Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Degustacja wina w domowych warunkach. Jak się do niej przygotować i o czym należy wiedzieć? [PORADNIK]

Dominika Piotrowska
Degustacja wina to świetny pomysł na wieczór z przyjaciółmi czy uatrakcyjnienie randki. Zwiększa satysfakcję ze spożywanego trunku, a wspólne odkrywanie aromatów i smaków może być wspaniałą przygodą. Wielką zaletą tej formy odkrywania walorów wina jest jej łatwość i uniwersalność - każdy z nas, wkładając odrobinę wysiłku w odpowiednie przygotowanie, może zorganizować degustację wina w zaciszu własnego domu. Warto wiedzieć, jak przygotować się do oceny wina i jakimi kryteriami się w niej kierować. Kto wie, może pierwsza podróż do świata smaków i aromatów wina stanie się początkiem pasji?

Oko, nos, usta - zaangażuj swoje zmysły

W czasie degustacji wino celebrujemy zmysłami wzroku, węchu i smaku. Pozwólmy sobie odebrać bodźce płynące z kieliszka wszystkim z nich - pozwala to odkryć w winie wyróżniające je cechy. Swoje subiektywne odczucia i obserwacje wyrażać będziemy za pomocą różnych określeń. Poszukiwanie odpowiednich może być świetną zabawą i ciekawym doświadczeniem.

Za pomocą wzroku określamy to, co widzimy w kieliszku - nie tylko barwę wina, ale także jego klarowność (być może w naszym winie znalazł się osad) i gęstość (możemy ją ocenić przechylając kieliszek i obserwując sposób, w jaki spływa po jego ściankach). Warto zauważyć, jak te parametry zmieniają się w zależności od różnych czynników - np. kolor wina pod wpływem innego ustawienia wobec światła może pokazać nam zaskakujące refleksy. Na tym etapie degustacji postarajmy się poszukiwać określeń konkretnych - czerwone wino może być zarówno bordowe, brunatne, burgundowe, jak i buraczkowe czy szkarłatne.

Elementem, na który zwracamy uwagę szczególnie w przypadku win musujących, jest zachowanie bąbelków oraz obecność piany. Lekkie musowanie zauważymy jednak także np. w niektórych winach białych.

Czynnikiem, który w dużej mierze wpływa na zmianę zapachu wina w trakcie degustacji, jest jego dostęp do powietrza. Aby zaobserwować, jak aromat zmienia się po procesie napowietrzenia, najpierw określmy zapach wina w stojącym kieliszku, a następnie - bukiet po zamieszaniu (należy wykonać ruchy okrężne trzymając za nóżkę). Zapachów może pojawić się tak wiele, że zdecydowanie łatwiej będzie w pierwszej kolejności ustalić, do której grupy należą - czy są to aromaty owocowe, roślinne, mineralne itd.

Smak wina opisujemy biorąc pod uwagę kryteria takie jak słodycz, kwasowość, słoność czy gorycz oraz rozpoznając konkretne smaki. Warto zastanowić się nad tym, jak mocno wyczuwalny jest alkohol. Smak wina opisuje się także za pomocą określeń takich jak taniczność, ciało i długość. Posmak i finisz wina związane są z odczuciami, które pozostawia po sobie trunek - może on być wyczuwalny w ustach jeszcze przez jakiś czas po jego spróbowaniu, może też pozostawiać charakterystyczny posmak.

Jak przygotować się do degustacji?

  • bezpośrednio przed degustacją nie spożywaj jedzenia czy napojów o intensywnym smaku czy zapachu, nie żuj gumy do żucia;
  • pamiętaj o dopasowaniu odpowiednich kieliszków do konkretnego rodzaju wina oraz serwowaniu trunku w właściwej dla niego temperaturze;
  • zadbaj o dobre oświetlenie pomieszczenia, które nie zaburzy oceny wzrokowej;
  • nie używaj kosmetyków o intensywnych zapachach;
  • nie pal papierosów min. 1,5 godziny przed planowaną degustacją;
  • podczas degustacji nie trzymaj kieliszka za czarkę, a za nóżkę, aby go nie ogrzewać;
  • jeśli degustujesz więcej niż jedno wino, serwuj je w odpowiedniej kolejności - wytrawne przed słodkim, wina lekkie przed ciężkimi i młode przed dojrzałymi, a między kolejnymi trunkami płucz usta wodą lub zjedz neutralną przekąskę, np. bagietkę;
  • wino możesz przelać do karafki lub dekantera, aby je napowietrzyć.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska