Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ach Winobranie! Jak przed laty świętowała Zielona Góra? Tuż przed świętem otwarta została wystawa pocztówek i zdjęć

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Jak wyglądało Winobranie w przedwojennej Zielonej Górze, a jak po wojnie? Można zobaczyć na zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji zielonogórzanina Grzegorza Biszczanika. Wystawa „Winobrania sprzed lat” będzie otwarta do końca miesiąca.

Winobranie. Jak kiedyś świętowała Zielona Góra?

Na kilka dni przed oficjalnym rozpoczęciem święta Zielonej Góry, w siedzibie Stowarzyszenia Warto jest pomagać otwarta została wystawa fotografii i pocztówek z kolekcji dr. Grzegorza Biszczanika „Winobrania sprzed lat”.

– W naszej galerii, co jakiś czas odbywają się różnego rodzaju nietypowe wystawy. W związku z podwójnym jubileuszem miasta zapraszamy na wystawę pocztówek i fotografii dotyczących Winobrania – zachęca do obejrzenia ekspozycji Grzegorz Hryniewicz, prezes Stowarzyszenia Warto jest pomagać. – Grzegorz Biszczanik wyszukał bardzo ciekawe oryginalne fotografie i pocztówki z Winobrania sprzed lat.

Na wystawie można zobaczyć też ręcznie utkany dawny herb miasta oraz talerze związane tematycznie z Winobraniem.

– Jestem stuprocentowym zielonogórzaninem, tutaj się urodziłem, wychowałem, założyłem rodzinę – mówi o źródłach pasji historyk Grzegorz Biszczanik. – Zaczęło się ponad 20 lat temu, kiedy została zakupiona pierwsza karta pocztowa z widokiem Elżbietanek. Ta kolekcja się powiększała aż doszła do przeogromnych rozmiarów, do paru tysięcy kart pocztowych z Zielonej Góry. Jeśli chodzi o Winobranie to szczególny zbiór kart które przedstawiają to najważniejsze święto miasta, gdzie były różnego rodzaju kolorowe pochody, występy. To zbiór, który pokazuje, jak miasto świętowało.

Przed rozpoczęciem Winobrania w Zielonej Górze można przenieść się w czasie do poprzednich edycji święta

Ach Winobranie! Jak przed laty świętowała Zielona Góra? Tuż ...

Zielona Góra na starych pocztówkach. Jak je znaleźć?

G. Biszczanik wyszukuje karty pocztowe na giełdach staroci krajowych i zagranicznych oraz aukcjach internetowych, na których czasem spadkobiercy wyprzedają kolekcje lub sami kolekcjonerzy. – To jest mnóstwo czasu, pasji i miłości do miasta, żeby wyszukiwać tego typu walory - dodaje pasjonat historii Zielonej Góry.

Najstarsze prezentowane na wystawie karty pochodzą z 1900 roku. Najmłodsza jest z 2020 roku.

– Można zobaczyć, jak Winobranie wyglądało przez 120 lat. Wystawa jest podzielona na trzy części, Winobranie przedwojenne, pierwsze lata powojenne, trzecia część obejmuje lata 90. i współczesne – wyjaśnia kolekcjoner.

Ekspozycję można oglądać do końca września, od poniedziałku do piątku, w godz. 12 – 18 w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Wazów 3 w Parku Tysiąclecia.

Grzegorz Biszczanik
Urodzony w 1983 roku, rodowity zielonogórzanin, doktor nauk humanistycznych. Historyk, regionalista, filokartysta. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Lubuskiego Towarzystwa Naukowego. Autor książek "Nieznane twarze Zielonej Góry", "Wczoraj Grünberg - dziś Zielona Góra, internetowego cyklu historycznego "Nieznana Zielona Góra" oraz kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych z dziejów Zielonej Góry i Ziemi Lubuskiej. Laureat nagrody Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za Najlepszą Książkę popularnonaukową 2019 podczas Lubskiego Wawrzynu Literackiego, nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Zielonej Góry 2020, nagrody za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu "Złoty Dukat Lubuski".

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Fundacja Tłocznia zaprasza na Winobranie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska