MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aż 70 tys. mieszkańców Lubuskiego ma kłopot ze spłacaniem długów

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Blisko 71 tysięcy Lubuszan nie radzi sobie z terminowym płaceniem rachunków i kredytów. Zalegają oni ze spłatą ponad miliarda złotych. Najmniej problemów finansowych mają mieszkańcy Podkarpacia.

Od dwóch lat rośnie liczba osób, które mają kłopot ze spłacaniem długów. Obecnie ponad dwa miliony ludzi w Polsce boryka się z tym problemem. Na tysiąc mieszkańców naszego kraju 55 osób nie płaci w terminie zobowiązań (dwa lata temu było ich 43). Pod tym względem mieszkańcy województwa lubuskiego znajdują się w czołówce, zajmując drugie - po zachodniopomorskim - miejsce w Polsce. U nas bowiem aż 70 na tysiąc mieszkańców nie radzi sobie z długami (dwa lata temu - 56).

Jak zauważa Mariusz Hildebrand, prezes zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor kwota przeterminowanych płatności rośnie stale o około 10 miliardów złotych rocznie. Suma zaległości wynosi dziś 35,4 miliarda złotych. Jest wyższa o blisko 150 procent od kwoty sprzed dwóch lat i o 42 procent w porównaniu z rokiem 2010.

Ile zalegają Lubuszanie? Miliard i 38 milionów złotych. Ale nie tylko my nie możemy spać spokojnie. Aż w 13 spośród 16 województw w Polsce odnotowano zaległości przekraczające miliard złotych. Ślązacy do oddania mają ponad 6,7 miliarda, mieszkańcy woj. mazowieckiego - 4,8 miliarda, a wielkopolskiego - 3,3 miliarda złotych.

Możemy się pocieszyć, że najbardziej zadłużone osoby nie pochodzą z Lubuskiego. Rekordziści bowiem reprezentują Mazowsze, jeden ma 96,3 mln zł, a drugi - 37,8 mln zł długu.

Kim jest najczęstszy dłużnik? Według Krajowego Rejestru Długów - to mężczyzna w wieku 26-35 lat. Ale i wśród starszych osób nie brakuje tych, którzy popadli w finansowe tarapaty.

- Zaczęło się od małego kredytu na remont. Pracy było dużo, bo budynek stary, poniemiecki wymagał gruntownych zmian. Trzeba było sięgnąć po kolejną pożyczkę - przyznaje pani Janina z powiatu krośnieńskiego. - Na początku nie było problemu ze spłatą rat. Ale mąż zachorował, a po kilku miesiącach padł jego zakład pracy. No i wpadliśmy w pułapkę...

- Myślałem, że w tym roku dołączą od tych, którzy ,,wiszą” bankom raty. Mam kredyt na mieszkanie we frankach szwajcarskich. Denerwowałem się bardzo, gdy ,,szedł” w górę - przyznaje Marcin, właściciel trzypokojowego mieszkania w Zielonej Górze. - Z żoną przeżywaliśmy chwile grozy, ale jakoś wszystko dobrze się skończyło.

Okazuje się, że wzrost kursu franka szwajcarskiego nie spowodował wielkiego zamieszania w długach. Z danych InfoMonitora wynika też, iż kredyty mieszkaniowe należą do najlepiej spłacanych. Najgorzej wygląda sytuacja w przypadku tych konsumpcyjnych.

- Bierzemy pod uwagę różne możliwości i przede wszystkim, gdy pojawią się jakieś kłopoty, idźmy do banku - usłyszeliśmy w jednym z banków. - Nie warto odmawiać, gdy bank proponuje różne rozwiązania, rozkłada zaległości w czasie. Kolejne kroki mogą być bardziej bolesne.

Czytaj też: Lubuszanie w czołówce dłużników

LICZBA OSÓB NIESPŁACAJĄCYCH ZADŁUŻENIA
NA 1000 MIESZKAŃCÓW

* zachodniopomorskie - 78

* lubuskie - 70

* kujawsko-pomorskie - 69

* śląskie - 68

* pomorskie - 67

* dolnośląskie - 65

* warmińsko-mazurskie - 58

* łódzkie - 58

* wielkopolskie - 57

* mazowieckie - 49

* opolskie - 45

* lubelskie - 42

* podlaskie - 36

* małopolskie - 36

* świętokrzyskie - 33

* podkarpackie - 31

Czytaj też: Czy nasze samorządy żyją na krechę? Jak duże są długi poszczególnych gmin?

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska