MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alimenty i małżeństwo

Redakcja
Na pytania Czytelników odpowiadają Wojciech Bujko, radca prawny oraz Zbigniew Zajko, aplikant radcowski (były wicekonsul w Konsulacie Generalnym RP w Kolonii) z Kancelarii Radców Prawnych Bujko, Cierpioł s.c. specjalizującej się w polsko - niemieckim obrocie prawnym.

- Czy mogę uzyskać alimenty zasądzone przez Sąd Rejonowy w Zielonej Górze od ojca mojego dziecka, który jest obywatelem Niemiec, zamieszkuje na stałe w RFN i nie płaci alimentów na dziecko? Dziecko urodziłam będąc stanu wolnego, ojciec uznał dziecko w Polsce.
- Istnieją dwie możliwości wyegzekwowania alimentów od dłużnika przebywającego za granicą. Pierwsza to skorzystanie z Konwencji nowojorskiej o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą z 1956 r. Na jej podstawie należy zwrócić się do Sądu Okręgowego - Wydziału Cywilnego - w Zielonej Górze z wnioskiem o przesłanie do sądu w Niemczech właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego dokumentów upoważniających ten sąd czy inny organ zagraniczny do przeprowadzenia egzekucji, w celu uzyskania alimentów. Do wniosku należy dołączyć:

  • pełnomocnictwo dla organu zagranicznego
  • odpis wyroku zasądzającego alimenty ze stwierdzeniem prawomocności i wykonalności
  • zupełny odpis aktu urodzenia dziecka
    Pracownicy sądu udzielają szczegółowych informacji o procedurze postępowania oraz o dodatkowych dokumentach, zależnych od indywidualnego przypadku. Jednakże najważniejszą kwestią jest wskazanie dokładnego adresu zamieszkania dłużnika alimentacyjnego w Niemczech.

    Drugą możliwość wyegzekwowania zasądzonych w Polsce alimentów z zagranicy przewiduje instytucja europejskiego tytułu egzekucyjnego, która umożliwia prowadzenie szybkiej i nieskomplikowanej egzekucji w państwach członkowskich UE dla roszczeń bezspornych. Osoba uprawniona do otrzymywania alimentów powinna zwrócić się ze stosownym wnioskiem do tego samego sądu, który wydał orzeczenie. Sąd wyda zaświadczenie europejskiego tytułu egzekucyjnego. Następnie należy zwrócić się do właściwego organu egzekucyjnego w Niemczech (komornika) i przedstawić następujące dokumenty:
  • odpis polskiego orzeczenia
  • odpis zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego
  • na żądanie komornika tłumaczenie ww. dokumentów na język niemiecki dokonane przez tłumacza przysięgłego.

    - W 1990 r. wyszłam za mąż w Niemczech, po 3 latach rozwiodłam się również w RFN. Obecnie mieszkam w Polsce i chciałabym ponownie wyjść za mąż. Urząd stanu cywilnego nie chce mi wydać zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego. W jaki sposób mogę uzyskać te zaświadczenie?
    - Dokumentami niezbędnymi do wydania przez USC takiego zaświadczenia jest przedłożenie polskiego aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. Z uwagi na fakt, iż rozwód w RFN był orzeczony w 1993 r. niemiecki wyrok rozwodowy powinien zostać uznany przez właściwy dla miejsca zamieszkania sąd okręgowy w Polsce. Należy zatem złożyć wniosek do sądu o uznanie niemieckiego wyroku. Do wniosku powinien zostać dołączony odpis niemieckiego wyroku z klauzulą prawomocności i tłumaczeniem na język polski oraz akt małżeństwa. Sąd po przeprowadzonym postępowaniu wydaje orzeczenie o uznaniu niemieckiego wyroku. Następnie należy złożyć wniosek w USC właściwym dla miejsca zamieszkania w Polsce o umiejscowienie niemieckiego aktu małżeństwa tj. wpisanie niemieckiego aktu małżeństwa do polskich ksiąg stanu cywilnego. Do wniosku należy dołączyć uwierzytelniony odpis z tzw. księgi rodzinnej (beglaubigte Abschrift aus dem Familienbuch) wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski. Ponadto należy przedłożyć orzeczenie polskiego sądu w sprawie uznania niemieckiego wyroku rozwodowego, celem sporządzenia stosownej adnotacji w akcie małżeństwa.

    Po załatwieniu powyższych formalności USC wyda zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego.

    (gm)
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska