Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zabrać ze sobą na wybory? Jak głosujemy w małych miejscowościach, a jak w tych największych? Oto nasz kurs obsługi wyborów

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
W wyborach samorządowych bardziej głosujemy na nazwiska niż partie polityczne
W wyborach samorządowych bardziej głosujemy na nazwiska niż partie polityczne fot. archiwum
- Wybory samorządowe są najważniejsze, bo wybieramy władzę, która jest najbliżej nas. Dlatego warto iść i głosować - zachęca do udziału w niedzielnym głosowaniu Agnieszka Opalińska, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Co zabrać ze sobą na wybory? Jak głosujemy w małych miejscowościach, a jak w tych największych? Dlaczego warto iść na wybory? Oto odpowiedzi na wasze pytania:

* Weź ze sobą na wybory dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, nawet legitymacja. Najważniejsze, by był ze zdjęciem, bo komisja musi potwierdzić twoją tożsamość. Na podstawie dokumentu członkowie komisji sprawdzą, czy osoba jest na spisie wyborców.

* Dostaniesz cztery karty do głosowania w różnych kolorach. Biała będzie z kandydatami do rad gmin i miast, różowa - z kandydatami na prezydentów, burmistrzów i wójtów, niebieska - z kandydatami do sejmiku, żółta - z kandydatami do powiatu. Tej ostatniej nie otrzymają mieszkańcy Zielonej Góry i Gorzowa, bo są to miasta na prawach powiatu (czyli mają kandydatów do rady miasta). Po odebraniu karty zostaniesz poproszony o potwierdzenie. Osoby, które odmówią złożenia podpisu, mogą oddać ważny głos, ale komisja musi to zapisać, by np. nikt nie zagłosował jeszcze raz.

* Zasady głosowania na radnych gminnych i miejskich są inne w małych i dużych miejscowościach. Jeśli głosujesz w gminie do 20 tys. mieszkańców, znak "X" możesz postawić przy nazwiskach tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu (informację o liczbie mandatów znajdziesz na dole karty). Jeśli np. jest to okręg czteromandatowy, możesz poprzeć jednego, dwóch, trzech, a nawet czterech kandydatów. Jeśli jednak skreślisz większą liczbę osób, niż jest wybieranych radnych, Twój głos będzie nieważny. W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców (w naszym województwie jest ich 10: Gorzów Wlkp., Zielona Góra, Nowa Sól, Międzyrzecz, Żary, Żagań, Świebodzin, Sulechów, Wschowa i Szprotawa) głosuje się na listy. Możesz wpisać "X" przy nazwisku jednego kandydata tylko z jednej listy. Jeśli oddasz głos na kandydatów z różnych list, będzie on nieważny. Takie same zasady są w głosowaniu na kandydatów do sejmiku wojewódzkiego oraz rad powiatów. W wyborach na prezydenta, burmistrza czy wójta wpisuje się "X" tylko przy jednym nazwisku.

* Kiedy jeszcze Twój głos może okazać się nieważny? Jeśli wrzucisz do urny kartę bez żadnego skreślenia. Inny przypadek: głos będzie nieważny, jeżeli zagłosujesz wyłącznie na kandydata wcześniej skreślonego z listy (przez komisję, bo np. się wycofał), bądź na kandydata z listy kandydatów, której rejestracja została unieważniona.
* List z kandydatami szukaj na obwieszczeniach w swoim mieście lub wsi. Znajdziesz je również w każdym lokalu wyborczym. Miejsca, gdzie oddasz głos, to zazwyczaj te same lokale, w których głosowałaś/głosowałeś podczas niedawnych wyborów prezydenckich.
* Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę w godz. 8.00-22.00. Wszystkie informacje na temat wyborów możesz znaleźć też na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej - www.pkw.gov.pl
W wyborach samorzadowych wybieramy prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz radnych. Tuż po zamknięciu lokali wyborczych będziemy Was informować o wynikach głosowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska