41. Cross Żagański (wideo, zdjęcia)

W dniu 28 marca na terenie Nadleśnictwa Żagań rozegrany został 41.Cross Żagański o Puchar Wielkiej Ucieczki który był podsumowaniem 71. rocznicy Wielkiej Ucieczki. Impreza biegowa kolejny raz zgromadziła blisko 400 osób z całej Polski. Zawodnicy mieli do pokonania trasę o długości 10 km składającą się z 2 pętli każda po 5 km.
W dniu 28 marca na terenie Nadleśnictwa Żagań rozegrany został 41.Cross Żagański o Puchar Wielkiej Ucieczki który był podsumowaniem 71. rocznicy Wielkiej Ucieczki. Impreza biegowa kolejny raz zgromadziła blisko 400 osób z całej Polski. Zawodnicy mieli do pokonania trasę o długości 10 km składającą się z 2 pętli każda po 5 km. Sam udział w biegu to nie wszystko, to także świetna lekcja historii. Podczas całodniowej imprezy oprócz biegania była możliwość zwiedzenia repliki baraku nr 104, z którego uciekali jeńcy Stalagu Luft III w 1944 roku. Ponadto uczestnicy mogli zwiedzić za darmo Muzeum Obozów Jenieckich, zobaczyć z bliska czołg Leopard 2A5 oraz T-34 Rudy 102. Na koniec zawodnicy biegli trasą legendarnej Wielkiej Ucieczki. W między czasie można było odwiedzić stoisko promocyjne Nadleśnictwa Żagań. Trasa biegu licząca 10 km była wymagająca, dodatkowo na trasie występowały przeszkody: zwalone drzewo, snopki ze słomą czy na sam koniec błotniste kałuże oraz betonowa rampa kolejowa. W klasyfikacji mężczyzn najlepsze lokaty uzyskali Paweł Olijnyk, Szymon Belgrau i Kamil Makoś. O 4. miejsce zaciekle rywalizowali Adama Marysiak i jeden ze współorganizatorów imprezy Karol Cząstka. Ostatecznie Marysiak wygrał o ułamki sekund. Najlepsza z Pań była Swietłana Olijnyk i Aleksandra Pochranowicz. Na drugim kole Ukrainka uciekła Polce i pewnie wygrała. Trzecia była Anna Pogorzelska. Nadleśnictwo Żagań reprezentował Marcin Cieślik, który 10 km trasę crossu ukończył w czasie 50.01. Po biegu głównym na dystansie 1300 metrów rywalizowały również dzieci. Na starcie stanęło 61 osoby, w wieku od 4 do 15 lat. Po dekoracji najlepszych miejsc każdy zawodnik za okazaniem swojego numeru startowego miał możliwość wylosowania cennej nagrody rzeczowej. Dzięki licznym sponsorom takim jak Pałac Książęcy, Urząd Miasta Żagań, Nadleśnictwo Żagań nagród było blisko 60 m.in. buty biegowe, plecaki, koszulki, rękawiczki, kołdry wełniane, książki, a nawet saperki. Wyniki oraz galeria zdjęć dostępna na stronach http://www.super-sport.com.pl/wyniki/wyniki-2015/375-41-cross-zaganski-wyniki.html http://www.cross.zagan.pl/

Materiał oryginalny: 41. Cross Żagański (wideo, zdjęcia) - Gazeta Lubuska