Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz najnowsze kulturalne oferty w Lubuskiem. Zlot "Potemowców", Los Pitutos, Święto Miodu, Nadija, Buskersi, Krzesimir Dębski, Chudecki

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Podczas weekendu (19-20.08) w Zielonej Górze odbędzie się Drugi Światowy Zlot Fanów Kabaretu Potem. Legendarny kabaret powstał w Zielonej Górze w 1984 roku, a pożegnał się z zielonogórską widownią dokładnie 28 czerwca 1999 roku.
Podczas weekendu (19-20.08) w Zielonej Górze odbędzie się Drugi Światowy Zlot Fanów Kabaretu Potem. Legendarny kabaret powstał w Zielonej Górze w 1984 roku, a pożegnał się z zielonogórską widownią dokładnie 28 czerwca 1999 roku. archiwum Polska Press
Do końca wakacji zostają nam całe dwa tygodnie. To naprawdę dużo, aby posmakować jeszcze wydarzeń plenerowych, które licznie oferują nam lubuskie placówki kultury. A dzieje się naprawdę sporo. Osobiście zachęcam do udziału w zlocie fanów kabaretu "Potem", koncertach z cyklu "Dobry Wieczór Gorzów" przedstawiających wschodnią stronę regionu, finale Corno Brass Music Festival czy koncercie muzyki filmowej z Krzesimirem Dębskim. Na pewno nie będzie czasu na nudę.

ZIELONA GÓRA-OCHLA

W niedzielę 20.08, w godz. 11-16, odbędzie się cykliczna impreza organizowana przez Muzeum Etnograficzne w Ochli czyli popularne „Święto miodu”. Odbędą się m.in.: pokazy odwirowywania miodu, jarmark pszczelarski czy pokaz budowy ula. Nie zabraknie miodów, których będzie można spróbować oraz nabyć. Podczas wydarzenia królować będą wszelakie miody i różne produkty pszczelarskie. Święto, nawiązuje do tradycyjnej kultury ludowej. Jest swoistą prezentacją tradycji i teraźniejszości związanej z bartnictwem oraz pszczelarstwem. Promowane i obecne będą także obiekty oraz miejsca związane z produktami turystycznymi na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu. Jak podają pracownicy muzeum: „Na jeden dzień skansen zamieni się w krainę tańca, muzyki i śpiewu oraz miejsce spotkań miłośników rękodzieła, sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, smakoszy lubuskiego miodu oraz potraw regionalnych”. Zostanie również otwarta nowa wystawa stała sprzętu pszczelarskiego ze zbiorów muzeum pt. „Boża robotnica”. Odbędą się warsztaty: tworzenia świec z wosku pszczelego, budowy hoteli dla pszczół, robienia bomb kwiatowych, plastyczne oraz ekologiczne. Na najmłodszych z kolei będą czekały różne animacje i zabawy związane z tematyką pszczelarską. Nie zabraknie stoisk z dobrym regionalnym jedzeniem i napojami. Pamiętajmy o zabraniu gotówki (i drobnych), gdyż płatność kartą może być utrudniona lub wręcz niemożliwa. Wstęp płatny (12 zł/os.), ilość miejsc na parkingu ograniczona, dlatego organizatorzy zachęcają do skorzystania z przejazdu autobusem MZK (przystanek znajduje się niecałe 300 metrów do skansenu). Niestety, głównie z powodów sanitarnych, nie można zabrać ze sobą zwierząt.

ZIELONA GÓRA

Zlot Potemowców

Podczas weekendu (19-20.08) w Zielonej Górze odbędzie się Drugi Światowy Zlot Fanów Kabaretu Potem. Legendarny kabaret powstał w Zielonej Górze w 1984 roku, a pożegnał się z zielonogórską widownią dokładnie 28 czerwca 1999 roku. Założyli go studenci ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze i był on pierwszym kabaretem zaliczanym do Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Od około 1990 tworzyli go: Joanna Kołaczkowska, Mirosław Gancarz, Leszek Jenek, Dariusz Kamys, Adam Pernal (pianista) i Władysław Sikora (kierownictwo). Zlot fanów odbędzie się na placu Teatralnym od godz. 11 w sobotę i od 12 w niedzielę. W programie m.in. tworzenie mapy „Potemomaniaków”, karaoke, panel dyskusyjny, przebieranie się w postaci ze skeczów kabaretu, quiz wiedzy czy zgadywanka „nazwij tą melodię”. Wstęp wolny, a zgłoszenie uczestnictwa odbywa się poprzez stosowny formularz.

Koncert promenadowy

W niedzielę (20.08) o godz. 18, Orkiestra Dęta Zastal zaprasza na koncert promenadowy, który odbędzie się w amfiteatrze przed filharmonią. Zespół obchodzi w tym roku jubileusz 76-lecia. W programie: fragmenty z musicali „New York”, marsze koncertowe, muzyka z bajek: „Aladyn”, „Jak wytresować smoka” czy „Piękna i bestia”, walce i polki wiedeńskie np. „Wesoły pociąg”, swing, a także muzyka klasyczna w lekkiej formie i przeboje minionych lat jak „Diana”. Wstęp wolny.

Sztuka na deptaku

We wtorek oraz w środę (22-23.08) zielonogórski deptak opanują buskerzy z Japonii, Włoch, Bułgarii, Malezji, Argentyny i innych krajów. Zaprezentują programy artystyczne i rozrywkowe. Tworząc swoje autorskie pokazy, artyści mają wolność wyboru i śmiało czerpią z teatru, tańca, akrobatyki, żonglerki i wielu innych dziedzin. Busker Tour to objazdowy uliczny festiwal interdyscyplinarny sztuk performatywnych i tzw. Nowego Cyrku (opanowanie ruchów własnego ciała i rekwizytów oraz umiejętności opowiadania historii za pomocą efektów iluzjonistycznych, akrobatyki, klaunady, żonglerki czy tańca). W tym roku oprócz pokazów ulicznych w godz. 12-20 na deptaku oraz 20-22 na placu przy filharmonii, odbędzie się również część kabaretowa, podczas której w klubie festiwalowym o godz. 23 (Piekarnia Cichej Kobiety) obejrzeć będzie można zarówno popisowe, jak i programy zaproszonych artystów. Wstęp wolny.

Lato Muz zaprasza

W środę (23.08) o godz. 17 rozpocznie się bezpłatny spacer po Zielonej Górze z przewodnikiem „Ciekawostki geograficzne Zielonej Góry” w ramach akcji „Nie nudzę się latem”. W czwartek (24.08) w parku pałacu w Starym Kisielinie (filia ZOK) będzie można sobie od 17.30 do 21 potańczyć. Wieczorem o 19, w ramach „Odwiedzin na urodziny” na scenie na placu Teatralnym z recitalem, zagości znany aktor – Tadeusz Chudecki. W piątek (25.08) o 18.30 także na pl. Teatralnym, Studio Integracji Społecznej Bingo przeprowadzi animacje taneczne „Od przedszkola do seniora”, o 20 w Cafe Noir zaśpiewa Anna Kalinowska, zaś w godz., 20-22 na Winnym Wzgórzu pod Palmiarnią odbędą się nocne obserwacje nieba w ramach akcji „A niebo gwiaździste nade mną...”. Szczegóły na stronach organizatorów.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Łemkowskie granie i nie tylko

W sobotę, 19.08 od godz. 19 na scenie na Starym Rynku, w ramach cyklu „Dobry Wieczór Gorzów”, odbędą się "Spotkania z kulturą łemkowską". Podczas tegorocznej edycji gościć będziemy zespół folkowy „Nadija” ze Szprotawy, zespół folkowy „Efir” z Wrocławia oraz Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa. W niedzielę (20.08) też od 19, warto nastawić się na klimaty bałkańsko-cygańskie oraz na „wschodnią nutę”. Na zakończenie odbędzie się także ognisty pokaz flamenco. Wstęp wolny.

Różności z Gorzowa

W ramach „Pikników Chopinowskich” w niedzielę (20.08) o godz. 17 wystąpi znany pianista Michał Szymanowski. Będą koce, leżaki, a przede wszystkim - dźwięki najpiękniejszej muzyki klasycznej na żywo. Warto zabrać czapki, parasole i coś dla ochłody, gdyż aura zapowiada się gorąca. Nie spocznie także Wartownia na Błoniach nad Wartą. Szykujcie się zatem Państwo na dobrą muzykę taneczną i nie tylko.

ŻAGAŃ

W niedzielę (20.08) o 17.30, Żagański pałac Kultury zaprasza na monodram „Ja Księżna” w wykonaniu Aleksandry Groszek, aktorki teatru Księżnej Doroty, w reżyserii Tomasza Siemiona.

KOŻUCHÓW

W niedzielę 20.08.2023, godz. 19 w sali koncertowej Centrum Kultury ,,Zamek" w Kożuchowie zabrzmi muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego. Towarzyszyć mu będą: Jadwiga Macewicz - wokal, Mariusz Wawrzyńczyk - wokal, Przemysław Szczotko - wokal, Kamila Susłowicz - Żmijak - skrzypce, Beata Gołemberska - skrzypce, Ewa Schuhmacher - altówka, Bożena Kotwińska - wiolonczela, Karolina Maszk-Mogiła - flet i Grzegorz Bugaj - słowo o muzyce. Wstęp płatny.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

W niedzielę 20 sierpnia o godz. 17.00, w amfiteatrze im. Jerzego Trepczyka odbędzie się kolejna edycja "Niedzieli z Folklorem" - koncertu, którego gospodarzem jest Zespół "Drzewiczanie". W tym roku na scenie Amfiteatru zaprezentują się zespoły z Kujaw oraz z Rzepina.

  • Zespół HARMONIA (z Górska)
  • Kapela ŁUBIANIOKI (z Łubianki)
  • Kapela KAZIUKI (z Rzepina)

Wszystkie zespołu mają na swoim koncie sukcesy na różnego rodzaju konkursach, przeglądach, festiwalach kultury ludowej. Wstęp wolny.

WYDARZY SIĘ

  • 19.08 – Letnie spacery z przewodnikiem „Szlakiem dzieciństwa”, Muzeum Etnograficzne, Zielona Góra-Ochla,
  • 25-26.08 – Festiwal „Szprotawskie Magdalenki”, Szprotawa,
  • 25-27.08 – Dni Żar,
  • 25-27.08 – IX Dym Festiwal, Gorzów Wielkopolski,
  • 26.08 – Miej Czas na koncerty - występ Tomasza Makowieckiego, Amfiteatr MCK, Gorzów Wlkp.,
  • 26.08 – Letnie spacery z przewodnikiem „Szlakiem ginących zawodów”, Muzeum Etnograficzne, Zielona Góra-Ochla,
  • 26.08 – Koncert „Słoń”, Zbąszynecki Ośrodek Kultury,
  • 1.09 – Pożegnanie wakacji z piosenką autorską, RCAK Zielona Góra,
  • 2.09 – Koncert zespołu „Tulia”, Gorzów Wielkopolski,
  • 2.09 – Warsztaty jazzowe, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
  • 3.09 – Koncert zespołu „Poparzeni kawą”, Gorzów Wlkp.,
  • 8-16.09 – Winobraniowe Spotkania Teatralne, Lubuski Teatr, Zielona Góra,
  • 9.09 - Wystawa fotografii klubu fotograficznego Fotooko, BWA Zielona Góra,
  • 9.09 – Wystawa plakatu winobraniowego z lat 1965-2020, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra,
  • 9-17.09 – Dni Zielonej Góry – Winobranie,
  • 16-17.09 – XIV. Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej, Krosno Odrzańskie,
  • 22-24.09 – Bachanalia Fantastyczne 2023, Zielona Góra,
  • 23.09 – Koncert jesienny Orkiestry Dętej Zastal
  • 23.09 – Festiwal „Na styku kultur”, Leszno Górne, patronat GL,
  • 6-20.10 – X. Festiwal Muzyki Współczesne im. W. Kilara, Gorzów Wlkp., patronat GL,
  • 28.10 – Koncert Steczkowska/Demarczyk & Royal Symphony Orchestra, Gorzów Wielkopolski,
  • 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury,
  • 25.11. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 18.12 – Wspólne kolędowanie z ze społem „Enej”, Gorzów Wlkp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska