Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Była niezłomna w dążeniu do celu. Nie żyje Danuta Krojcig - zaangażowana społeczniczka

bt, eg
Danuta Krojcig 1961 - 2023
Danuta Krojcig 1961 - 2023 Mariusz Kapała
Przez wiele lat szefowała Ośrodkowi Integracji Społecznej w Zielonej Górze, który prowadzi hospicjum oraz zakład opiekuńczo-rehabilitacyjny dla seniorów. Dokładnie dwa miesiące temu doprowadziła do końca projekt rozbudowy Ośrodka.

Nie żyje Danuta Ewa Krojcig – działacz samorządowy, gospodarczy i społeczny, współtworzyła placówki zajmujące się osobami starszymi i niepełnosprawnymi, sekretarz stowarzyszenia „Ośrodek Integracji Społecznej”, współzałożycielka i prezes w latach 2000-2010 stowarzyszenia „Nasze dzieci” propagującego ideę rozwoju Pogotowia Opiekuńczego w Zielonej Górze, współwłaścicielka winnicy „Winna Stara Góra” w Górzykowie, założycielka Fundacji im. Danuty Krojcig, zajmującej się od 2004 r. udzielaniem pomocy i wspieraniem dzieci i młodzieży zagrożonej marginalizacją.

Mieszkańcy Zielonej Góry są poruszeni smutną wiadomością.

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Danuty Krojcig, radnej sejmiku, kultywatorki winiarskich tradycji oraz społeczniczki, która z ogromnym zaangażowaniem działała na rzecz osób starszych i schorowanych - podkreśla Urząd Miejski w Zielonej Górze.

Wyrazy współczucia rodzinie i bliskim Danuty Krojcig składa na portalu regionu Zarząd Województwa Lubuskiego.

Wspomnienie ostatniego spotkania w Warszawie sprzed zaledwie kilkunastu dni zamieściła na FB poseł na Sejm RP Elżbieta Anna Polak.

- Miałam takie ostatnie pożegnanie z naszą Danusią, byłyśmy razem 8 stycznia na spotkaniu z Ministrem Adamem Bodnarem z pomysłem Danusi budowy „Skrytki”- takiego Ośrodka dla bezdomnych kobiet z powodu przemocy.
Pokazałam Danusi Sejm i Senat, zjadłyśmy obiad w „ Czytelniku”. Rozmawiałyśmy cały dzień o dzieciach, wnukach- uwielbiała mówić o Zosi, wtedy promieniała. Rysowałyśmy w marzeniach te pokoje dla samotnych, bezdomnych kobiet, których los doświadczył przemocą i o potrzebie budowy jadłodajni dla bezdomnych. Danusia powiedziała wtedy: „ Nie mogę patrzeć jak Ci biedni ludzie stoją na dworze w kolejce po zupę wydawaną w okienku. Tak bardzo bym chciała zrobić taką dużą jadłodajnię z dachem i ścianami żeby wszyscy potrzebujący mogli się tu zmieścić”.
Od dzisiaj nasza Danusia jest już tam gdzie wszyscy przychodzą i wiecznie zostają, nikt nie jest bezdomny i głodny.
Niech spoczywa w spokoju będziemy o niej pamiętać - czytamy na profilu poseł Polak.

- Wczoraj miałem urodziny. Do wczoraj to były moje urodziny. Od teraz, oprócz odczucia upływającego czasu ten dzień będę kojarzył z odejściem Danki, kogoś kogo poznałem , szanowałem i wspominam bardzo ciepło za charyzmę, upór, za to kim po prostu była - napisał na FB animator kultury Bruno Aleksander.

Danutę Krojcig żegna zarząd i pracownicy Ośrodka Integracji Społecznej, którzy podkreślają, że była wizjonerką, osobą bezprecedensową i niezłomną w dążeniu do celu.

- Z głębokim żalem i ogromnym poruszeniem przyjęliśmy wiadomości o nagłej śmierci Wiceprezes naszego Ośrodka Danuty Krojcig, kobiety niezwykłej o ogromnym sercu i wrażliwości. Wizjonerka, osoba bezprecedensowa, niezłomna w dążeniu do celu. Zawsze gotowa do pomocy, zaangażowana w sprawy społeczne naszego miasta i regionu. Pogrążeni w smutku żegnamy Cudowną Osobę, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Pracownicy ośrodka składają rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom wyrazy głębokiego współczucia.

- Na górze zabrakło aniołów, pewnie dlatego... - pisze dziennikarz i prezenter Roman Awiński.

Danuta Krojcig Była Radną Województwa Lubuskiego (2009–2010), Przewodniczącą Rady Społecznej Szpitala w Ciborzu (od maja 2010 roku), „Społecznik Roku” 2006 w kategorii „Przyjaciel Roku”. Otrzymała także odznaczenie: Zasłużony dla szkolnictwa zielonogórskiego nadane przez Ministra Edukacji Narodowej.

Danuta Krojcig miała 63 lata.

Wideo: Pogrzeb ks. Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego:

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska