Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Nowej Soli zaprasza do współpracy

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wystawa ekslibrisów będzie towarzyszyła obchodom 70-lecia instytucji
Wystawa ekslibrisów będzie towarzyszyła obchodom 70-lecia instytucji Arch. Biblioteki Miejskiej w Nowej Soli
Masz w domu piękne ekslibrisy? Jeśli tak, to pochwal się nimi i przynieś je do biblioteki w Nowej Soli. Pracownicy książnicy zapraszają do przyłączenia się do autorów majowej wystawy.

Ekslibris? Dziwne słowo. – Dziwne i dawne jak bibliofil. Bibliofil lubi książki. Jest na nie łasy i zazdrośnie ich strzeże. Oznacza je małymi obrazkami – często mistrzowskimi grafikami z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru. Te niewielkie cudeńka coraz rzadziej pojawiają się w książkach. Stają się eksponatami i przedmiotami pożądania kolekcjonerów. Nie są już stróżami książek, księgoznakami przypisanymi do konkretnego egzemplarza. Wychodzą ex libris, z książek (łac. ex libris – z książek). Stają się dedykowaną miniaturą graficzną – wyjaśnia Cezary Siciński z miejskiej biblioteki w Nowej Soli.

Książnica szykuje wystawę ekslibrisów w Galerii pod Tekstem. Ekspozycja pt. ,,Ekslibris - sztuka oznaczania książki" zostanie otwarta w środę, 10 maja, podczas 14. Tygodnia Bibliotek. - Zależy nam bardzo, żeby ekspozycja była jednym z ważniejszych wydarzeń w tym roku, kiedy to nasza biblioteka świętuje okrągłe 70. urodziny. Zachęcamy mieszkańców Nowej Soli do tego, by zostali współtwórcami wystawy. Liczymy bardzo na Was i na Wasze prywatne zbiory. Niech przyświeca nam wspólna idea, żeby razem stworzyć wspaniałą kolekcję, o której będzie w naszym mieście głośno – zaprasza C. Siciński.

Nie jest ważne, jaką są wykonane techniką, mogą to być linoryty, drzeworyty, akwaforty, plastikoryty, miedzioryty... Mogą to być też prace stworzone techniką własną, na przykład zwykłym piórem i tuszem. Właściciela takich bibliofilskich ,,skarbów" powinien podać imię i nazwisko, krótko opisać swoje eksponaty, podać datę ich powstania, a także oznaczenia autorskie i dane twórcy, wymiary oraz opis techniki, jaką zostały wykonane.

Biblioteka czeka na eksponaty (oryginały lub prace zeskanowane albo skserowane) do końca marca. Można je przynieść do biblioteki osobiście, można też przysłać elektronicznie na adres: [email protected].

Czytaj też: Sen o brązowych oczach, czyli Bodzio chce na Eurowizję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska