poprzez odpowiednią narrację i brzmienie zespołu z naciskiem na sonorystykę i improwizację poszczególnych instrumentów, a także w dźwiękach naśladowczych generowanych przez głos. Płyta jest również połączeniem jazzowej sekcji z dźwiękami skrzypiec renesansowych oraz głosu. Wystąpią: Kari Sál - wokal, kalimba, Adam Bałdych – skrzypce, Jacob Karlzon – fortepian, Kacper Budziszewski – gitara, Roman Chraniuk – kontrabas i Dawid Fortuna - perkusja. Wstęp wolny.

Sztuka z piaskownicy

W niedzielę (30.07) o godz. 18, w Miejskim Ośrodku Sztuki, odbędzie się wernisaż wystawy „W piaskownicy”, której autorami są Józef Gałązka oraz Natan Kryszk. Formy rzeźbiarskie obu twórców powstały w procesie współdziałania od szkiców po ich realizację. Radość z procesu twórczego, z form zaprojektowanych i wykonanych przez artystów, jest istotnym elementem ich twórczości i przyjaźni, która zaczęła się, jak podają, właśnie podczas zabaw w piaskownicy. Pierwotną inspiracją do realizacji wystawy była twórczość Władysława Hasiora, którego kolekcja dzieł w formie stałej ekspozycji znajduje się już w Gorzowie Wielkopolskim. Czerpiąc z techniki stosowanej przez Hasiora, Gałązka i Kryszk wykonali odlewy form w ziemi, które zespolone razem przedstawiają rzeźbę Spider-Mana, komiksowej postaci pełnej tajemnic. Artyści wykorzystali także beton i metal, ale także karton, czy materiały znalezione w trakcie pracy. Wstęp wolny.

Koncert mikro

Po koncertach Muńka i Agnieszki Chylińskiej przychodzi czas na trzeciego wykonawcę w ramach cyklu Miej Czas na Koncerty. 29 lipca, o 20:30, w Amfiteatrze MCK zagra Mikromusic Acoustic Trio. Mikromusic to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą m.in. w Japonii, Irlandii, Litwie. Zespół w 2020 r. został uhonorowany Fryderykiem w kategorii „Muzyka Poetycka”.

ZIELONA GÓRA

Powstańcze pieśni

We wtorek (1.08) o godz. 19, na scenie przed Filharmonią Zielonogórską, odbędzie się koncert piosenek Powstania Warszawskiego, którego organizatorem jest Lubuska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy. Upamiętnia on 79. rocznicę wybuchu tego zrywu narodowego przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanego przez Armię Krajową. Zagra kapela w stylu warszawskim „Prima sort”, z którą będzie można wspólnie wykonać znane „(Nie) zakazane piosenki” ze specjalnie przygotowanych, bezpłatnych śpiewników. Wstęp wolny.

WAFel u Norwida

W piątek (4.08) w godz. 18-21, w Mediatece „Góra Mediów” w Bibliotece Norwida, zostanie zainaugurowany cykl „WAFel, czyli Wakacyjna Akademia Filmowa”. Pierwsze z czterech zaplanowanych spotkań z filmem pt. „Superbohaterowie są the best”!, jest poświęcone bohaterom Marvela i DC Comics. W czasie prelekcji uczestnicy porozmawiają o supermocach Spider-Mana, Kapitana Ameryki czy Batmana i Supermana, ale także o roli superbohaterów w kulturze USA, choć nie tylko. Będzie się można również dowiedzieć o tym, jak zmieniały się filmy o superbohaterach, począwszy od komiksu, filmu i superwidowiska. Kolejne spotkania przewidziano na 11, 18 i 25 sierpnia, a tematyka poruszy m.in. kino autorskie, zabijanie śmiechem czy sztuczną inteligencję. Do udziału są zaproszone osoby od 16 roku życia, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy z uwagi na ograniczoną ilość miejsc. Wstęp wolny.

Obserwacje nieba

W sobotę oraz niedzielę (29-30.07), w godz. 20.00-23.00, na Wzgórzu Winnym pod Palmiarnią, w ramach akcji Lata Muz Wszelakich „A niebo gwiaździste nade mną”, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (Oddział w Zielonej Górze), zaprasza na bezpłatne obserwacje gwiazd i innych ciał niebieskich, teleskopem astronomicznym wraz z komentarzem. Warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo.

Dyplomy w BWA

Do niedzieli (30.07) w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze można oglądać prace dyplomantów Instytutu Sztuk Wizualnych 2022 - Uniwersytetu Zielonogórskiego. Należą do nich: Damian Biliński, Angelika Kąpielska, Katarzyna Kudełka, Aleksandra Łada, Alicja Łata, Damian Mejor, Adrianna Menażyk, Oliwia Olszewska, Sandra Pawlak, Patrycja Wichrowska, Jakub Zatwarnicki oraz Martyna Zawadka. Jak podają organizatorzy wystawy: „Nowy rocznik proponuje inny bukiet, inaczej podany zmysłom. To najświeższe..., najmłodsze… i słodkie, i cierpkie, i gorzkie… i zawsze najbardziej prawdziwe, szczere smaki. Bez fałszywych uszlachetniaczy, bo jeśli świat przepełnia gorycz to jest ona obecna, a jeśli świat wieńczy rozkosz to jej obraz też się jawi”. Nad całością czuwał zespół kuratorski: Radek Czarkowski i Katarzyna Smugarzewska. Wstęp wolny.

WYDARZY SIĘ WKRÓTCE

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

  • 29.07 – Koncert „Mikromusic Accoustic Trio”, Gorzów Wielkopolski,
  • 29-30.07 – Scena Letnia, XXI Gorzowski Festiwal Teatrów Ogródkowych, Gorzów Wlkp.
  • 30.07 - Big Duo & Anna Porowska - wieczór muzyki gitarowej, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej,
  • 30.07 – Nowosolski Jarmark Staroci, Nowa Sól,
  • 5.08 – Łagowska Noc Kabaretowa, Łagów,
  • 7-14.08 – 32. Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką, Żary,
  • 11-12.08 – XIX. lat zespołu 5 RANO i zlot Fanów zespołu, Łagów,
  • 12-13.08 – Dni Zbąszynka, Zbąszynecki Ośrodek Kultury,
  • 14-19.08 - Corno Brass Music Festiwal, Zielona Góra,
  • 15.08 – Piknik Militarny, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Drzonów,
  • 18.08 – Monodram „Olga Boznańska. Sceny z życia artystki”, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra,
  • 19.08 - Drugi Światowy Zlot Fanów Kabaretu Potem, Zielona Góra,
  • 22-23.08 - Busker Tour 2023 w Zielonej Górze,
  • 25-26.08 – Festiwal „Szprotawskie Magdalenki”, Szprotawa,
  • 25-27.08 – Dni Żar,
  • 26.08 – Koncert „Słoń”, Zbąszynecki Ośrodek Kultury,
  • 9.09 - Wystawa fotografii klubu fotograficznego Fotooko, BWA Zielona Góra,
  • 9.09 – Wystawa plakatu winobraniowego z lat 1965-2020, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra,
  • 9-17.09 – Dni Zielonej Góry – Winobranie,
  • 16-17.09 – XIV. Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej, Krosno Odrzańskie,
  • 22-24.09 – Bachanalia Fantastyczne 2023, Zielona Góra,
  • 23.09 – Festiwal „Na styku kultur”, Leszno Górne, patronat GL,
  • 6-20.10 – X. Festiwal Muzyki Współczesne im. W. Kilara, Gorzów Wlkp., patronat GL,
  • 28.10 – Koncert Steczkowska/Demarczyk & Royal Symphony Orchestra, Gorzów Wielkopolski,
  • 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury,
  • 25.11 - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 18.12 – Wspólne kolędowanie z ze społem „Enej”, Gorzów Wlkp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska