Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostań dawcą szpiku!

Dorota Lipnicka
Dorota Lipnicka
Fundacja Przeciwko Leukemii ma już pięć lat.

W Polsce rocznie około 10 tys. osób choruje na białaczkę. Chociaż diagnoza ta często brzmi dla chorego jak wyrok, tak wcale być nie musi. Jedną ze skutecznych metod leczenia białaczki jest przeszczep szpiku.

Fundacja „Przeciwko Leukemii” pomaga chorym znaleźć dawców szpiku. - Po śmierci syna, który również chorował na białaczkę, poczułem, że muszę coś zrobić dla innych. Zacząłem działać w fundacji - opowiada Jacek Baczyński członek zarządu fundacji.

Na terenie naszego powiatu fundacja działa od 5 lat. Swoje urodziny obchodzić będzie w poniedziałek, 19 października, w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Impreza rozpocznie się o godz. 13.00. Na początku prezes fundacji Henryk Siegierta wraz z Jackiem Baczyńskim przedstawią informację na temat dawstwa szpiku. - Dla nas liczy się jakoś naszych potencjalnych dawców, a nie ilość. W naszej bazie znajdują się tylko osoby świadome, które posiadają wiedzę jak wygląda przeszczep - opowiada J. Baczyński.

Podczas spotkania na scenie wystąpią także zrealizowani dawcy szpiku kostnego oraz biorcy wraz z swoimi rodzinami. Wyemitowany zostanie także film pt. „Szpik na szczyt”. Jest to m. in. relacja himalaistki Anki Czerwińskiej z jej wyprawy na K2. W miesiąc po oddaniu szpiku stanęła pod K2. Ania uratowała Dorotę z Sosnowca, matkę małego chłopca. Wydarzenie zakończy koncert jazzowego zespołu „Patsy Gamble”.

We wtorek i środę każda pełnoletnia osoba, która chce zostać dawcą szpiku, będzie mogła oddać 5 ml krwi i trafić do bazy dawców. Akcja będzie miała miejsce we wtorek w Liceum Ogólnokształcącym w Skwierzynie, od godz. 9.00 do godz. 13. 00, a w środę w ekonomiku w Międzyrzeczu od godz. 9.00 do godz. 14.00. Średnio co 70 dawca funkcjonujący w rejestrze oddaje szpik choremu.

W naszym powiecie mamy 18 dawców zrealizowanych, czyli takich, którzy już oddali szpik. Pobiera się go na dwa sposoby. Z talerza kości biodrowej, wówczas pobranie odbywa się w znieczuleniu ogólnym, dawca nie odczuwa bólu, a na ciele nie pozostają żadne trwałe ślady.

Drugi sposób to pobranie szpiku metodą separacji komórek z krwi obwodowej, po uprzednim podaniu dawcy czynnika wzrostu stymulującego podział komórek krwiotwórczych. Aby przeczep był możliwy, musi występować zgodność antygenów transplantacyjnych pomiędzy dawcą, a biorcą.

Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi. Ty też możesz podarować komuś szansę na nowe życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska