Akcja STOP DOPALACZOM w gminach Jasień, Lubsko, Przewóz i Żary

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Inicjatywa STOP DOPALACZOM organizowana przez „Gazetę Lubuską”, zawitała do kolejnych gmin. Tym razem dołączyły do nas gminy: Jasień, Lubsko, Przewóz oraz Żary. Do młodzieży szkolnej trafił komiks edukacyjny „Mocarz”, który ma być przestrogą dla młodzieży przed eksperymentowaniem z substancjami psychoaktywnymi. Archiwum prywatne
Inicjatywa STOP DOPALACZOM organizowana przez „Gazetę Lubuską”, zawitała do kolejnych gmin. Tym razem dołączyły do nas gminy: Jasień, Lubsko, Przewóz oraz Żary. Do młodzieży szkolnej trafił komiks edukacyjny „Mocarz”, który ma być przestrogą dla młodzieży przed eksperymentowaniem z substancjami psychoaktywnymi.

- Przystąpiliśmy do akcji „Mocarz”, ponieważ chcemy uświadomić uczniom gimnazjum , jak działają dopalacze i co dzieje się z osobą po ich zażyciu. Przekaz w postaci komiksu ma formę młodzieżową, która obrazuje w sposób realistyczny problem dopalaczy. Nazwa komiksu nawiązuje do popularnego dopalacza. Po zażyciu Mocarza nie ma się kontroli nad własnym ciałem, a lekarze są bezsilni w pomocy osobom pod wpływem dopalaczy i to właśnie przedstawia komiks - mówi Bartłomiej Sówka, pełnomocnik uzależnień w gminie Lubsko.

Jeśli komukolwiek wydaje się, że ma świadomość, jak działa substancja Mocarz czy inne tego typu środki, jest w dużym błędzie. Nikt bowiem nie wie, jaka może być reakcja osób, które zdecydowały się wziąć dopalacze. Agresja, brak kontroli nad własnym ciałem, drgawki i brak świadomości, to tylko niektóre objawy. Dopalacze to tykająca bomba zegarowa - już od pierwszego ich zażycia narażamy się na ryzyko utraty zdrowia. Są również zarejestrowane przypadki śmiertelne po ich zastosowaniu.

- Chciałbym, aby po przeczytaniu komiksu młodzież wiedziała, była w pełni świadoma, jak przerażające skutki niesie za sobą zażywanie dopalaczy. Lepiej, by młodzi ludzie poświęcali czas wolny np. na aktywność sportową, by uczniowie w tym upatrywali sensu, piękna, a nie w dopalaczach, które niestety bywają popularne w kręgach młodzieży - komentuje Ryszard Klisowski, wójt gminy Przewóz.

Dopalacze mają na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego. Ich skład chemiczny ulega ciągłej zmianie, a co gorsza, producenci tych środków nie podają zwykle ich pełnego składu chemicznego.

- Warto organizować tego typu inicjatywy społeczne, by uświadomić młodym ludziom, że nie mogą przegrać swojego życia! Modne wśród młodzieży dopalacze to nic innego, jak narkotyki - mówi terapeuta Jarosław Stefanowicz z Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii, który przyłączył się do akcji organizowanej przez „Gazetę Lubuską”.

Do akcji społecznej wymierzonej przeciw dopalaczom, wciąż przystępuje młodzież z kolejnych zakątków naszego regionu. Jest to znakomity dowód na to, że samorządowcy, nauczyciele, a także sami uczniowie nie boją się podejmować trudnych tematów i stawiać czoła problemom współczesnego świata.

- Gmina Jasień przystąpiła do akcji STOP DOPALACZOM. Uważamy, że komiks jest inną formą dotarcia do młodzieży gimnazjalnej borykającej się z różnymi, własnymi problemami. Młodzi ludzie często nie do końca zdają sobie sprawę ze skutków zażywania dopalaczy. Staramy się więc systematycznie organizować dla młodzieży spotkania ze specjalistami, żeby otrzymywali wiedzę rzetelną, ale każdy nowy sposób dotarcia do każdej osoby indywidualnie jest wart wsparcia - mówi kierownik referatu w gminie Jasień, Ewa Urban.

Młodzież musi mieć świadomość, że od dopalaczy, podobnie jak od narkotyków, można się bardzo łatwo uzależnić. Wtedy zamiast zostać kowalem własnego losu, kontrolę nad naszym życiem i ciałem przekazujemy ciemnym mocarzom - dopalaczom, którym służyć mogą jedynie jednostki słabe, jednostki, które nie mają sił, by stawić czoła rzeczywistości. Dopalacze mogą sprawić, że niewinna zabawa może w bardzo łatwy sposób zamienić się w dramat...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie