Zobacz, w jaki sposób możesz zostać bohaterem! Satysfakcja i duma gwarantowane!

Akcja specjalna Bo płynie w nas życie
Udostępnij:
Najcenniejszy lek ratujący życie płynie w tobie i masz go spore ilości. Nie można go nigdzie kupić, nie ma jego zamienników i niestety wciąż nie jesteśmy go w stanie wyprodukować, choć nauka i medycyna wciąż idą naprzód. Mowa oczywiście o krwi. To właśnie krew jest życiodajnym płynem, którego niestety w ostatnim czasie brakuje. W okresie letnim w bankach krwi pojawiają się jej braki.

I tu piłka jest po twojej stronie. Jeśli spełniasz kryteria zostania krwiodawcą to... zostań nim! Przyjdź do centrum krwiodawstwa i uratuj życie innych osób. Krew, którą oddasz podczas jednej wizyty, wystarczy dla trzech osób. Tak: dla trzech osób! Ty poświęcasz jedną godzinę, a innym dajesz tym samym szansę na długie i szczęśliwe życie. To jest supermoc, którą ma wielu z nas. Dlaczego więc z niej nie skorzystać? Powód do dumy będzie to ogromny. Oprócz radości zyskasz też kilka przywilejów.

Razem możemy więcej. Dołącz do nas!

Mając świadomość, jaka jest sytuacja w centrach krwiodawstwa, postanowiliśmy działać. Zorganizowaliśmy akcję „Bo płynie w nas życie”. To kampania informacyjna promująca krwiodawstwo i trwa od początku wakacji. Do naszej akcji z chęcią dołączyły lubuskie firmy i organizacje, dla których nasze wspólne dobro jest ważne (wszystkich partnerów wymieniamy poniżej artykułu - dop. red.).
Prowadzona kampania odbiła się oczywiście szerokim echem także wśród pracowników redakcji „Gazety Lubuskiej”, którzy dzięki niej też postanowili zostać krwiodawcami! Wspólnie odwiedzili Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze i zrobili „mały - wielki” uczynek. Już po zakończonej procedurze i donacji Renata Pękala, dyrektor Działu Reklamy „GL” powiedziała „Jestem z siebie dumna”. Dla tego uczucia dumy, warto pójść w jej ślady i dołączyć do grona krwiodawców.

Kto może zostać dawcą

- Czekamy na osoby, które są pełnoletnie, zdrowe, wypoczęte, po lekkim śniadaniu. U nas taka osoba będzie miała zbadaną krew pod kątem poziomu hemoglobiny, sprawdzimy, czy spełnia wszystkie kryteria, zostanie zbadana przez lekarza, zakwalifikowana i będzie mogła oddać krew, którą później otrzymają chorzy - mówi lek. med. Monika Giblewska, kierownik działu dawców i pobierania RCKiK w Zielonej Górze.

Jednocześnie podkreśla, jak ważne jest dołączenie do grona krwiodawców.

- Nie jesteśmy w stanie wyprodukować krwi sztucznie. Krew to tylko żywy dawca, który przyjdzie do nas, odda krew i tę krew dostanie chory. W żaden inny sposób nie możemy temu choremu pomóc i zastąpić tej krwi czymkolwiek innym - dodaje.

Sam pobór krwi trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15-minutowy odpoczynek.

Jak często możemy oddawać krew?

- Mężczyźni mogą oddawać krew sześć razy do roku, a minimalny odstęp między jedną a drugą donacją musi wynosić dwa miesiące. Z kolei kobiety mogą oddawać krew czterokrotnie w ciągu roku - wyjaśnia lek. med. Monika Giblewska.

Przed donacją wyśpij się, unikaj tłustych potraw

Jeśli już podjęliście decyzję, że oddacie krew, przygotujcie się do tego. Przede wszystkim bądźcie wypoczęci i nie idźcie do centrum krwiodawstwa na czczo! Przed oddaniem krwi zjedzcie lekki, niskokaloryczny posiłek, a na kilka godzin przed donacją unikajcie tłustych potraw (smalcu, masła, tłustej wędliny), ponieważ spożycie tych produktów może skutkować krwią lipemiczną (przetłuszczoną), która nie nadaje się do celów zdrowotnych. Na pół godziny przed oddaniem krwi nie sięgajcie też po papierosy!

Dawcy krwi mogą liczyć na przywileje

Jednym z nich jest możliwość regularnego monitorowania stanu swojego zdrowia. Każda próbka krwi jest bardzo dokładnie badania: oznacza się grupę krwi, wykonuje morfologię, test na obecność żółtaczki typu B i C, kiły i wirusa HIV. Dawca może dostać wszystkie wyniki badań, jeśli tylko zgłosi taką potrzebę w rejestracji.

Krwiodawcy przysługują obecnie dwa dni zwolnienia od wykonywania czynności służbowych po oddaniu krwi lub jej składników (dzień oddania krwi i następny). Ponadto krwiodawca może liczyć na zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi.
To nie wszystko! Każdemu, kto oddał krew, przysługuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal, w którego skład mogą wchodzić: czekolady, wafelki i soki.

Co jeszcze? Honorowym Dawcom Krwi przysługuje ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa.
Z kolei zasłużonym dawcom pewne leki przysługują ze zniżkami. Można je otrzymać na podstawie recepty wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Kolejna ważna kwestia to możliwość skorzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych: ze świadczeń w placówkach opieki zdrowotnej i z usług farmaceutycznych w aptekach. Dotyczy to Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Po otrzymaniu tego tytułu oraz oddaniu określonej ilości krwi lub jej składników istnieje również możliwość uzyskania zniżek w komunikacji miejskiej.

Na krwiodawców czeka jeszcze jeden przywilej. Możliwe, że o tym nie słyszeliście, ale istnieje Akcja Dawcom w Darze. To inicjatywa, która wspiera ideę krwiodawstwa. Do akcji włączyło się wiele firm, instytucji, hoteli i lokali gastronomicznych, które udzielają krwiodawcom zniżki od 5 do 50 proc. (mapa punktów dostępna jest na stronie internetowej www.dawcomwdarze.pl).

Oddawanie krwi jest w 100 proc. bezpieczne!

Przede wszystkim w centrach krwiodawstwa używa się jednorazowego sprzętu, a pobranie krwi jest całkowicie bezpieczne. Nie istnieją też schorzenia wynikające z regularnego oddawania krwi. 450 ml krwi pełnej to zaledwie 8-9 proc. ogólnej objętości krwi.
Organizm regeneruje tę stratę bardzo szybko. U niektórych krwiodawców może pojawić się czasami siniec w miejscu ukłucia.

- Oczywiście dla organizmu krwiodawcy jest to wysiłek, więc zgodnie z ustawą ma dwa dni wolnego. Krwiodawca po oddaniu krwi bądź innych składników otrzyma posiłek regeneracyjny i musi w tym dniu odpoczywać. To jest najważniejsze, a także cieszyć się, że mógł pomóc innym - dodaje lek. med. Giblewska.

Zobacz, w jaki sposób możesz zostać bohaterem! Satysfakcja i duma gwarantowane!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie