MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co wyróżnia żołnierzy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej?

Tomasz Hucał
Od 2006 roku czarny naramiennik po "Maczkowcach” odziedziczyli żołnierze 11. LDKPanc. Na zdjęciu zastępca dowódcy dywizji - gen. bryg. Mirosław Rozmus.
Od 2006 roku czarny naramiennik po "Maczkowcach” odziedziczyli żołnierze 11. LDKPanc. Na zdjęciu zastępca dowódcy dywizji - gen. bryg. Mirosław Rozmus. Fot. Aleksander Majdański
Od dwóch lat wojskowi z 11. LDKPanc wyróżniają się wśród innych kolegów z armii czarnym naramiennikiem.

- Czarny naramiennik to odznaka specjalna, honorowa, nadana 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w 1940 roku przez generała Władysława Sikorskiego za walki obronne w 1939 - wyjaśnia major Wiesław Chłopek z 11. LDKPanc.

Czarna Brygada
Odznaka została zatwierdzona w marcu 1941 r. - Była to odznaka w postaci czarnego naramiennika noszonego na lewej stronie kurtki i płaszcza. Czarny naramiennik wywodzi się z historii czarnych skórzanych płaszczy, kurtek noszonych przez żołnierzy 10. Brygady Kawalerii w czasie kampanii wrześniowej 1939, którą wówczas dowodził pułkownik Stanisław Maczek - tłumaczy major Chłopek. - Takie płaszcze były na wyposażeniu oficerów i chorążych 10. Brygady, co wyróżniało ją od innych jednostek Wojska Polskiego.

.

Z powodu tych właśnie "czarnych skór" i sukcesów odniesionych podczas walk 10. Brygady w 1939 r. (bohaterstwo, waleczność, odwaga jej żołnierzy, bardzo duża manewrowość), Niemcy nazwali 10 Brygadę Kawalerii "Die schwarze Brigade" (Czarna Brygada). W nazwie tej wyrazili respekt, jaki czuli spotykając na swojej drodze przeciwnika nie uległego i bardzo bitnego.

- Warto pamiętać, że przeciwnikiem 10. Brygady Kawalerii we wrześniu 1939 roku był niemiecki XXII Korpus Pancerny generała von Kleista, w skład którego wchodziły m.in. 2. Dywizja Pancerna i 4. Dywizja Lekka - zaznacza żagański żołnierz.

Bojowy duch

10. Brygada Kawalerii Pancernej była zasadniczym trzonem 1. Dywizji Pancernej. W 1943 r. Dywizja przyjęła prawo noszenia czarnego naramiennika. - Czarny naramiennik odziedziczony przez 1. Dywizję Pancerną, w ogromnym stopniu przyczynił się do zbudowania tego, co nazywamy "esprit de corps" - bojowy duch jednostki - wyjaśnia W. Chłopek.

Należy podkreślić, że 1. DPanc była jedyną wielką jednostką polską biorącą czynny udział w trzech kampaniach II wojny światowej. Dwukrotnie zmieniała strukturę organizacyjną, a nawet nazwę, niemniej jednak była prawowitą spadkobierczynią i kontynuatorką przedwrześniowej 10. Brygady Kawalerii.

- We wszystkich trzech wcieleniach - 10. Brygada Kawalerii, 10. Brygada Kawalerii Pancernej i 1. Dywizja Pancerna - walczyła pod rozkazami tego samego dowódcy, generała Maczka, zaś trzonem byli dawni żołnierze oraz oddziały wywodzące się z kampanii wrześniowej - 24 Pułk Ułanów i 10 Pułk Strzelców Konnych - kończy W. Chłopek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska